Programy, które pozwolą na samodzielne projektowanie wnętrz

Bez względu na to, czy planujemy dokonanie małych zmian w aranżacji wnętrz czy szykujemy się do gruntownego remontu, warto jest przygotować projekt, a najlepiej także wizualizację, by być pewnym efektu, jaki chcemy osiągnąć. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na stworzenie takich projektów w domowym zaciszu.

Bezpłatne projektowanie na komputerze – narzędzia uniwersalne

Architekci i projektanci wnętrz korzystają od lat z programów profesjonalnych, takich jak AutoCad. Są to jednak narzędzia drogie, a także nierzadko trudne w obsłudze. Samodzielnie projektując wnętrze własnego mieszkania czy domu możemy jednak skorzystać z programów mniej zaawansowanych, które pozwolą nam ocenić, czy nasze plany są możliwe do realizacji. Jak się okazuje, część z nich jest nawet darmowych!

Wiele z bezpłatnych rozwiązań to programy przygotowane przez producentów mebli czy materiałów wykończeniowych. Warto z nich korzystać, gdyż pomogą w zaplanowaniu remontu, a przy okazji pozwolą na wycenę elementów wyposażenia oraz ocenią, czy wybrane przez nas meble i dodatki są dostępne w sklepach. Jednym z takich programów był IKEA Home Planner – niestety nie jest już możliwe korzystanie z tego systemu.

Polska firma CAD Projekt K&A, która tworzy profesjonalne oprogramowanie i systemy dla architektów i projektantów, oferuje bezpłatny, prosty w obsłudze program Power NET+. Jest to godne polecenia narzędzie, gdyż jest uniwersalne i pozwala na zaprojektowanie wielu pomieszczeń: od kuchni i łazienki, przez pokój dzienny, sypialnię i inne przestrzenie. Jego obsługa nie wymaga specjalistycznej wiedzy: po podaniu wymiarów pomieszczenia możemy ustawiać w nim poszczególne meble, sprawdzać kolorystykę i tekstury, a następnie przygotować wizualizację.

Program Cad Decor Pro
Źródło: CAD Projekt K&A

Do Power NET+ stworzono także narzędzie Light Decor Paradyż, które zawiera bazę płytek z kolekcji marki Ceramika Paradyż. Dostępne są również bazy producentów mebli, np. BRW oraz Forte.
Innym programem, na który warto zwrócić uwagę jest Sweet Home 3D. Jest to narzędzie, które pozwala na jednoczesne projektowanie wielu pomieszczeń. Można więc dzięki niemu przygotować wizualizację całego mieszkania czy piętra domu. Dzięki temu oprogramowaniu można też zaplanować rozmieszczenie ścian działowych we wnętrzach.

Chyba najbardziej uniwersalnym programem jest natomiast SketchUp Make. Jego pierwotnym przeznaczeniem było przygotowywanie modeli budynków, ale można go wykorzystywać także do projektów wnętrz czy nawet wydruków 3D. Biblioteka tego narzędzia obejmuje ogromną bazę mebli, ale też innych elementów wyposażenia, w tym sprzętu AGD. SketchUp Make pozwoli na przygotowanie w prosty sposób wizualizacji całego domu, nawet z otaczającą go zielenią – można w nim zaplanować bowiem również wygląd ogrodu.

Sketchup Me
Źródło: Sketchup ur Space

Aplikacje mobilne do projektowania wnętrz

Ciekawym rozwiązaniem są również narzędzia wykorzystujące zdjęcia prawdziwej przestrzeni. Jest to możliwe dzięki aplikacjom na urządzenia mobilne, czyli smartfony i tablety. Jedną z nich jest Autodesk Home Styler. Po zrobieniu zdjęcia, można w „przestrzeni” ustawiać meble i dodatki.

Podobne rozwiązanie oferowała jakiś czas temu swoim klientom wspomniana już IKEA, która stworzyła aplikację do nowego katalogu produktów. Narzędzie to pozwalało na umieszczenie konkretnego mebla czy elementu wyposażenia na rzeczywistych zdjęciach wnętrz własnego mieszkania.

Autodesk Homestyler
Źródło: Toneplus Group

Projektujemy poszczególne pomieszczenia

Wymienione wcześniej rozwiązania służą do projektowania dowolnych wnętrz lub całych przestrzeni mieszkalnych. Można też znaleźć programy dedykowane do aranżowania konkretnych pomieszczeń.

Jeżeli planujemy remont kuchni, pomocne może okazać się oprogramowanie niemieckiego producenta mebli – ALNO Kitchen Planner. Można tu projektować „od zera” lub skorzystać z gotowych propozycji, modyfikując je i dostosowując do wymiarów i charakteru naszego wnętrza. Ciekawą funkcją programu jest to, że umożliwia on zmianę kolorystyki nie tylko mebli, ale też ścian, podłóg, oświetlenia i dodatków. Świetny jest również moduł umożliwiający wykonywanie symulacji oświetlenia. To cechy, która wyróżniają ALNO Kitchen Planner wśród innych darmowych narzędzi do projektowania. Na rodzimym rynku warto zwrócić uwagę na program przygotowany przez Black Red White. Dzięki niemu możliwe jest zaplanowanie układu kuchni, wybór mebli i ich wycena oraz przygotowanie wizualizacji.

Najpopularniejszym programem do projektowania kuchni, a także łazienki jest natomiast KitchenDraw. Korzystają z niego również profesjonaliści, m.in. firmy tworzące meble kuchenne na wymiar. Narzędzie to ma wiele przydatnych i bardziej zaawansowanych funkcji – niestety nieco komplikuje to jego obsługę.

Ciekawą propozycją są również planery udostępnione przez IKEA na firmowej stronie internetowej. Można dzięki nim zaprojektować różne wnętrza: kuchnię, sypialnię, a przy niektórych kolekcjach i systemach meblowych również inne pomieszczenia. Producent mebli VOX udostępnia natomiast program VoxBox, dzięki któremu możemy zaprojektować każde wnętrze, korzystając z ogromnej bazy produktów marki.

Alno Kitchen Planner
Źródło: Dobre Programy

Projektowanie ogrodu

Jeśli planowanie prac we wnętrzach jest już zakończone, możemy skorzystać również z darmowych programów do projektowania zieleni. Virtual Garden produkcji BBC pozwala na stworzenie ogrodu marzeń, umieszczenie w nim nie tylko roślin, ale też elementów architektury ogrodowej oraz przygotowanie wizualizacji. Program jest dostępny w języku angielskim, ale stworzono do niego także polski przewodnik.

Wprowadzanie zmian we wnętrzach i w otoczeniu domu nie musi być trudne, wymaga jednak dobrego przygotowania. Warto korzystać z dostępnych na rynku programów i narzędzi do projektowania, gdyż na pewno ułatwią one zaplanowanie prac i pomogą oszacować poziom kosztów.

1 komentarz

Dodaj komentarz