Osoby z alergią narażone są dolegliwości zdrowotne, związane z niekorzystną reakcją organizmu na liczne alergeny. Zanieczyszczenie środowiska, a także zmiany cywilizacyjne w otaczającym człowieka świecie sprawiają, że alergików wciąż przybywa.
Alergeny są wokół nas. Osoby uczulone na pyłki roślinne obawiają się wychodzić z domu. W mieszkaniach czyhają roztocza, których siedliskiem jest kurz. Szczelne okna są przyczyną większej wilgoci w powietrzu, a tę wilgoć wykorzystują do namnażania się pleśnie i chorobotwórcze drobnoustroje. Przyczyny uczulenia, są trudne do ustalenia. Dolegliwości, na jakie uskarżają się alergicy to katar, zmiany astmatyczne, dolegliwości jelitowe oraz ogólne osłabienie. W szczególnych wypadkach alergie mogą zagrozić życiu.
Rozwiązaniem dom z… gliny?
Ciekawą propozycją dla alergików oraz wszystkich osób ceniących ekologiczny styl życia, jest budowa domu glinianego, z bali lub domu drewnianego o konstrukcji szkieletowej. Własny dom można wybudować w miejscu przyjaznym dla zdrowia. Warto zwrócić uwagę, czy w pobliżu nie występują rośliny, na jakie jesteśmy uczuleni lub czy grunt nie jest podmokły.
Jakie są jego zalety?
Propozycja budowy glinianego domu może wydawać się dziwna lub ekstrawagancka. Jednak glina jest najstarszym materiałem budowlanym znanym ludzkości! Poza tym jest powszechnie dostępna i niewiele kosztuje, a więc mogą skorzystać z budowy glinianego domu rodziny, których nie stać na wybudowanie tradycyjnego domu.
W glinianych pomieszczeniach utrzymuje się zdrowy mikroklimat. Zimą jest ciepło, latem panuje przyjemny chłód. Zaletą tego plastycznego materiału jest zdolność pochłaniania wilgoci, a oddawania jej, gdy jest sucho. Alergicy docenią fakt, że nie dojdzie nigdy do przesuszenia śluzówek! Poza tym mogą zapomnieć o kurzu, który nie osiada na antystatycznych glinianych ścianach. Dodatkowym atutem może być możliwość realizacji własnych wizji – plastyczność materiałów glinianych umożliwia kształtowanie pomieszczeń o różnorodnym kształcie. Nieudane gliniane realizacje nadają się do powtórnego użycia, bez zanieczyszczania środowiska.
Dostępnych jest wiele gotowych projektów, uwzględniających obowiązujące przepisy prawa budowlanego.
Dlaczego warto zamieszkać w drewnianym domu ?
Ten rodzaj domu wybierają osoby, które pragną szybko zamieszkać we własnym domu. Budowa domu szkieletowego zajmuje około trzech miesięcy i nie trzeba go remontować przez około 50 lat! Do zalet drewnianego domu szkieletowego należy wysoka izolacyjność cieplna, niczym nie ustępująca domom tradycyjnym. Po nagrzaniu – we wnętrzach utrzymuje się przez długi czas przyjemna temperatura.
Surowcami do produkcji domostw szkieletowych są naturalne włókna drzewne, nie drażniące skóry i dróg oddechowych. Fakt ten jest szczególnie ważny dla osób cierpiących na astmę. Drewno nie zawiera substancji rakotwórczych, jest materiałem ekologicznym, zapewniającym korzystny mikroklimat.
Dom w 10 tygodni?
W ciągu dziesięciu tygodni powstaje dom z bali. Tego rodzaju zabudowa przyciąga wzrok osób wrażliwych na piękno zabudowy. Dla osób ze skłonnością do alergii zaletami będą:
- mikroklimat – efekt samoregulującej się wilgotności powietrza,
- brak szkodliwego promieniowania,
- odporność na rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów, po zaimpregnowaniu drewna.
Wadą domów z bali są właściwie tylko wysokie koszty budowy.