Nowoczesne piece kaflowe

Piece kaflowe często przywołują miłe wspomnienia. Kojarzą się z wiejskim domkiem babci, gdzie ciepło pieca rozgrzewało po całym dniu zabawy. Jednak piece kaflowe powoli przestają być jedynie przyjemnym wspomnieniem i ponownie pojawiają się w domowych kuchniach.

Piec kaflowy, wbrew pozorom, może być bardzo praktycznym rozwiązaniem. Swoją ponowną popularność w dużej mierze zawdzięcza rosnącym kosztom ogrzewania. Piec kaflowy ma taką zaletę, że można w nim palić niemal wszystkim: węglem, drewnem oraz brykietem. Instalacja pieca kaflowego w domu może zatem stanowić skuteczny sposób na oszczędzanie. Zaletą pieców jest również ich zdolność promieniowania cieplnego. Po rozpaleniu temperatura przekazywana do kanałów może osiągnąć nawet 1000⁰ C. Ciepło emitowane jest z pieca przez 12 godzin, co pozwala na zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu. Ponadto piec może stanowić główne źródło ogrzewania budynku. Odpowiednio zainstalowany jest w stanie ogrzać powierzchnię użytkową nieprzekraczającą 60 m2.

Istotną kwestią w przypadku pieców kaflowych jest ich wielofunkcyjność. Oprócz źródła ciepła, zastępują również tradycyjną kuchnię. Bardziej zaawansowane wersje pieców wyposażone są w wędzarnię, która zapewnia odpowiednie warunki do wędzenia różnego rodzaju żywności.

Piec kaflowy może stać się również istotnym elementem domu ze względu na swoją estetykę. Różnorodność wzorów kafli, jak też modeli pieców sprawi, że piec kaflowy będzie stanowił atrakcyjne centrum kuchni.

Nowoczesne piece kaflowe
Źródło: Remodelista

Style pieca:

Elegancki – wyjątkowość zapewnia mu bogate wzornictwo i dodatki oraz wysoki połysk tworzywa, z jakiego został wykonany. Często piece w tym stylu są wyposażone w szklane drzwiczki, poprzez które dodatkowo emanuje żar ognia.

Rustykalny – w tym stylu widoczne jest nawiązanie do motywów wiejskich. Wygląd pieca bywa celowo postarzany. W stylu rustykalnym również można odnaleźć bogatą ornamentykę. Kolorystyka pieców odwołuje się do motywów ludowych.

Tradycyjny – ten styl to doskonała propozycja dla tych, którzy cenią sobie naturalność. Piec jest skromny, pozbawiony bogatego wzornictwa. Piec nie jest dodatkowo postarzany.

Piece kaflowe coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Ich piękno zapisze się z pewnością na lata ze względu na ich wytrzymałość. Poprawnie zainstalowany piec jest zdolny przetrwać ćwierć wieku. Jednak istotną barierą jest koszt instalacji, który może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych

Dodaj komentarz