Ogród na dachu

Duży ogród to marzenie wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Jednak nie zawsze – ze względów na wielkość działki – te marzenia mogą być zrealizowane. Alternatywą dla tych, którzy są gotowi wydać każde pieniądze na realizację swoich ogrodowych pragnień, może być budowa ogrodu na dachu domu.

Powierzchnia dachu bywa zazwyczaj niewykorzystywana. Oczywiste jest, że budowa ogrodu nie jest możliwa na każdej powierzchni dachowej. Do aranżacji zielonego zakątka nadają się wyłącznie dachy płaskie, po których możliwe jest bezpieczne przemieszczanie się. Poza tym strop, na którym ma zostać utworzony nietypowy ogród, musi mieć odpowiednią wytrzymałość na dodatkowe obciążenie. Aranżacja ogrodu na dachu to nawet dodatkowe 450kg/m2.

Ogród na dachu
Źródło: Home Design Lover

Duże obciążenie ogrodu dachowego wynika z konieczności położenia kilku warstw materiałów. Pierwszą z nich jest warstwa hydroizolacyjna, której zadaniem jest zabezpieczenie stropu przed nadmierną wilgocią. Przy układaniu tej warstwy istotna jest jej wytrzymałość. Folia czy papa często będą musiały stawić czoła przerastającym korzeniom zasadzonych w ogrodzie roślin. Dodatkowym obciążeniem dla tej warstwy jest również ujemna temperatura w zimie. Stworzenie ogrodu na dachu nie może jednak narazić budynku na nadmierne emitowanie ciepła na zewnątrz. Dlatego po zapewnieniu odpowiedniej hydroizolacji, należy zadbać o właściwe zabezpieczenie termiczne budynku. Grubość warstwy termoizolacyjnej zależy tak naprawdę od wymagań energetycznych całego budynku. Do budowy tej warstwy zalecane są twarde płyty styropianowe bądź polistyren ekstrudowany o zwiększonej odporności na wilgoć. Kolejną warstwą, gwarantującą właściwy rozwój roślin w ogrodzie na dachu, jest drenaż. Jego zadaniem jest odprowadzenie wody opadowej, jak też gromadzenie jej nadmiaru. Praktycznym rozwiązaniem drenażowym, które nie obciąża nadmiernie konstrukcji dachu, jest żwir bądź specjalne maty drenujące wykonane z tworzywa sztucznego. Dwie ostatnie warstwy podłoża to geowłóknina i baza wegetacyjna. Zadaniem tej pierwszej jest blokowanie wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby zatkać warstwę drenażową. Natomiast warstwa wegetacyjna to mieszanka ziemi i kruszyw ceramicznych, która ma stanowić podstawę do właściwego rozwoju posadzonych roślin.

Ogród na dachu
Źródło: Home Design Lover

Aranżacja ogrodu na dachu w pełni zależy od jego właściciela. W zależności od zamiłowania domowników do roślin, ogród może zostać obsadzony zarówno roślinnością ekstensywną (niewymagającą nadmiernej troski), jak też intensywną (potrzebującą regularnej pielęgnacji). Jednak bez względu na rodzaj roślinności, ogród na dachu będzie stanowił domową oazę spokoju i naturalności. Doskonale będzie nadawał się do odpoczynku, jak również na organizację imprez w gronie rodziny oraz znajomych. Koszt instalacji ogrodu na dachu może wynosić nawet kilkaset złotych za metr kwadratowy.

Dodaj komentarz