Komfortowe ogrzewanie podłogowe

Jednym ze sposobów na zapewnienie wnętrzom przyjemnego ciepła jest zastosowanie ogrzewania podłogowego. Jeśli bierzemy pod uwagę montaż tego rodzaju instalacji, to najlepiej jest stosowne decyzje podjąć już na etapie planowania budowy domu.

Komfortowe ogrzewanie podłogowe

Instalacja ogrzewania podłogowego składa się z systemu przewodów układanych pod podłogą, w których, zależnie od rodzaju instalacji, może płynąć woda lub mogą znajdować się grzewcze elementy elektryczne. Główną zaletą tego rodzaju instalacji jest równomierność rozprzestrzeniania się ciepła, które jest oddawane w całym pomieszczeniu, a nie tak jak w przypadku tradycyjnych grzejników – tylko z jednego miejsca. Ponadto ogrzewanie podłogowe nie zajmuje miejsca, dzięki czemu pokoje stają się bardziej ustawne i łatwiejsze w aranżacji. Podgrzana posadzka zapewnia komfort nie tylko dorosłym domownikom, ale także dzieciom, lubiącym bawić się na podłodze. W pokojach z ogrzewaniem podłogowym lepiej sprawdzą się lżejsze meble, ustawione na nóżkach, które nie będą zakrywać całej powierzchni podłogi, jednak stosować można ją także w łazience albo kuchni. Dla zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji ogrzanego powietrza warto jest także zrezygnować z ciężkich dywanów, mogących zasłaniać rury grzewcze.

Decyzję związaną z wyborem instalacji ogrzewania podłogowego należy podjąć najpóźniej w momencie, gdy dom jest w stanie surowym. Dotyczy to zwłaszcza ogrzewania wodnego, które wymaga wykonania grubszej wylewki, skutkiem czego jest podniesienie o kilka centymetrów poziomu podłogi, powodujące zmianę wysokości pomieszczeń. Późniejsza adaptacja może okazać się niezwykle kosztowna.

Tańszą opcję stanowi montaż instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego, jednak podczas eksploatacji finansowo korzystniej wypada instalacja wodna. Ogrzewanie elektryczne sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła oraz w sytuacji, gdy dom będzie ogrzewany jedynie okresowo. Ponadto można je położyć nawet na istniejącą posadzkę, nadaje się więc nie tylko do domów jednorodzinnych, ale także do mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Stanowi przy tym opcję bardzo bezpieczną, pozbawioną ryzyka związanego z zamarznięciem i wyciekiem wody.

Z kolei wodne ogrzewanie podłogowe jest polecane do domków jednorodzinnych, zamieszkiwanych przez cały rok. W tym przypadku przerwy w użytkowaniu mogą bowiem spowodować awarie związane z zamarzaniem wody. Instalacja wodna jest ciężka, dlatego powinna zostać uwzględniona w projekcie domu.

Dodaj komentarz