Kiedy potrzebujesz pomocy architekta adaptującego?

Zdecydowaliśmy się: kupujemy gotowy projekt domu jednorodzinnego. Co dalej? Koniecznie będzie skorzystanie z usług architekta adaptującego, by zgłosić budowę lub ubiegać się o pozwolenie. Czym zajmuje się architekt adaptujący? W jaki sposób nam pomoże? Dziś odpowiemy na te pytania!

Projekt a warunki zabudowy

Jesteśmy inwestorem, który chce wybudować dom i musi skorzystać z usług architekta. Wykona on dla nas projekt indywidualny lub zdecydujemy się na tańsze i szybsze rozwiązanie – gotowy projekt domu. Przy wyborze najlepszego rozwiązania bierzmy pod uwagę potrzeby rodziny, działkę oraz budżet. Choć może w tym przypadku wyliczanie powinniśmy zacząć od końca – bo przecież finanse to rzecz kluczowa przy planach budowy domu. Jeżeli nasz projekt będzie doskonale dobrany, nie będzie potrzeby wprowadzania do niego zmian, a następnym krokiem będzie przystosowanie go przez uprawnioną osobę do warunków zabudowy (ustala je gmina). Proces ten nazywa się adaptacją projektu do warunków panujących na działce. Wtedy możemy zgłosić budowę lub zająć się składaniem wniosku o pozwolenie na nią (wszystko zależy od typu budowy oraz powierzchni naszego budynku).

Budowa domu wymaga pomocy architekta adaptującego

Dlaczego wymagana jest adaptacja projektu gotowego?

Adaptacja gotowego projektu jest konieczna, ponieważ projekty budynków przygotowywane są w oparciu o standardowe warunki glebowe oraz klimatyczne. Architekt projektujący dom nie wie, na jakiej działce go postawimy. To właśnie dlatego niezbędna jest adaptacja, podczas której projektant dostosuje go do lokalnych warunków oraz wymagań z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (w skrócie MPZP).

Istotne są też: wymogi gminy, która może narzucić m.in. właściwe usytuowanie budynku na działce oraz wykonanie lub poprawienie istniejących fundamentów (bowiem grunt na działce może wymagać innego posadowienia budynku niż jest przewidziane w naszym projekcie).

Co jeszcze musi zrobić architekt adaptujący? Wykonać projekt zagospodarowania działki i uwzględnić istniejące oraz planowane obiekty budowlane, dojazdy oraz usytuowanie względem sieci infrastruktury i sąsiednich działek. Weźmie również pod uwagę pasy zieleni dostępne na terenie i określi czy obszar oddziaływania planowanego budynku będzie wykraczać poza działkę, czy też nie. Jeśli będzie – stracimy możliwość skorzystania z szybszej procedury i będziemy musieli ubiegać się o pozwolenie na budowę. W innym przypadku można budować na podstawie zgłoszenia.

Zbuduj dom marzeń – skorzystaj z pomocy architekta adaptującego

Nie zapominaj o swoich wymaganiach!

Nawet najlepiej dobrany projekt, zgodny z naszymi upodobaniami i gustami, będzie czasem potrzebował poprawek. Trzeba je zlecić uprawnionemu architektowi. Takie zmiany dzieli się na istotne (wpływające na konstrukcję budynku) oraz nieistotne, które należą do drobnych poprawek. Te pierwsze są pracochłonne i mogą znacząco podnieść koszt przy adaptacji. Najtrudniejsza i najdroższa zmiana to zmiana technologii budowy domu. Inne, popularne poprawki to np. przesunięcie ścian czy zmiana kąta nachylenia dachu. Do drobnych poprawek należy np. zmiana funkcjonalności pomieszczeń.

Im więcej poprawek chcemy wprowadzić, tym większe prawdopodobieństwo, że trafiliśmy na niewłaściwy projekt. Na szczęście, tysiące dostępnych na rynku propozycji sprawiają, że na pewno znajdziemy coś dla siebie. Warto poprosić o pomoc Doradców Projektowych, którzy dostępni są w prawie każdej pracowni oferującej gotowe rozwiązania. Jeżeli po otrzymaniu pomocy dalej będziemy mieć wątpliwości, jedyną opcją może okazać się skorzystanie z funkcji indywidualnego projektu.

Dodaj komentarz