Na czym polega wentylacja hybrydowa?

Wybierając rodzaj wentylacji mieszkania, mamy do dyspozycji wentylację naturalną i mechaniczną. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, że żaden z wymienionych wariantów nie będzie mógł w pełni znaleźć zastosowania. Co wtedy? Z pomocą przychodzi wentylacja hybrydowa.

Na skuteczność wentylacji wpływa wiele czynników. Do najważniejszych należy usytuowanie budynku względem kierunku ruchu powietrza, jego wysokość oraz lokalizacja wywietrznika w części dachowej. W niektórych przypadkach wentylacja naturalna może okazać się niesatysfakcjonująca dla efektywnej wymiany powietrza w domu. Z drugiej strony wentylacja mechaniczna to większe koszty i hałas związany z działaniem instalacji. Dodatkowym utrudnieniem w tym przypadku jest również brak jakiegokolwiek ruchu powietrza w sytuacji awarii elektrycznego nawiewnika. Czy istnieje zatem rozwiązanie, które pozwoli na zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz mieszkania?

Na czym polega wentylacja hybrydowa?

Wyjściem z patowej sytuacji może być wentylacja hybrydowa, która łączy w sobie zarówno elementy wentylacji naturalnej, jak też mechanicznej. System wentylacji hybrydowej opiera się na działaniu naprzemiennym. Specjalne urządzenie korzysta z założeń wentylacji naturalnej oraz mechanicznej. Tym samym usprawnia przepływ powietrza w pomieszczeniu przy jednoczesnym ograniczeniu hałasu i kosztu eksploatacji instalacji. Wyposażenie instalacji w układ sterujący stwarza dodatkową możliwość koordynowania kierunku przepływania powietrza oraz kontrolę poziomu nawiewu. Specjalistyczny czujnik wilgoci natomiast kontroluje, czy instalacja działa poprawnie.

Z wentylacji hybrydowej mogą śmiało korzystać osoby, którym zależy na ekologicznych rozwiązaniach. Wprawdzie instalacja musi być częściowo zasilana energią elektryczną, jednak poziom zużycia prądu jest niewielki, a sam system jest energooszczędny. Wydajność wentylacji, a tym samym zasób wykorzystywanej energii elektrycznej zależny jest w pełni od wybranego biegu działania instalacji. Jednak w przypadku stałej pracy nawet na wyższym biegu, dzienny koszt jej użytkowania nie przekracza 30 zł. Instalacji wentylacji hybrydowej nie powinni obawiać się również ci, którym zależy na cichym działaniu systemu. Hałas na poziomie 41dBA jest praktycznie niesłyszalny w domowych wnętrzach. Poziom hałasu zależy od kanału, na którym zostanie zamontowana instalacja.

Zaletą wentylacji hybrydowej jest również automatyczne przystosowanie jej działania do zaistniałych w pomieszczeniu warunków. Zamontowane czujniki, które mogą sygnalizować zbyt wysoki poziom wilgoci, automatycznie uruchamiają system wentylacyjny w celu osuszenia pomieszczenia. Dzięki temu domownicy mają pewność, że we wnętrzu zachowany jest odpowiedni, a przede wszystkim zdrowy dla organizmu, mikroklimat.

Dodaj komentarz