Planujesz budowę domu? 5 rzeczy, o których musisz pamiętać!

Jedno z powiedzeń dotyczących budowy domu mówi, że „pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie”. Niektórzy mawiają także, że ten „pierwszy jest dla dzieci, a dopiero kolejny dla siebie”. Dzieje się tak dlatego, że budowa domu to trudny proces, wymagający dokładnego przemyślenia wielu kwestii. Dziś podpowiadamy, jak podejmować ważne decyzje dotyczące projektu, by uchronić się przed skutkami niewłaściwych wyborów i wybudować dom, który stanie się tym wymarzonym i tym jedynym.

Zapoznaj się z warunkami zabudowy działki

Poznanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu wydaje się oczywiste, ale niestety nadal wielu inwestorów zapomina o dokładnym przyjrzeniu się tej kwestii. Obowiązujące przepisy – zarówno te związane z prawem budowlanym, jak i miejscowe, mogą znacznie wpłynąć na adaptację projektu domu. Warto poznać warunki zabudowy, by dokonać wstępnej selekcji i wybrać tylko te plany domów, które im odpowiadają. Pozwoli to na znaczne zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, ale też zminimalizuje ryzyko rozczarowań.

Geodeta wykonujący pomiar na działce

Przemyśl swój budżet

Jeszcze przed wyborem projektu, warto zaplanować i określić budżet na budowę domu. Należy pamiętać, że tańszy projekt nie zawsze oznacza tańszą realizację. Przed wyborem projektu warto więc znać swoje ograniczenia finansowe, by omówić je z architektem i wykonawcą przed rozpoczęciem pierwszych prac. Z budżetem wiążą się również terminy – warto zaplanować start projektu, a następnie budowy oraz kreślić termin oddania każdego z jej etapów. Dokładny kosztorys inwestorski będzie również wymagany w przypadku starania się o kredytowanie przedsięwzięcia.

Pomyśl o swoich potrzebach

Przed wyborem projektu powinniśmy dokładnie przemyśleć, czego oczekujemy od przyszłego domu. Należy uwzględnić ilość przyszłych mieszkańców i ich wiek, a także styl życia. Prowadzisz bogate życie towarzyskie i często przyjmujesz gości? Nie zapomnij o dodatkowych pokojach, które będą mogły pełnić funkcję gościnnych.

Dobierz odpowiedni projekt

Inwestorzy mogą wybrać projekt indywidualny, w całości przygotowywany pod ich potrzeby lub zdecydować się na jeden z gotowych projektów domów. Nawet w przypadku wyboru tego gotowego, przed jego zakupem warto skonsultować się z architektem. Będzie on mógł zweryfikować nasze pomysły, podpowiedzieć, jak zmodyfikować plany domu oraz udzielić rad w kwestii doboru materiałów, kolorów i wykończenia.

Architekt z planami domów

Pamiętaj o funkcjonalności

Jeszcze na etapie wyboru projektu, a na pewno już przy jego modyfikacjach, należy pamiętać o funkcjonalności. Dom ma być przede wszystkim miejscem, w którym jego mieszkańcy będą czuli się komfortowo. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na rozplanowanie pomieszczeń, dopasowanie ich wymiarów do ilości i wielkości mebli, a także na położenie schodów. Już teraz można pomyśleć również o zmianach, jakie będą czekały dom w przyszłości, np. jego rozbudowa.

Funkcjonalność domu zapewniają również dodatkowe pomieszczenia: schowki gospodarcze, garderoba, spiżarnia a także garaż. Uważne podejście do wyboru projektu i zaplanowania ilości, czy układu pomieszczeń przybliży Cię do stworzenia domu marzeń.

Dodaj komentarz