Malowanie pokoju jest przedsięwzięciem wymagającym podjęcia wielu decyzji logistycznych. Jeśli zamierzamy samodzielnie przystąpić do malowania, nie wystarczy zaopatrzyć się w farby i pędzle, po czym przystąpić do dzieła. W ten sposób narazimy się jedynie na dodatkowe koszty, bowiem szybko okaże się, że tego rodzaju praca nie przyniesie oczekiwanych efektów. Jak więc przygotować się do malowania?
Zabezpieczenie wnętrza
Z pomieszczenia, w którym będą wykonywane prace malarskie, należy wynieść mniejsze meble. Większe szafy i meblościanki najlepiej wysunąć na środek, zapewniając dostęp do ścian i swobodne poruszanie się. Dokładne przykrycie mebli folią i zabezpieczenie listew taśmami malarskimi uchroni je przed zachlapaniem farbą i zniszczeniem. Folia malarska przyda się do zakrycia grzejników oraz do osłonięcia okien. Ze ścian usuwamy kinkiety, a z sufitu żyrandol, zostawiając jedynie żarówkę. Gniazdka, wyłączniki oraz framugi drzwi oklejamy taśmą malarską.
Zanim przystąpimy do malowania pokoju, należy zaopatrzyć się w sprzęt malarski i farby. Wybierając pędzle i wałki do malowania, musimy wziąć pod uwagę, że inne pędzle nadają się do farb wodnych, inne do farb rozpuszczalnikowych. Zastosowanie odpowiednich narzędzi umożliwi uzyskanie zamierzonego efektu dekoracyjnego. Wałki malarskie są najpopularniejszym narzędziem ze względu na łatwość zastosowania oraz skuteczność. Dostępne są w różnych rozmiarach. Wykorzystując szeroki wałek, łatwiej i szybciej pokryjemy duże powierzchnie. Do bardziej precyzyjnych prac nadają się mniejsze. Przy zakupie trzeba koniecznie zwrócić uwagę, czy wałek nadaje się do wybranej farby. Rynek oferuje gotowe zestawy malarskie. W takich kompletach oprócz wałków i pędzli znajdują się kratki i kuwety. Przystępując do malowania pokoju, warto zaopatrzyć się również w szpachle, pojemnik do przygotowania gipsu oraz papier ścierny, co pozwoli sprawnie naprawić uszkodzenia ścian. Nie zapomnijmy też o drabinie!
Malowanie sufitu
Następnie możemy rozpocząć malowanie sufitu. Najpierw musimy sprawdzić, czy powierzchnia sufitu nie wymaga czynności naprawczych. Jej zagruntowanie przyczyni się do lepszego wchłaniania farb. Należy zwrócić uwagę, by kolory farby podkładowej i nawierzchniowej były podobne. Do pokrycia w miejscach, w których sufit łączy się ze ścianami, wykorzystuje się mały wałek. Całą pozostałą powierzchnię malujemy przy pomocy dużego wałka, dwukrotnie powtarzając czynność. Dla uniknięcia smug, zachowujemy jednolity kierunek malowania – od okna do przeciwległej ściany. Sufit najefektywniej maluje się, wykonując szerokim wałkiem zachodzące na siebie pasy – od strony ciemniejszej do jasnej. Narożniki ścienne najłatwiej pomalować, stosując okrągły wałek. Przy malowaniu sufitu stosujemy metodę „mokre na mokre”. Malowanie dużych powierzchni, których wymiary przekraczają 5 metrów bieżących przy krótszym boku, wygodniej i efektywniej wykonamy z pomocą drugiej osoby. Po skończeniu malowania należy usunąć taśmę malarską i dokładnie przewietrzyć pomieszczenie.
Malowanie ścian
Jeśli naszym zadaniem jest malowanie ścian nowych, należy je zagruntować, dzięki czemu ich powierzchnia zostanie utwardzona i uzyska dobrą przyczepność. Przed nałożeniem warstwy gruntującej ściany trzeba oczyścić z pyłów. Farby właściwe można nakładać jeden dzień po zagruntowaniu podłoża. Przygotowanie do pomalowania ścian ze starymi powłokami powinno rozpocząć się od ich dokładnego umycia. Odpadającą, łuszczącą się farbę należy usunąć przy pomocy szpachli. Uszkodzenia uzupełniamy masą szpachlową i wyrównujemy przy pomocy papieru ściernego. Zagruntowanie ścian może okazać się konieczne, jeśli tynk nie będzie trwale przylegał do ściany. Sprawdzimy to, przesuwając po nim dłonią. Pozostawiony biały osad jest znakiem, że ściana nie jest mocno związana i wymaga gruntowania. Czynność tę możemy wykonać jedynie na suchej powierzchni. Jeśli mamy zamiar pomalować ciemną ścianę na jasny kolor, musimy zastosować farby podkładowe, których barwa jest taka sama jak farb nawierzchniowych.
Samodzielne malowanie pokoju daje powód do satysfakcji. Dzięki wykonaniu wszystkich czynności mamy pewność, że zostały przeprowadzone bardzo dokładnie, a precyzyjny dobór farb dekoracyjnych pozwala na uzyskanie zamierzonego efektu.