Mała kuchnia – jak ją zaaranżować?

Małe przestrzenie, szczególnie kuchnie, mają to do siebie, że niezwykle ciężko jest sprawić, by były praktyczne i co najważniejsze – funkcjonalne, a jednocześnie miłe dla oka. W przypadku aranżacji tego rodzaju pomieszczeń inwestorzy muszą iść na wiele kompromisów, ponieważ każdy element małej kuchennej przestrzeni powinien być dokładnie przemyślany. Małe kuchnie przybierają zazwyczaj formę aneksów kuchennych otwartych na salon lub jadalnię. Jest to dodatkowe utrudnienie dla właścicieli, ponieważ oba pomieszczenia powinny stanowić kompatybilną i spójną całość, w której my sami i każdy zaproszony gość będzie czuł się dobrze. Jednak co należy wziąć pod uwagę, żeby nasz projekt okazał się strzałem w dziesiątkę? Oto kilka praktycznych porad, które pozwolą nam urządzić niewielką kuchnię marzeń.

shutterstock_152431304_WCg

Kolorystyka w małej kuchni

Oczywiście zasada numer jeden brzmi: w małym pomieszczeniu stawiamy na lekkie, jasne, pastelowe kolory, które nie przytłoczą wnętrza. Tą podstawową wiedzą powinniśmy więc kierować się podczas wyboru i zakupu farb. Pamiętajmy o tym, że dobrze dobrana kolorystyka to klucz do udanej aranżacji każdego pomieszczenia. Bardzo dobrze sprawdzi się biel, beż, kość słoniowa i bardzo modne ostatnio wszelkiego rodzaju odcienie szarości. Tę zasadę stosujemy nie tylko w przypadku ścian, ale również mebli kuchennych, podłóg, a nawet sprzętów AGD. Jasne blaty i fronty nadają wnętrzu lekkości i polotu i bez wątpienia milej będzie nam się w ich otoczeniu pracować. Dla zwiększonego efektu możemy wybrać meble z połyskiem, które będą odbijać światło.

Aranżacja małej kuchni – wybór mebli

Podczas wyboru szafek należy kierować się przede wszystkim ich wysokością. W niewielkich metrażowo kuchniach doskonale swoją funkcję spełnią niskie blaty i niżej zawieszone szafki, pozostawiające luz pomiędzy sufitem a umeblowaniem. Z drugiej strony zupełnie nietrafionym pomysłem będzie zakup topornych szafek do zabudowy górnej. Takie meble dodatkowo przytłoczą pomieszczenie i optycznie je zmniejszą. Kupując meble, należy również zwrócić uwagę na sposób otwierania frontów. Najlepiej sprawdzą się drzwiczki przesuwane lub tak zwane żaluzje. Otwierane w tradycyjny sposób szafki zabierają zbyt dużo przestrzeni i często utrudniają wykonywanie podstawowych czynności kuchennych. Warto znaleźć miejsce na wysuwaną szafkę cargo, która będzie idealnym miejscem na domową spiżarnię lub niezbędne środki czystości.

Organizacja małej kuchni

Niezwykle ważna pozostaje również kwestia podzielenia kuchni na poszczególne strefy: gotowania, przygotowywania jedzenia oraz sprzątania (mycia naczyń). Jeżeli to zrobimy, kuchnia stanie się maksymalnie funkcjonalna, a praca w niej okaże się prawdziwą przyjemnością. Jeśli marzy się nam stół jadalniany, ale nie mamy na niego miejsca, warto zamiast niego zdecydować się na składany blat, przytwierdzony do ściany. Uzupełnieniem będą składane krzesła. W ten sposób zaoszczędzimy sporo przestrzeni, ponieważ meble będziemy rozkładać tylko na czas posiłków. Jeśli w kuchni mamy parapet, możemy dobudować do niego blat, zmieniając go w oryginalny barowy kontuar. Takie rozwiązanie również może zastąpić nam stół jadalniany.

Dodatki w urządzaniu małej kuchni

Nie mniej ważne od pozostałych elementów wyposażenia i aranżacji niewielkiej kuchni  są dodatki, które nadadzą całości stylu i charakteru. Możemy odrobinę zaszaleć i dobrać akcesoria w odważnych kolorach, jak cytrynowy, limonkowy, pomarańczowy, intensywnie morski czy nawet czerwony. Idealnym miejscem do ich ułożenia będą dodatkowe niewielkie wiszące półeczki i popularne w ostatnim czasie relingi kuchenne.

Podobne zasady obowiązują w aranżacji „ślepej” kuchni – sprawdź tutaj.

Dodaj komentarz