Kuchnia we wnęce schodowej

Kuchnia położona jest zwykle w centrum domu lub w sąsiedztwie jadalni i salonu. Istnieje jednak możliwość zaaranżowania gastronomicznego centrum we wnęce pod schodami. Czy kuchnia w tej części domu to dobry i praktyczny pomysł?

Kuchnia we wnęce schodowej to praktyczne rozwiązanie dla niewielkich mieszkań, gdzie metraż użytkowy jest znacznie ograniczony. Warto zaznaczyć, że nie w każdej wnęce możliwe jest zaaranżowanie niewielkiej kuchni. Wnęka schodowa musi mieć odpowiednie wymiary. Idealną sytuacją jest, kiedy w najwyższym punkcie umożliwia poruszanie się w postawie stojącej. Jeśli sufit wnęki schodowej jest o wiele niższy, organizacja kuchni w tym miejscu może okazać się niepraktyczna. W przypadku aranżacji kuchni pod wnęką schodową mamy kilka wariantów do wyboru. Podstawowy to zorganizowanie całej kuchni pod schodami. Wymaga to dużej kreatywności, jednak przy odpowiednim metrażu wnęki aranżacja takiej kuchni jest możliwa.

Kuchnia we wnęce schodowej
Źródło: Freshnist

Drugim wariantem jest wykorzystanie schodowej wnęki jako jednej ze ścian kuchni. Tego typu rozwiązanie polecane jest szczególnie w mieszkaniach, gdzie oprócz klatki schodowej właściciel domu ma do dyspozycji większą powierzchnię sąsiadującą ze schodami.

A zatem, gdy decyzja o aranżacji kuchni pod schodami została podjęta, pora przejść do jej urządzania. Pierwszą kwestią są meble. Ze względu na specyficzny metraż i kształt powierzchni najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie mebli pod wymiar. Dzięki temu właściciel kuchni będzie miał bezpośredni wpływ nie tylko na kolor czy materiał, z jakiego zostanie wykonana meblościanka, ale również będzie decydował o kształcie poszczególnych elementów. Meble kuchenne dobrze jest ustawić w najwyższej części wnęki, aby dostęp do nich nie był ograniczony skosem schodów.

W przypadku kuchni pod schodami niezwykle ważne jest również właściwe oświetlenie. Zorganizowanie kuchni w tym miejscu zwykle równoznaczne jest z brakiem dostępu do światła dziennego. W zależności od projektu kuchni dobrym rozwiązaniem może być lampa główna (umieszczona w centrum sufitu) uzupełniona przez kinkiety. Doskonałym miejscem na zamontowanie dodatkowych oprawek na żarówki LED może być skos schodów. Oświetlenie tego miejsca nie tylko dostarczy dodatkowego światła, ale również będzie stanowiło walor estetyczny kuchni.

Wbrew pozorom skos schodów nie ogranicza zbytnio koncepcji aranżacyjnych. Co więcej, stwarza dodatkową inspirację do realizacji niekonwencjonalnych rozwiązań. Jednym z nich może być zaaranżowanie pod schodowym skosem szeregu półek. W zależności od upodobań domowników mogą mieć formę półek otwartych bądź zamkniętych. Organizacja wnęki w ten sposób pozwoli na zagospodarowanie nieustawnej przestrzeni i na zdobycie dodatkowej powierzchni roboczej w kuchni.

Dodaj komentarz