Odnawianie przez postarzanie, czyli shabby chic domowym sposobem

Wykorzystanie mebli vintage, z historią lub celowo postarzonych to gorący trend, który pojawia się w aranżacjach wnętrz już od kilku lat. Teraz możecie sami dokonać metamorfozy mebli i wprowadzić styl shabby chic do swojego domu.
Shabby chic polega na zastosowaniu w aranżacji wnętrza starych lub postarzonych mebli. Dodają one pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru. Gdy gospodarz domu sam zajmie się metamorfozą mebli, doda wnętrzom jeszcze więcej indywidualności i oryginalności.

Metamorfozie można poddać komody, regały, krzesła, stoliki, a nawet łóżka, które zachwyciły kształtem i formą, ale niekoniecznie kolorem. Bardzo modne w stylu shabby chic są meble bielone lub w kolorze szarym, ecru (czy innym jasnym), koniecznie z przetarciami. To właśnie przecierki uwidaczniają te warstwy, które znajdują się pod wierzchnią powłoką i dają wrażenie nadszarpnięcia powierzchni przez ząb czasu.

Jadalnia w stylu shabby chic
Źródło: Darling and Daisy

Jak przygotować meble do postarzania?

Do wykonania własnego mebla w stylu shabby chic wykorzystujemy te z naturalnego drewna. Do wykonania zabiegu postarzania drewno należy odpowiednio przygotować. W tym celu mebel należy dokładnie umyć, najlepiej wykorzystując ciepłą wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń i miękką gąbkę. Następnie należy odczekać aż drewno wyschnie.

Postarzany stół
Źródło: Westwing

Powierzchnię warto zmatowić, używając papieru ściernego. W ten sposób pozbędziemy się z powierzchni mebla nadmiaru lakieru. Teraz czeka nas ważne zadanie: wybieramy miejsca do przecierek! Zazwyczaj są to krawędzie i ozdobne listwy. Należy je pomalować rozwodnioną brązową farbą i pozostawić do wyschnięcia.

Wcześniej pomalowane farbą miejsca przetarć smarujemy świeczką (niekolorowaną, zwykłą długą świecą woskową). Naniesiony w ten sposób wosk ułatwi zdjęcie w późniejszym etapie wierzchnich warstw farby.

Czas na malowanie!

Wybranym kolorem farby (najczęściej jest to biały, ale możecie zdecydować się na barwy pastelowe lub jasne szarości) malujemy dokładnie drewniane elementy mebla. Uważajcie na lustra, szyby i dekoratory metalowe – warto je przed nanoszeniem farby odpowiednio zabezpieczyć (np. folią czy taśmą malarską).

Malowanie mebli bejcą
Źródło: MBI Baiocchi Imóveis

Pamiętaj o wszystkich etapach

Malowanie odbywa się etapami: przed nałożeniem kolejnej warstwy czekamy aż ta poprzednia wyschnie. Na początku farbę można nanieść pędzlem, następnie warto wykorzystać wałek, by uniknąć zacieków.

Po zakończonym malowaniu odstawiamy mebel na kilka lub nawet kilkanaście godzin i czekamy aż dobrze wyschnie. Następnie w ruch idzie mały nożyk. Jego tępą stroną zeskrobujemy warstwy koloru z tych miejsc, w których nałożona była rozcieńczona farba brązowa. Trzeba to robić delikatnie, nie naciskając zbyt mocno, by zeskrobać tylko niewielkie fragmenty.

Ostatni etap to przetarcie całej powierzchni papierem ściernym. Dzięki temu farba nie będzie odstawała i się zahaczała. Można dodatkowo zabezpieczyć mebel przed niszczeniem, malując go na koniec bezbarwnym lakierem akrylowym (najlepiej półmatowym) lub specjalnym olejem na bazie naturalnych składników.

Dodaj komentarz