Mieszkanie dla zmagających się z alergią

Osoby z alergią narażone są dolegliwości zdrowotne, związane z niekorzystną reakcją organizmu na liczne alergeny. Zanieczyszczenie środowiska, a także zmiany cywilizacyjne w otaczającym człowieka świecie sprawiają, że alergików wciąż przybywa.

Alergeny są wokół nas. Osoby uczulone na pyłki roślinne obawiają się wychodzić z domu. W mieszkaniach czyhają roztocza, których siedliskiem jest kurz. Szczelne okna są przyczyną większej wilgoci w powietrzu, a tę wilgoć wykorzystują do namnażania się pleśnie i chorobotwórcze drobnoustroje. Przyczyny uczulenia, są trudne do ustalenia. Dolegliwości, na jakie uskarżają się alergicy to katar, zmiany astmatyczne, dolegliwości jelitowe oraz ogólne osłabienie. W szczególnych wypadkach alergie mogą zagrozić życiu.

Rozwiązaniem dom z… gliny? 

Ciekawą propozycją dla alergików oraz wszystkich osób ceniących ekologiczny styl życia, jest budowa domu glinianego, z bali lub domu drewnianego o konstrukcji szkieletowej. Własny dom można wybudować w miejscu przyjaznym dla zdrowia. Warto zwrócić uwagę, czy w pobliżu nie występują rośliny, na jakie jesteśmy uczuleni lub czy grunt nie jest podmokły.

Wnętrze domu z gliny
Źródło: Pinterest

Jakie są jego zalety?

Propozycja budowy glinianego domu może wydawać się dziwna lub ekstrawagancka. Jednak glina jest najstarszym materiałem budowlanym znanym ludzkości! Poza tym jest powszechnie dostępna i niewiele kosztuje, a więc mogą skorzystać z budowy glinianego domu rodziny, których nie stać na wybudowanie tradycyjnego domu.

W glinianych pomieszczeniach utrzymuje się zdrowy mikroklimat. Zimą jest ciepło, latem panuje przyjemny chłód. Zaletą tego plastycznego materiału jest zdolność pochłaniania wilgoci, a oddawania jej, gdy jest sucho. Alergicy docenią fakt, że nie dojdzie nigdy do przesuszenia śluzówek! Poza tym mogą zapomnieć o kurzu, który nie osiada na antystatycznych glinianych ścianach. Dodatkowym atutem może być możliwość realizacji własnych wizji – plastyczność materiałów glinianych umożliwia kształtowanie pomieszczeń o różnorodnym kształcie. Nieudane gliniane realizacje nadają się do powtórnego użycia, bez zanieczyszczania środowiska.

Dostępnych jest wiele gotowych projektów, uwzględniających obowiązujące przepisy prawa budowlanego.

Projekt domu

Dlaczego warto zamieszkać w drewnianym domu ?

Ten rodzaj domu wybierają osoby, które pragną szybko zamieszkać we własnym domu. Budowa domu szkieletowego zajmuje około trzech miesięcy i nie trzeba go remontować przez około 50 lat! Do zalet drewnianego domu szkieletowego należy wysoka izolacyjność cieplna, niczym nie ustępująca domom tradycyjnym. Po nagrzaniu – we wnętrzach utrzymuje się przez długi czas przyjemna temperatura.

Surowcami do produkcji domostw szkieletowych są naturalne włókna drzewne, nie drażniące skóry i dróg oddechowych. Fakt ten jest szczególnie ważny dla osób cierpiących na astmę. Drewno nie zawiera substancji rakotwórczych, jest materiałem ekologicznym, zapewniającym korzystny mikroklimat.

Dom drewniany w lesie

Dom w 10 tygodni?

W ciągu dziesięciu tygodni powstaje dom z bali. Tego rodzaju zabudowa przyciąga wzrok osób wrażliwych na piękno zabudowy. Dla osób ze skłonnością do alergii zaletami będą:

  • mikroklimat – efekt samoregulującej się wilgotności powietrza,
  • brak szkodliwego promieniowania,
  • odporność na rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów, po zaimpregnowaniu drewna.

Wadą domów z bali są właściwie tylko wysokie koszty budowy.

Dodaj komentarz