Otaczający nas świat to jedno wielkie źródło energii. W ostatnich latach coraz lepiej umiemy z niego właściwie korzystać. Wzrasta zainteresowanie zasobami odnawialnymi, a rosnące ceny paliw tradycyjnych oraz prognozy mówiące o wyczerpywaniu się ich źródeł stawiają przed projektantami domów nowe wyzwania w zakresie ogrzewania budynków. Jednym z urządzeń, których popularność w ostatnich latach gwałtownie rośnie, jest pompa ciepła.
Pompa ciepła – co to za urządzenie?
Pompa ciepłą to urządzenie, które pobiera ciepło z otoczenia (powietrza, wody, gruntu) i zamienia je w energię wykorzystywaną do ogrzewania lub chłodzenia domów oraz podgrzewania wody. Dziś na rynku dostępnych jest już kilka rodzajów takich urządzeń, które działać mogą zarówno w budownictwie jedno- jak i wielorodzinnym. Zależnie od wybranych rozwiązań, dostosowanych do każdego rodzaju zabudowy, pozwalają one na oszczędności zużywania tradycyjnej energii sięgające nawet 75%. Pompy ciepła mogą być łączone z kolektorami słonecznymi, które służą do pozyskiwania energii wykorzystywanej następnie w pracy pompy.
Do jakiego typu budynków nadaje się pompa ciepła?
Pompy ciepła mogą być dziś stosowane we wszystkich typach budynków. Ogrzewać mogą zarówno domek jednorodzinny, jak i blok mieszkalny czy budynek biurowy. Wszystko zależy od właściwego dobrania urządzeń i ich właściwego skonfigurowania ze sobą. Osoby posiadające ogród czy oczko wodne powinny zainteresować się pompami pobierającymi ciepło z gruntu lub wody. Instalacje wkopane na głębokość 1,2 metra, a więc poniżej poziomu zamarzania, mogą pracować nawet w temperaturach -20 stopni Celsjusza. Nawet w takich warunkach pozyskują one ciepło, które jest potem wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. Z kolei w większych budynkach lepiej sprawdzają się pompy czerpiące ciepło z powietrza. Często bywają łączone z instalacjami wentylacyjnymi wyposażonymi w system odzyskiwania ciepła.
Czy posiadanie pompy ciepła jest opłacalne?
Wyposażenie budynku w pompy ciepła to dobry sposób na zmniejszenie kosztów jego ogrzewania. Jest tylko jeden warunek. System musi być dobrany pod kątem położenia obiektu oraz jego przeznaczenia. Pompę można stosować jako uzupełnienie tradycyjnego ogrzewania i wykorzystywać ją na przykład tylko do podgrzewania wody. Prawdziwe oszczędności zaczynają się jednak wtedy, kiedy zdecydujemy się na całkowite przejście na ten proekologiczny sposób ogrzewania.
W Niemczech funkcjonuje już budynek o zerowym bilansie zużywanej energii. Wyposażony jest wyłącznie w pompy ciepła oraz systemy jego odzyskiwania. Po roku funkcjonowania okazało się nawet, że wyprodukował więcej energii niż zużył. Został więc zrobiony pierwszy krok. Czy takich domów przybędzie? Czas pokaże.