Pokój niemowlaka – jak go urządzić?

Urządzanie pokoju malucha to wielka chwila, wyjątkowo celebrowana przez rodziców. Nic w tym dziwnego, w końcu aranżacja tego wnętrza wiąże się z czasem oczekiwania na dziecko, któremu każdy rodzic chce dać to, co najlepsze. Kwestią podstawową jest fakt, jak urządzić pokój malucha, żeby było to jednocześnie miejsce przyjemne, przytulne oraz funkcjonalne.

Osobny pokój dziecięcy czy kącik w sypialni rodziców?

Zanim przystąpimy do zakupu mebli i innych elementów, należy się podjąć decyzję, czy urządzimy niemowlakowi kącik w sypialni rodziców czy osobny pokój. Oczywiście wiele zależy od tego, jakim mieszkaniem dysponujemy. Jeśli nie mamy dodatkowego pomieszczenia, wybór jest oczywisty. W innym wypadku należy się zastanowić, jak chcemy rozpocząć wychowywanie dziecka. Obecność niemowlaka w sypialni może wpłynąć na relacje małżeńskie i zmęczenie obojga rodziców, a z drugiej strony zacieśni więź rodzicielską.

Pokój dla nowo narodzonego dziecka – aranżacja

Planując aranżację pokoju dla niemowlaka, pod uwagę należy wziąć naprawdę wiele kwestii, które może nie są tak istotne w przypadku pomieszczeń o innym przeznaczeniu. Mowa tu o odpowiednim oświetleniu, mebelkach, zabawkach, przewijakach i innych różnościach.

Rodzice, którzy znają płeć dziecka mają ułatwione zadanie. Przyjęło się, że pokój dziewczynki powinien być różowy, a chłopczyka – niebieski. Nie powinno być to jednak regułą i na szczęście rodzice coraz częściej odchodzą od tego schematu. Z kolorami można się pobawić. Pokój dziecinny powinien być przede wszystkim wesoły i oddawać charakter wnętrza. Bardzo dobrze spisują się połączenia ciepłych, pastelowych kolorów i pasiastych wzorów. Można również pobawić się różnymi odcieniami szarości, które pasują do każdego wnętrza. Ostatnio coraz częściej rodzice mogą inwestować też w specjalne naścienne naklejki, przedstawiające bohaterów z bajek, bądź inne atrakcyjne grafiki.

Przyszli rodzice na pewno powinni wziąć pod uwagę fakt, że niemowlaki nie przepadają za zbyt dużą ilością światła, zwłaszcza kiedy śpią. Warto więc zainwestować w funkcjonalne rolety lub żaluzje, które pozwolą nam swobodnie regulować poziom oświetlenia pomieszczenia.

Urządzając pokój dziecięcy, niezwykle ważną kwestią jest również jego lokalizacja. Niemowlaki niekoniecznie przepadają za głośnymi dźwiękami i hałasami, które momentalnie wywołają u nich płacz. Z tego też względu, jeżeli oczywiście posiadamy taką możliwość, lepiej ulokować pokój dziecięcy z dala od kuchni i łazienki, czyli z dala od pomieszczeń, z których takie odgłosy najczęściej się wydobywają.

Dla wielu rodziców najmilszą chwilą, czekającą podczas procesu urządzania pokoju niemowlaka, jest zakup mebli, czyli funkcjonalnego łóżeczka, pojemnych szafek i wygodnego fotela dla karmiącej matki. Elementy te są niezbędne dla kompleksowej aranżacji wnętrza. Dobrze zaprojektowane łóżeczko powinno być w stu procentach bezpieczne dla niemowlaka, posiadać opcję bujania i regulacji poręczy. Jeżeli dołączymy do tego również wygodny materac, to otrzymamy łóżeczko idealne, w którym każdy niemowlak będzie z przyjemnością spędzał długie godziny snu.

W aranżacji niemowlęcego wnętrza najważniejsze jest zachowanie umiaru, co przełoży się na zwiększenie funkcjonalności pokoju. Zbyt duża liczba zabawek, różnych sprzętów, chodzików i innych tego typu akcesoriów sprawi, że z założenia przytulny dziecięcy pokoik stanie się nieprzyjemną graciarnią.

Dodaj komentarz