Pokój dla dziecka

Jaki powinien być pokój dla dziecka, aby spełniał oczekiwania zarówno malucha jak i jego rodziców? Na pewno musi zapewniać bezpieczeństwo, a poza tym – stwarzać warunki do zabawy. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, urządzając pokój dla dziecka.

Dzieci rosną bardzo szybko i tak samo prędko zmieniają się ich potrzeby. Meble, które były przydatne podczas pielęgnacji noworodka, zazwyczaj trzeba wymienić, gdy maluch odrobinę podrośnie. Chyba, że wcześniej zostaną kupione meble modułowe. Są to produkty oferowane obecnie przez wielu producentów, skonstruowane w sposób, który umożliwia ich modyfikacje i dostosowanie do zmieniających się potrzeb dziecka. Są mobilne, w ich przypadku przemeblowanie pokoju nie sprawia więc trudności.

Pokój dla dziecka

Można także zastanowić się nad wyborem któregoś z mebli wielofunkcyjnych. Piętrowe łóżko ze zjeżdżalnią i tajemnymi zakamarkami stworzy maluchowi prawdziwe królestwo, w którym będzie się czuć bezpiecznie i wyjątkowo. Tego rodzaju produkty sprzyjają zabawom, które rozwijają wyobraźnię i pozwalają na uzyskanie naprawdę niebanalnego efektu aranżacyjnego. Z drugiej strony jednak są raczej pozbawione atutów kompletów modułowych, więc dziecko w miarę szybko z nich wyrośnie.

Pokój dla dziecka

Planując rozmieszczenie mebli w pokoju dziecięcym, warto wziąć pod uwagę podział na poszczególne strefy i wyznaczyć kąciki: do wypoczynku, zabawy, a w przypadku starszych dzieci – również do nauki. Taki podział ułatwi zachowanie porządku i funkcjonalnie zorganizuje świat najmłodszych. Ważne jest przy tym również zastosowanie odpowiedniego oświetlenia – osobnego dla każdej strefy.

Pokój dla dziecka

Tak jak w każdym innym wnętrzu w pokoju dziecięcym również bardzo ważne są dodatki, które mogą zapewnić pomieszczeniu odpowiedni charakter i odzwierciedlić aktualne zainteresowania malucha. Jeśli w pewnym momencie okaże się, że najważniejsze dla dziecka są samochody, zakup łóżka w tym kształcie może stanowić co prawda interesującą, ale zarazem – kosztowną opcję. Być może lepiej postawić na dodatki w kształcie samochodów – naklejki ścienne, dywaniki i poduszki – które można łatwiej i taniej wymienić, gdy zainteresowania zmienią się.

Pokój dla dziecka

Innym ciekawym pomysłem, który świetnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym, jest farba tablicowa. Taka farba pozwala na bezkarne malowanie po powierzchniach nią pokrytych, zniknie więc problem pojawiającej się tu i ówdzie twórczości ściennej.

Dodaj komentarz