Know-how: Tani remont twojego mieszkania!

Słowo „remont” niesie ze sobą wiele skojarzeń. Przynosi nam na myśl odświeżony wygląd mieszkania, gruntowne porządki i pozytywne przemiany. Niestety, równie mocno powiązane są z nim pojęcia takie jak „ciężka praca”, „stres” i „wysokie koszty”.

Możliwe, że nie ma recepty na idealny, bezstresowy remont, jednak odpowiednie przygotowania pomogą ci chociaż w zminimalizowaniu wydatków z nim związanych. Jak tanio a dobrze odnowić mieszkanie? Tego dowiesz się z dzisiejszego poradnika.

Sposoby na tani remont mieszkania

Po pierwsze: dokładnie rozplanuj prace remontowe

Zaplanowanie prac wydaje się być rzeczą oczywistą, jednak wbrew pozorom często nam umyka. Zastanów się, czy takie przykładowe przemalowanie ścian nie niesie ze sobą np. tynkowania, ścierania poprzedniej warstwy etc. Im dokładniejszy plan, tym lepsza szansa na uniknięcie niepotrzebnych wydatków, związanych z pracami na ostatnią chwilę lub spontanicznymi pomysłami. Planowanie daje ci szansę na zakupienie materiałów w korzystnych cenach – masz czas na to, żeby przejrzeć okazje w różnych miejscach.

Realnie zaplanuj budżet na remont i rozrysuj koszty

Jak najdokładniej oceń, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na remont poszczególnych pomieszczeń, materiały, usługi. Miej przy tym określony budżet, dzięki któremu unikniesz nieplanowanych, dodatkowych prac, które w twojej głowie pojawiły się tylko dlatego, że „skoro już robię remont…”. Oczywiście, reorganizacja mieszkania jest świetną okazją do dokonywania wszelkich prac, których normalnie unikamy nie chcąc robić bałaganu, nie ma jednak sensu tracić głowy.

Określ, co możesz zrobić samemu

Bądź przy tym obiektywny. O ile miło jest zaoszczędzić na firmie remontowej, o tyle nieprzyjemnie jest popełnić masę błędów, za których korektę trzeba później płacić dużo więcej, niż w przypadku gdyby prace od początku powierzyć specjalistom. Z drugiej strony, są pewne rzeczy, z którymi dasz sobie radę samodzielnie i nie ma sensu przepłacać, ponosząc koszty usługi, która tak naprawdę jest nam zbędna.

Decydując się na współpracę z osobami trzecimi lub firmą przeglądaj Internet, w poszukiwaniu opinii o danych fachowcach. Nie ma sensu decydować się na pierwszą lepszą osobę, tylko dlatego, że jest najtańsza. Jeżeli nie jest dobra w tym co robi, to jej błędy mogą nas kosztować bardzo dużo – np. kolejny remont w odstępie pół roku od oryginalnych prac!

Odlicz VAT od materiałów budowlanych

Za niektóre materiały budowlane możesz odliczyć podatek VAT, co jest szybkim sposobem na obniżenie kosztów poniesionych w ramach remontu.  Ponieważ VAT stanowi od 8% do aż 23% ceny towarów, oszczędności wygenerowane w ten sposób mogą być naprawdę spore. Zapoznaj się z listą produktów, w których przypadku taka operacja jest możliwa. Ze swojej strony musisz dopilnować segregacji i gromadzenia wszystkich faktur i rachunków.

Sposoby na tani remont mieszkania

Wybierz źródło finansowania remontu

Idealnie byłoby, gdybyś remont mógł sfinansować z własnych oszczędności. Jeśli jednak nie są wystarczające, a ty nie masz czasu czekać aż suma na twoim koncie będzie wystarczająca do przeprowadzenia prac, możesz poprosić o kredyt lub pożyczkę. Niektóre instytucje lub firmy oferują pracownikom pożyczki na komfortowych warunkach – jeśli twój pracodawca daje ci taką możliwość, to najlepiej byłoby właśnie z niej skorzystać. W przeciwnym razie, biorąc kredyt „z zewnątrz” dokładnie zapoznaj się z jego warunkami, zasadami spłacania, oprocentowaniem etc. Jeżeli pożyczasz małą kwotę, możesz zastanowić się nad kredytem w obcej walucie – przy dużych kwotach nie ryzykuj. Patrząc na sytuację „frankowiczów”, może się to nie tylko nie opłacać, ale wpędzić cię w poważne tarapaty.

Teraz możesz przystąpić do prac!

Pamiętaj aby nie tracić głowy, jeśli mimo twojego dokładnego planowania coś pójdzie nie tak. Wypadki chodzą po ludziach, a czasem zdarza się tak, że remont odkrywa pewne problemy techniczne o których wcześniej nie mieliśmy pojęcie. Zachowując zimną krew możesz szybko znaleźć dobre rozwiązanie napotkanych problemów. Ważne jednak, aby być optymistą i nie nastawiać się na to, że coś pójdzie źle. Z dobrym nastawieniem prace pójdą dwa razy szybciej i – być może – ze stresującej konieczności zmienią się w dobrą zabawę.

Dodaj komentarz