Otwarte koncepcje we wnętrzach

Otwarte przestrzenie są obecnie na topie. W domach jednorodzinnych najczęściej łączy się salon z jadalnią, kuchnią i holem. Czasem dodaje się antresolę. Tak powstaje reprezentacyjna, atrakcyjna część dzienna. 
Dawniej podczas tworzenia układów funkcjonalnych, każde pomieszczenie było planowane oddzielnie. Dzisiaj nie jest to już regułą. W domach powstają otwarte przestrzenie, jest mniej korytarzy i ścian działowych. Powierzchnia, która wcześniej była przeznaczana na komunikację, obecnie wchodzi w skład innych pomieszczeń. Rezygnacja z długiego i ciemnego korytarza wydaje się korzystnym zabiegiem, a połączone wnętrza są bardziej przestronne, efektowne i lepiej oświetlone.

Otwarte koncepcje na wnętrza

Jeśli chodzi o rodzaj łączonych wnętrz, to istnieje w tym zakresie pełna swoboda. Wszystko zależy od preferencji i pomysłowości inwestorów. Najczęściej jako osobne pomieszczenia wydziela się wszystkie pomieszczenia prywatne (sypialnie i łazienki) oraz przeznaczone do pracy (gabinet). Resztę można dowolnie łączyć. W rezultacie powstaje na przykład otwarty pokój dzienny, w którym salon wypoczynkowy, jadalnia, kuchnia i korytarz tworzą jedną całość. Takie rozwiązanie jest chętnie stosowane; można je bardzo często znaleźć w gotowych projektach domów. 

Otwarte koncepcje na wnętrza

Otwarta strefa dzienna jest bardziej przestronna, reprezentacyjna, sprzyja rodzinnej integracji, zapewnia też znakomite warunki do przyjmowania gości. Trudność podczas jej urządzania polega na odpowiednim wyodrębnieniu poszczególnych stref w ramach jednej wspólnej całości. Problemów może przysporzyć zwłaszcza aranżacja kuchni i takie jej zaplanowanie, aby funkcje pomieszczeń wzajemnie ze sobą nie kolidowały. Strefa przygotowywania posiłków nie powinna zatem znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie części wypoczynkowej. W tym celu pomiędzy kuchnią a salonem zazwyczaj umieszcza się jadalnię, często lokalizowaną w efektownym, przeszklonym wykuszu. Najważniejszym elementem jej wyposażenia jest dostępny z każdej strony stół. Aby podkreślić odrębność kuchni dodatkowo planuje się przy niej wyspę, która obok pełnienia praktycznej funkcji, jednocześnie zaznacza granicę pomiędzy poszczególnymi strefami. A zwolennicy otwartych pomieszczeń, którzy nieco obawiają się łączenia kuchni z innymi pomieszczeniami, stawiają na rozwiązanie pośrednie. Wnętrza planują w taki sposób, aby otwartą kuchnię można było w każdej chwili przekształcić w pomieszczenie zamknięte, odcinając ją drzwiami przesuwnymi.

Otwarte koncepcje na wnętrza

1 komentarz

  • Teraz coraz częściej jemy na mieście, co oznacza, że coraz mniej gotujemy w domu. Gdybyśmy gotowali tyle co nasi dziadkowie, to przy otwartych przestrzeniach w całym domu roznosiłyby się zapachy.

Dodaj komentarz