Poradnik wnętrzarski – meblowanie małej kuchni, cz.1.

Stworzenie funkcjonalnej i przyjemnej dla oka aranżacji małej kuchni jest prawdziwym wyzwaniem. Nawet najmniejszą kuchnię można jednak urządzić tak, by przygotowanie i spożywanie w niej posiłków dawało dużo radości. Dziś radzimy, jak to zrobić!
Najmniejsze kuchnie można znaleźć w kawalerkach, w których często na wszystkie funkcje mieszkania musi wystarczyć ok. 20 – 30 metrów kwadratowych. W takich przestrzeniach warto zdecydować się na stworzenie aneksu kuchennego, który będzie nie tylko estetycznie wyglądał i nadawał wnętrzu charakteru, ale spełni także rolę funkcjonalną.

Aneks kuchenny w małym mieszkaniu

Małe przestrzenie mieszkalne, szczególnie te z rynku wtórnego, często wyposażone są w niewielkie ślepe kuchnie (bez okna). W takich sytuacjach najlepiej usunąć całą ściankę dzielącą kuchnię i salon lub jej część i stworzyć aneks z designerskim barkiem.

Najpopularniejszymi typami urządzania kuchni jest ustawienie zabudowy w literę „L” lub „U”. Takie rozwiązania sprawdzą się także w najmniejszych kuchniach, należy jednak pamiętać tu o kilku zasadach, by nie przytłoczyć pomieszczeń. W ustawieniu w „U” warto zrezygnować z szafek wiszących przynajmniej na jednej ze ścian – można je zastąpić ażurowymi półkami i organizerami kuchennymi, które dodadzą lekkości. W ustawieniu „L” dłuższy odcinek zabudowy należy przeznaczyć na główny ciąg roboczy, a w szafkach narożnych zainstalować półki obrotowe lub szafkę typu magic corner dla uzyskania dodatkowego miejsca do przechowywania sprzętu kuchennego.

Aneks kuchenny w kawalerce

Zabudowa w prostej lini

W małych kuchniach świetnym rozwiązaniem jest także ustawienie zabudowy w linii prostej. Taka aranżacja sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Proste, minimalistyczne szafki w jasnej kolorystyce będą uzupełnieniem salonu, nie przytłoczą go, a dodadzą eleganckiego charakteru. Część wypoczynkową z kuchenną można połączyć organizując mały kącik jadalniany. W jego roli sprawdzi się nieduży stół – w mniejszych wnętrzach warto postawić na okrągły. Do niego najlepiej dopasować krzesła o opływowym kształcie lub ażurowej czy transparentnej formie.

Nowoczesny aneks zabudowany w prostej linii

W kawalerkach aneks kuchenny w salonie nie jest jedynym rozwiązaniem. Zdarza się, że projektanci organizują przestrzeń do przygotowywania posiłków w przedpokoju. Jest to możliwe, gdy w kawalarce dostępny jest szeroki przedpokój, najlepiej z wnęką, przygotowaną teoretycznie pod szafę garderobianą. Można w niej zorganizować mały aneks kuchenny, ustawiając meble w linii prostej. Decydując się na to nietypowe rozwiązanie, warto postawić na prostą formę szafek i neutralne, najlepiej jasne kolory. Dzięki nim zabudowa kuchenna wtopi się w aranżację całej przestrzeni.

W wielu kawalerkach zlokalizowanych np. w kamienicach o wysokich sufitach, ich mieszkańcy decydują się na umiejscowienie części sypialnej na antresoli. Przestrzeń pod taką antresolą może być miejscem na aranżację aneksu kuchennego. Konstrukcję można zbudować z drewna sosnowego, dzięki któremu będzie nie tylko solidna i wytrzymała, ale nada też wnętrzu charakteru i ciepła. Spód antresoli to dobre miejsce na umieszczenie oświetlenia kuchni.

Aneks kuchenny pod antresolą

Optyczne powiększanie kuchni

Aneksy w niewielkich przestrzeniach kawalerki można optycznie powiększyć, korzystając z kilku trików projektantów wnętrz. Jednym z nich jest dodanie dużych luster oraz szklanych akcentów. Nadadzą one pomieszczeniom lekki charakter i skutecznie powiększają kameralne przestrzenie.

W niewielkich kawalerkach strefę dzienną od kuchennej oddzielać mogą meble, np. kanapa. Tył kanapy będzie w odpowiednim ustawieniu stanowił granicę między częścią wypoczynkową a kącikiem jadalnym – gdy przysuniemy do niego nieduży stół.

Salon z kuchnią oddzielony wyspą kuchenną i kanapą

Ważnym aspektem urządzenia wnętrz jest również ich oświetlenie. Zastosowanie listew ledowych, lamp wiszących i opraw sufitowych dodaje przestrzeni każdemu wnętrzu.
Stworzenie kameralnej, ale funkcjonalnej kuchni jest możliwe nawet w najmniejszych mieszkaniach. W kolejnej części poradnika podpowiemy, jak do małej kuchni dodać modną i funkcjonalną wyspę.

Dodaj komentarz