Programy do projektowania ogrodów online – czy warto z nich korzystać?

Programy do projektowania ogrodów to zaraz obok programów do projektowania wnętrz popularne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą, by ich ogród kierował się przypadkiem, a świadomym podejściem do tematu. Na ile jednak to rozwiązanie jest skuteczne i czy warto z niego korzystać?

Projektowanie ogród online – czy warto?

Programy do projektowania ogrodów online – Ile kosztują? Co należy wiedzieć?

Niektóre programy są darmowe, inne wymagają wykupienia (stałego lub czasowego, m.in. na miesiąc, pół rok, rok – w zależności od pakietu i ceny), w jednej i drugiej grupie da się znaleźć naprawdę dobre tytuły zarówno dla początkujących, pasjonatów jak i specjalistów. Ich cena nie jest wysoka (w porównaniu z ceną ogrodu zaprojektowanego przed specjalistę (różne strony podają różne ceny, od 350-500 zł za działkę poniżej 50 m2) to ceny programów online rozpoczynają się od około 35 zł miesięcznie i są w stanie dojść aż do kilkuset złotych (to zazwyczaj rozwiązania dla profesjonalistów). Wersje bez limitu czasowego można otrzymać już między 50-100 zł. Trzeba jednak mieć świadomość, że odpowiedni człowiek na właściwym miejscu czasem lepiej się sprawdzi w danej sytuacji, tym bardziej, jeżeli mamy wątpliwości co do naszych umiejętności, lub nie widzimy dobrego rozwiązania konkretnego problemu. Nawet udanie się po poradę do kogoś bardziej doświadczonego czy udzielenie się na forum ogrodniczym może być dobrym rozwiązaniem.

Programy do projektowania ogrodów online to nie tylko rozwiązanie dla tych, którzy interesują się założeniem własnego ogrodu, ale również dla tych, którzy już go mają i szukają inspiracji lub potrzebują zmian.

Mimo to trzeba liczyć się z tym, że korzystanie z programu wymaga choć minimalnej wiedzy na temat rodzajów i jakości podłoża, cech stanowiska, gatunków roślin ogrodowych i wymogów uprawy. Bez nich z trudnością przyjdzie dojście do satysfakcjonującego finalnego efektu.

Programy dbają bowiem o rzeczowe podejście do tematu i nie pozwalają na zupełną dowolność w wirtualnym sadzeniu poszczególnych roślin. W zależności od naszych preferencji nasłonecznienia, pokroju itp, większość programów udostępni tylko te gatunki, które spełniają kryteria.

Programy oferują też wstawienie posiadanego przez nas zdjęcia ogrodu, dzięki czemu możemy bezpośrednio na naszą przestrzeń nanieść wymarzone poprawki.

Projektowanie ogrodu online może sprawić, że stworzymy swoją wymarzoną przestrzeń

Niektóre programy reklamują się, że można wykonać projekt już w 5 minut. oczywiście należy na ten czas kłaść pewną poprawkę, nie należy jednak zakładać, że jest to trudny proces. W większości przypadków tworzenie ogrodu online to przyjemność, która pozwala na uwolnienie swoich pomysłów i możliwość, by poniosła nas kreatywność. Dla tych, którzy szukają tylko inspiracji to świetny sposób na dopełnienie swojego ogrodu i odkrycie nowych rozwiązań.

Ogrodowe trendy 2019/2020

Dla tych, którym takie rozwiązanie nie wystarcza, mamy do zaoferowania kilka popularnych trendów ostatnich miesięcy, które mają utrzymać się w ogrodach również w nadchodzącym – 2020 roku!

We wnętrzach rządzi minimalizm, podobnie jak w ogrodach! Kameralnie i pod gołym niebem z dobrą książka do poczytania i obok dywanu… No właśnie! Zewnętrzne dywany to trend ostatnich miesięcy, które dodatkowo są odporne na niekorzystne warunki pogodowe.

Na zewnątrz rządzi żółty, który rzuca się w oczy nawet w najbardziej kolorowym ogrodzie! Delikatne akcenty, lub całe kolekcje, do wyboru do koloru.

W 2020 będzie rządził też kolor neo mint, dlatego warto zobaczyć, może posiadamy już coś w tych kolorach, a jeżeli nie, to zastanowić się, czy przypadkiem nie wpasują się idealnie w nasz piękny ogrodowy klimat.

Dodaj komentarz