Magia sztukaterii

Sztukateria – znak minionych wieków w architekturze wnętrz, jednak powraca i wzbudza zainteresowanie. Odpowiadamy na pytanie: w jakich wnętrzach możemy ją stosować?

Magia sztukaterii
Źródło: sekretkoloru.blox.pl

Sztukateria na ścianach i suficie kojarzona jest głównie z wnętrzem starej, przynajmniej przedwojennej kamienicy. Tymczasem projektanci coraz częściej korzystają z jej zalet również przy tworzeniu bądź adaptacji projektów wnętrz nowoczesnych lub eklektycznych. Zalet sztukaterii jest wiele, odpowiednio dobrana czyni cuda: prostokątne ramy usytuowane pionowo na ścianach optycznie powiększają wnętrze a gzymsy przy suficie idealnie maskują karnisze od firan lub otwory wentylacyjne. Rozety i płaskorzeźby mogą być montowane także na suficie, co częściowo zmienia proporcje pomieszczenia i przenosi jego ciężar do góry niejako przeciwdziałając sile grawitacji. Sztukateria może być wykonana z gipsu lub żywicy poliestrowej, jej montaż jest nieskomplikowany: wystarczy przykleić gotowe elementy w pożądanych miejscach, wyrównać łączenia silikonem i całość pomalować zwykłą farbą do ścian i sufitów. Ponieważ sztukateria należy do najbardziej zdobnych dekoracji, przy jej wykorzystywaniu konieczny jest umiar i stosowanie kilku ważnych zasad, by uniknąć efektu kiczu. Przede wszystkim sztukateria powinna być pomalowana w kolorze tła: ścian lub sufitu, dotyczy to także listew przypodłogowych. Ozdobne ościeżnice mogą pozostać w kolorze drzwi. Wyjątkiem są nowoczesne projekty wnętrz lub pojedyncze formy sztukaterii, tu możemy pozwolić sobie na dodatkowe wyeksponowanie przez wprowadzenie kontrastowych kolorów. Niezbędna jest również spójna koncepcja stylistyczna i przemyślana kompozycja poszczególnych elementów sztukaterii, dlatego przed przystąpieniem do realizacji najlepiej wszystkie elementy dokładnie zaplanować. Projektanci zgodnie przestrzegają przed stosowaniem sztukaterii we wnętrzach o wysokości poniżej 2,8 m. W takim wypadku pomieszczenia zamiast zyskać, tracą optycznie na wysokości i mogą sprawiać wrażenie przytłaczających lub właśnie kiczowatych. Nie bez znaczenia jest także wysokość drzwi, te również powinny być możliwe jak najwyższe.

Sztukateria jest elementem wykończeniowym wymagającym od projektanta wyczucia, ale dobrze zaaranżowana naprawdę przykuwa uwagę i imponuje elegancją.

Magia sztukaterii
Źródło: blog.walldecor.pl
Magia sztukaterii
Źródło: Trójmiasto.pl
Magia sztukaterii
Źródło: Kokopelia Design
Magia sztukaterii
Źródło: Kokopelia Design
Magia sztukaterii
Źródło: sekretkoloru.blox.pl
Magia sztukaterii
Źródło: Domideco
Magia sztukaterii
Źródło: Loftenberg
Magia sztukaterii
Źródło: Wysokie Obcasy

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz