Koszt budowy poddasza

Użytkowanie poddaszy staje się w Polsce coraz popularniejsze. Inwestorzy chętnie wybierają projekty domów zakładające taką możliwość. Inni zaś dokonują adaptacji nieużytkowych strychów na cele mieszkalne. W jednym i w drugim przypadku uzyskuje się dodatkową przestrzeń, którą następnie można zagospodarować na różnorodne sposoby. Chęć posiadania poddasza mieszkalnego zawsze wiąże się ze zwiększonymi kosztami inwestycji budowlanej. W sytuacji, gdy projekt architektoniczny od samego początku przewiduje pomieszczenia zlokalizowane pod samym dachem – ich stworzenie i zagospodarowanie jest wpisane w kosztorys budowy domu i nie sprawia trudności wykonawczych.

Natomiast w przypadku przebudowy domu konieczne jest na ogół uwzględnienie wielu aspektów. Do zasadniczych należą: formalności, nośność stropu nad częścią parterową domu, wysokość ścianek kolankowych, konstrukcja więźby dachowej, termoizolacja dachu, doprowadzenie niezbędnych instalacji, montaż dodatkowych okien oraz schodów, podział przestrzeni na poszczególne pomieszczenia i wykończenie ich od wewnątrz. Przeprowadzenie prac w przedstawionym powyżej zakresie związane jest ze sporym wydatkiem finansowym.

Adaptacja projektu i zmiana decyzji o pozwoleniu na budowę – koszty

Adaptacji projektu, którego celem jest przekształcenie nieużytkowego strychu w poddasze użytkowe powinien dokonać uprawniony architekt. Koszt takiej usługi to kilka tysięcy złotych (w zależności od ilości wprowadzanych zmian konstrukcyjnych).

Jeżeli ingerencja w dotychczasową konstrukcję budynku jest nieunikniona i trzeba np. wzmocnić strop, zmodernizować więźbę czy podwyższyć ścianki kolankowe – konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Formalności tej trzeba również dopełnić w sytuacjach, w których adaptacja ma znaczenie dla wyglądu zewnętrznego budynku (np. chcemy wykonać nowe otwory okienne w ścianach) oraz, gdy na poddasze ma zostać doprowadzona instalacja gazowa. W pozostałych przypadkach wystarczy uzyskać pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń.

Adaptacja projektu

Ile kosztuje dobudowa lub podwyższenie ścianek kolankowych?

Jeżeli znajdująca się nad poddaszem nieużytkowym więźba dachowa ma konstrukcję krokwiowo-jętkową, najprościej jest dobudować ścianki kolankowe tak, aby oprzeć na nich więźbę i podwyższyć przestrzeń poddasza. Należy liczyć się tu z wydatkiem od 100 do 200 zł/m2 dobudowanych ścian (w zależności od zastosowanego materiału).

W niektórych przypadkach wystarczające jest samo podwyższenie istniejących ścianek kolankowych i zwiększenie przekroju słupów podtrzymujących płatwie dachowe. To najoszczędniejszy wariant przerobienia strychu na przestrzeń mieszkalną. Koszt inwestycji zależy zasadniczo tylko od tego, o ile podniesione zostaną ścianki.
Warto zdawać sobie sprawę, że najkosztowniejszymi adaptacjami poddaszy są te, w których konieczne jest przeprojektowywanie więźby. Koszty zależą tu jednak od tak wielu czynników, że nie sposób podać nawet ich szacunkowej wartości.

Poddasze

Koszty termoizolacji dachu nad poddaszem użytkowym

Koszt termoizolacji dachu zależy od jego wymiarów oraz zastosowanych materiałów. Przyjmuje się, że na 1 m2 powierzchni użytkowej poddasza przypada 1,4 m2 powierzchni dachu do ocieplenia. Najczęściej wykorzystywanym do powyższego celu materiałem jest wełna mineralna, układana w dwóch warstwach. Do kosztu zakupu wełny doliczyć należy koszty paroizolacji (folia, taśma), profili stalowych i robocizny. Ocieplenie poddasza o przykładowej powierzchni 100 m2 powinno zamknąć się w kwocie 20 tys. zł.

Izolacja ścian

Instalacje na poddaszu

Użytkowanie wszelkiego typu pomieszczeń wiąże się nierozerwalnie z koniecznością doprowadzenia do nich instalacji elektrycznej. Do komfortowego mieszkania potrzebna jest również instalacja c.o. Jeżeli na poddaszu planujemy kuchnię lub łazienkę trzeba będzie również doprowadzić tam wodę, wykonać odpływy kanalizacyjne oraz zadbać o wentylację. Koszty realizacji pojedynczej instalacji szacuje się na podstawie indywidualnych konsultacji, Zatem ich przybliżenie bez wstępnej oceny przebiegu przyłączy jest niemożliwe.

Schody i okna

Ceny schodów są bardzo zróżnicowane. Za najprostsze, gotowe (np. drewniane) zapłacimy około 3 tyś. zł. Jednak już dobudowa bardziej efektownego wejścia prowadzącego na poddasze może kosztować kilkadziesiąt tyś. zł. Podobnie jest z oknami. Montaż pojedynczego okna dachowego to wydatek rzędu przynajmniej 2 tys. zł, przy czym wiele zależy od jakości nabywanego produktu. Natomiast budowa większej lukarny może pochłonąć około 10 tyś. zł.

Okno dachowe

Podłogi i ściany

Do wykończenia ścian i skosów oraz budowy ścianek działowych na poddaszu najczęściej stosuje się płyty g-k. Zaś pod podłogi wykonuje cienkowarstwowe wylewki na stropie, na których następnie układa się panele podłogowe. Do oszacowania kosztów uwzględniających wykończenie wewnętrzne potrzebne są zatem wymiary poszczególnych płaszczyzn pionowych i poziomych oraz ceny materiałów i robocizny obowiązujące w danym regionie kraju.

Dodaj komentarz