Najczęstsze pytania o adaptację projektu

Znalezienie odpowiedniego projektu domu, który idealnie spełniłby nasze oczekiwania, a jednocześnie perfekcyjnie dopasował się do typu działki przeznaczonej pod jego budowę, nie jest łatwym zadaniem. Z pomocą przychodzi tu jednak proces adaptacji, który pozwala na wprowadzenie zmian mających na celu dostosowanie zakupionego projektu do warunków panujących na danym terenie. Na czym to polega i o czym musisz wiedzieć przed wizytą u architekta?

Adaptacja projektu gotowego – jakie są najczęstsze zmiany?

Adaptacja projektu gotowego to szereg modyfikacji, jakie trzeba wprowadzić do gotowego projektu, aby dostosować go do warunków panujących na danym terenie. Podczas dokonywania modyfikacji należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wymiary i położenie działki, strefę klimatyczną, poziom wód gruntowych, możliwości podłączenia mediów i tym podobne czynniki. Czasem więc adaptacja będzie wymagała jedynie przekształcenia fundamentów i dopasowania ich do konkretnych warunków gruntowych, innym razem będzie obejmowała również zmiany dotyczące estetyki oraz funkcjonalności budynku. Najczęściej wprowadza się modyfikację liczby okien, położenia balkonu i tarasu, zmiany wielkości lub usunięcia przedsionka lub garażu, różnorodnych przeróbek dachu. Należy jednak pamiętać o tym, że projekt jest chroniony prawami autorskimi, a zakres dozwolonych zmian jest ściśle określony w jego dokumentacji. Jeśli więc mamy w planach bardziej zaawansowane przekształcenia wykraczające poza przewidzianych zakres, powinniśmy wystąpić do projektanta o pisemną zgodę.

Spotkanie z architektami

Ile kosztuje adaptacja? Kto jej dokonuje?

Proces adaptacji jest przeprowadzany przez uprawnionego projektanta – członka Izby Architektów. Jego zadaniem jest wprowadzenie odpowiednich zmian, a następnie ich zatwierdzenie. Wówczas to on przejmuje odpowiedzialność za poprawność projektu i staje się jego autorem, do jego obowiązków należy również sprawowanie pieczy nad dokumentacją. Jaki jest koszt takiej operacji? Za gotowy projekt zazwyczaj trzeba zapłacić około 1500-3000 zł – ostateczna cena zależy między innymi od rozmiaru powierzchni całkowitej i użytkowej, rodzaju dachu, obecności garażu oraz piwnicy, a także typu zabudowy i liczby pomieszczeń. Koszty wprowadzenia zmian mogą być bardzo różne i zależą ściśle od ich zakresu. Podstawową ceną jest zazwyczaj 1500 zł, a kolejne modyfikacje mogą sprawić, że ostateczna kwota sięgnie nawet do 3000 zł. Oczywiście, do najdroższych należą zmiany w konstrukcji budynku, a do najtańszych tak zwane zmiany łatwe, czyli przesunięcie drzwi i okien, likwidacja ścianek działowych, wymiana materiałów na tańsze lub lepsze jakościowo odpowiedniki. W celu uzyskania wyceny warto skonsultować się z biurami projektowymi, które często wystawiają ją zupełnie za darmo.

Obliczanie kosztów

 

Adaptacja projektu gotowego – dlaczego warto?

Adaptowanie gotowego projektu to przede wszystkim oszczędność czasu. Tworzenie projektu indywidualnego może trwać wiele tygodni lub miesięcy, a ponadto jest rozwiązaniem znacznie droższym – zwykle zapłacimy za niego więcej niż za gotowy projekt z adaptacją. Dzięki szerokiej ofercie architektów powinniśmy bez problemu wybrać propozycję, która będzie nam odpowiadała pod względem funkcjonalnym i estetycznym, a przeprowadzenie adaptacji pomoże nam dopasować projekt do specyfiki działki. Wszystkie wprowadzane poprawki warto jest skonsultować z firmą, która będzie realizować budowę – ułatwi to znalezienie najbardziej dogodnych rozwiązań i uzyskanie cennych wskazówek.

Adaptacja projektu na działce

Jak uniknąć dodatkowych kosztów?

Najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie kosztów związanych z adaptacją projektu gotowego, jest wybór projektu indywidualnego, który zostanie opracowany przez architektów na konkretną działkę i potrzeby mieszkańców. Wydaje się, że, skoro cena projektu gotowego jest niższa, ostatecznie zapłacimy mniej za jego wdrożenie. Jednak biorąc po uwagę powyższe rozliczenia, czasami może się okazać, że zakup droższego projektu indywidualnego i tak będzie bardziej opłacalny. Dlaczego? Odchodzą koszty zmian samego układu, bądź przystosowania do wybranej działki, które w przypadku trudnych adaptacyjnie terenów, mogą mocno wpłynąć na nasze fundusze. Taka sytuacja może mieć miejsce szczególnie w przypadku działek pochyłych lub o niestandardowych wymiarach (np. wąskich).

Innym sposobem jest dokładny research baz projektów przez zakupem oraz najważniejsze – sprawdzenie warunków zabudowy i MPZP, zanim wybierzemy daną działkę. Skrupulatne przygotowanie do zakupu projektu z pewnością pozwoli nam na zminimalizowanie tzw. nieprzewidzianych inwestycji.

Dodaj komentarz