Wanna kojarzy się z odprężającymi kąpielami po całodniowym wysiłku, a prysznic jest doskonały, gdy marzymy o szybkiej kąpieli lub ochłodzie w czasie gorących dni. Jak pogodzić potrzeby domowników? Co lepiej wybrać, prysznic czy wannę? Odpowiadamy!
Dlaczego warto wybrać wannę do łazienki?
Wanna pozwala zrelaksować się wieczorami, wyciszyć umysł i zebrać myśli. Tak prywatny czas pełen odpoczynku i odosobnienia dla wielu kupujących jest bardzo ważny. Nic więc dziwnego, że wanna uznawana jest za bardziej luksusową niż prysznic, a poza tym można w niej zrobić pranie ręczne, wypłukać owoce, przeprowadzić wieczorną pielęgnację dziecka lub umyć psiaka.
Kabina prysznicowa atrakcyjnym rozwiązaniem
Na kabinę prysznicową warto zdecydować się, gdy mamy małą łazienkę i zależy nam na szybkim umyciu całego ciała. Natrysk pod letnią wodą jest także sposobem na szybkie przebudzenie o poranku i wyjście do pracy.
Osoby starsze chętniej wybierają prysznic, ponieważ wanna może być dla seniorów trudna w codziennym użytkowaniu, szczególnie jeżeli jest wysoko zabudowana.
Również koszty zużycia wody są niższe, jeżeli regularnie kąpiemy się pod prysznicem, zamiast w wannie napełnionej wodą. Dodatkowo natrysk jest zdrowy i pozytywnie wpływa na skórę!
Wanna czy prysznic?
Podejmując decyzję między wanną i prysznicem, warto kierować się kilkoma wskazówkami. Domownicy często dzielą się na tych, którzy wolą prysznic i tych preferujących długie kąpiele w wannie. Niewielka łazienka często nie pozwala pogodzić tych potrzeb i trzeba zdecydować się na jedno rozwiązanie… a może nie?
Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę wannę z parawanem! To praktyczna opcja, coraz częściej stosowana, jeśli chcesz pogodzić potrzeby długich, relaksujących kąpieli z szybkim prysznicem przed pracą. Kabina może być ozdobna lub ledwo widoczna, dzięki czemu nie tylko będzie praktyczna, ale też ładnie dopełni aranżację.
Zazwyczaj wykonana jest z tworzywa sztucznego, np. akrylu lub hartowanego szkła. W zależności od gustu można wybierać z szerokiej oferty, np. przezroczystych, matowych czy tłoczonych wzorów. Jej konstrukcję stanowią białe lub chromowane profile najczęściej produkowane z aluminium. Dostępne są także parawany bezramowe połączone tylko zawiasami. Wyglądają delikatnie i nowocześnie. Kabiny mogą różnić się pod względem sposobu otwierania, np. drzwi przesuwne pasują do każdej wanny, ale wahadłowe jedynie do prostokątnych. Najłatwiejsze w montażu są drzwi składane w harmonijkę.
Jaką wannę do wnętrza? 4 rodzaje
Pamiętaj, że narożne wanny zajmują więcej miejsca niż prostokątne. Są chętnie wybierane do małych łazienek i dają poczucie komfortu dzieciom oraz osobom starszym (ponieważ zazwyczaj są niższe i łatwiej do nich wejść). Poza tym są bardzo modne i ładnie prezentują się jako część aranżacji.
Jeżeli chodzi o rodzaje wanien, dzielimy je na:
- wanny metalowe (znane także jako emaliowane czy stalowe). Są prostokątne i zazwyczaj niedrogie. Szybkie w czyszczeniu, choć mogą pojawić się nieestetyczne odpryski. Odkręcona woda głośniej odbija się o wannę, a do tego domownicy czują zimno, gdy dotyka się jej plecami.
- wanny akrylowe są lekkie i wytrzymałe, woda w nich długo jest ciepła i nie są śliskie. Akryl dobrej jakości nie będzie żółknął oraz okaże się odporny na uszkodzenia (poza rysowaniem, choć zapobiegawczo stworzono specjalne środki, usuwające zarysowania).
- wanny żeliwne są drogie, a ich produkcja coraz rzadziej opłacalna, dlatego są produktem atrakcyjnym dla koneserów i wymagających kupujących. Zazwyczaj spotykane w domach vintage lub retro.
- wanny z tworzywa o niższej cenie i odporności na uszkodzenia. Są długotrwałe, dzięki czemu chętnie wybierają je osoby, które chcą wyremontować mieszkanie porządnie, by nie trzeba było wymieniać wanny przez wiele lat.
Dla spragnionych oryginalności – polecamy rozwiązanie, jakim jest wanna w sypialni. W ten sposób w łazience można zaplanować prysznic, a wannę… blisko siebie!
Jaki prysznic wybrać?
Masz do wyboru m.in. prysznic narożny, wolnostojący, o podstawie kwadratu, prostokąta czy okrągły. Jeżeli jest taka możliwość, warto wybrać prysznic bez brodzika z odpływem w podłodze, co pozwala na łatwe utrzymanie czystości, a poza tym prezentuje się nowocześnie i stylowo.
Najpopularniejsze są kabiny narożne, które łatwo wpasują się w małe i większe łazienki. Kabina styka się z dwoma narożnymi ścianami i może mieć różne rodzaje drzwi, dostosowane do potrzeb mieszkańców. W małej toalecie dobrze sprawdzą się drzwi przesuwane.
Po remoncie pozbyliśmy sie wanny a mamy teraz kabinę walk in i to był najlepszy wybór. Idź do salonu Bokaro, tam pomogą przy wyborze , dobrze doradzą i na pewno wyjdziesz zadowolony. Taka kabina jest idealna do małej łazienki.