Płyta fundamentowa zamiast tradycyjnych fundamentów – kiedy się opłaca?

Budując dom jednorodzinny, zamiast tradycyjnych fundamentów można zdecydować się na płytę fundamentową. To rozwiązanie bywa jedynym możliwym wyjściem w przypadku bardziej wymagających, słabych gruntów. Płyta posiada jednak znacznie więcej zalet, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana w budownictwie jednorodzinnym.

shutterstock_244423462_XkX

Płyta fundamentowa stanowi trudniejsze wyzwanie na etapie projektowania, jest za to znacznie łatwiejsza do wykonania. Podczas jej budowy nie trzeba wznosić czasochłonnych ław i ścian fundamentowych, a na jej konstrukcję składa się płyta betonowa, zbrojona stalowymi prętami lub zbrojeniem rozproszonym. Pozytywny wpływ na tempo prac budowlanych ma tutaj przede wszystkim nieznaczna głębokość wykopu, ponieważ płytę umieszcza się już na głębokości 50 cm. Wykonanie płyty fundamentowej zajmuje średnio 4-5 dni. Dla porównania – czas wykonania ław i ścian fundamentowych wynosi ok. 3-4 tygodnie.

Kiedy zastosować płytę fundamentową? Jakie ma zalety?

Płyta jest najlepszym wyborem w przypadku budowania domu na gruntach o małej nośności, niejednorodnych, z wysokim poziomem wód gruntowych. Doskonale sprawdza się także w przypadku projektów domów o bardziej rozległej bryle, w których zaplanowano wiele ścian konstrukcyjnych. W tradycyjnych fundamentach ściany zewnętrzne oraz niektóre wewnętrzne ściany nośne wymagają podparcia w postaci ław. Budując dom na płycie fundamentowej, inwestor eliminuje konieczność ich wykonania. W miejscu występowania najcięższych elementów konstrukcyjnych płyta może wymagać pogrubienia, ale za to można dowolnie kształtować układ ścianek działowych. Ta ostatnia zaleta płyty wynika z tego, że jej wytrzymałość mechaniczna jest jednakowa na całej powierzchni. Płyta rozciąga się pod całym budynkiem, w efekcie czego osiadanie domu jest mniejsze, a obciążenia rozkładają się na znacznie większym obszarze, niż to ma miejsce w przypadku tradycyjnych fundamentów.

Dodatkowe zalety płyty fundamentowej

Kolejna zaleta płyty polega na tym, że jest łatwiejsza do uszczelnienia; nie wymaga wykonywania dodatkowych izolacji poziomych i pionowych. W przypadku tradycyjnych fundamentów znacznie trudniej jest zachować szczelność izolacji. Ocieplenie najlepiej jest ułożyć pod płytą, która wówczas znajdzie się wewnątrz powłoki termicznej budynku. Izolacja przeciwwilgociowa może z kolei zostać ułożona pod płytą, bezpośrednio na warstwie wyrównawczej lub na płycie.

Płyta fundamentowa czy tradycyjne fundamenty? Porównanie kosztów

Koszty budowy domu to jedno z kluczowych kryteriów, bardzo istotne dla każdego inwestora. Porównując budżet konieczny do powstania tradycyjnych fundamentów oraz płyty fundamentowej, ta druga okazuje się nieco droższym rozwiązaniem. Do jej budowy potrzeba więcej betonu oraz stali zbrojeniowej. Jej koszty wzrosną także w przypadku mniej standardowych warunków – na przykład gdy dom będzie powstawał na niestabilnych gruntach, to konieczne będzie wykonanie dodatkowych wzmocnień. Jednak, ponieważ wykop potrzebny do powstania płyty powstaje na mniejszej głębokości, to w tym przypadku mniej powinny kosztować prace budowlane.

Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, czy lepiej wybrać tradycyjne fundamenty czy płytę fundamentową, warto najpierw zbadać grunt, na którym znajduje się nasza działka. Wówczas będziemy mogli ocenić, jakie fundamenty w naszym przypadku będą najbardziej opłacalne.

Dodaj komentarz