Kuchnia bez okna – jak ją zaaranżować?

W projektach domów jednorodzinnych kuchnie bywają zaplanowane w rozmaity sposób. Zdarza się, że są projektowane jako pomieszczenia bez okien. Wbrew pozorom takie kuchnie też mogą być atrakcyjne, zwłaszcza, gdy zostaną otwarte na salon. Istnieje również wiele innych sprawdzonych trików, które wprowadzą do wnętrza więcej światła i przytulności.

Kuchnia bez okna – zasady aranżacji

Aranżacja nowoczesnej kuchni pozbawionej okien nie powinna stanowić problemu, zaburzać jej funkcjonalności czy też w zasadniczy sposób różnić się od typowego sposobu urządzenia tego wnętrza. Jedynym kłopotem może okazać się wykonanie prawidłowej wentylacji. Niezbędne będą przede wszystkim okapy i pochłaniacze, które zastąpią możliwość wietrzenia kuchni przez okno. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie oddzielnego przewodu wentylacyjnego, do którego będzie można podłączyć odpowiednio wydajny okap z wyciągiem. Jeśli jednak w pomieszczeniu nie ma wolnego otworu wentylacyjnego, to będzie trzeba zastosować jedynie zwykły pochłaniacz, który poradzi sobie z usunięciem zapachów, ale nie zapobiegnie skraplaniu się wody na ścianach, ani nie odprowadzi sadzy. Kuchnie pozbawione okna i odpowiedniej wentylacji w efekcie niestety ulegają zawilgoceniu oraz szybko się brudzą.

shutterstock_273209477_ReT

Połączenie kuchni bez okna z salonem

Dobrym pomysłem jest połączenie tzw. ślepej kuchni z salonem. Otwarcie jej na drugie pomieszczenie, posiadające naturalne oświetlenie, spowoduje jej doświetlenie oraz rozwiąże problem braku odpowiedniej wentylacji. W takiej sytuacji wystarczy montaż zwykłego pochłaniacza oraz zamiana kuchenki gazowej na płytę elektryczną. Dzięki temu zostaną wyeliminowane przykre zapachy, a dzięki zmianie kuchenki – usunięty problem sadzy.

Otwarcie kuchni na salon spowoduje, że zostanie ona doświetlona naturalnym światłem i jednocześnie stanie się częścią bardziej reprezentacyjnej przestrzeni, w której będzie wypadało bardziej pilnować porządku. Podczas aranżowania tej przestrzeni należy także zwrócić uwagę na to, aby meble kuchenne pasowały do wystroju salonu. W każdej kuchni, a już zwłaszcza tej bez okien, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego sztucznego oświetlenia. W przypadku braku naturalnego doświetlenia, oprócz głównej lampy, konieczne będzie zastosowanie także dodatkowego źródła punktowego, oświetlającego kuchenkę czy zlew. W rezultacie kuchnia będzie funkcjonalna, estetyczna i wygodna.

Kolorystyka w „ślepej” kuchni

Jeśli nie mamy możliwości połączenia kuchni z salonem, powinniśmy zastosować inne rozwiązanie. W małej i ciasnej kuchni bez okien warto przede wszystkim postawić na jasne, pastelowe kolory. Odpowiednie będą przykładowo następujące barwy: biel, kość słoniowa, wanilia, beż oraz coraz popularniejsze w ostatnim czasie gołębie tonacje. Kwestia kolorystki nie dotyczy tylko ścian, ale również podłogi, mebli kuchennych, a nawet sprzętu AGD. Dobrym sposobem na rozjaśnienie będzie również wybór mebli kuchennych z połyskiem, które będą odbijać światło. Architekci wnętrz nie zalecają ciemnych i nasyconych kolorów, które jeszcze bardziej przyciemną i przytłoczą kuchenną przestrzeń.

Kuchnia bez okna – zagospodarowanie ściany nad blatem

Odpowiednie zagospodarowanie ściany nad blatem również potrafi zdziałać cuda w aranżacji „ślepej” kuchni. Idealnie sprawdzą się jasne, błyszczące płytki, dzięki którym wnętrze stanie o wiele jaśniejsze. Dobrym pomysłem będą również panele szklane, które wykonywane są ze szkła hartowanego. Ich ogromną zaletą jest to, że może znajdować się na nich każdy wzór, grafika czy nawet obrobione zdjęcie.

 

 

Dodaj komentarz