Powietrzne pompy ciepła wciąż zyskują na popularności. Na ich posiadanie decyduje się coraz większa część inwestorów budujących domy i poddających budynki termomodernizacji. Powód wyboru właśnie tych urządzeń grzewczych jest zazwyczaj jeden – są one tańsze, prostsze i szybsze w montażu niż ich odpowiedniki pobierające ciepło z gruntu lub z wody.
Jest wiele przypadków, w których wybór powietrznej pompy ciepła (zamiast pompy gruntowej czy wodnej) jest w pełni uzasadniony. Urządzenie to sporo kosztuje, ale zapewnia niedrogą eksploatację sytemu grzewczego oraz daje możliwość podgrzania ciepłej wody użytkowej. Należy przy tym zdawać sobie sprawę, że w czasie zimy, gdy temperatura na zewnątrz jest mocno ujemna – powietrzne pompy ciepła przestają być tak wydajne jak w lecie. Choć producenci zapewniają, że urządzenia tego typu mogą pracować w temperaturze nawet –25˚C, to w rzeczywistości zazwyczaj wymagają one wówczas wsparcia ze strony dodatkowego źródła ciepła. Inaczej jest w przypadku pomp ciepła od sprawdzonego producenta, którego wyroby mają bardzo wysoką jakość.
Pompy powietrzne najlepiej współpracują z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym. W przeważającej liczbie przypadków wykorzystuje się do tego celu systemy podłogowe, do których zasilania wystarczająca temperatura wody wynosi 35˚C.
Powietrzna pompa ciepła – kiedy warto się na nią zdecydować?
Jak już wspominano – instalacja pompy ciepła to poważny wydatek, jednak w porównaniu do pomp ciepła czerpiących energię z innych źródeł niż powietrze, pompa powietrzna jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Mimo wszystko inwestycja wymaga zatem rozsądnego podejścia. Urządzenia powietrzne mają przede wszystkim tę zaletę, że można zamontować je na małych działkach i w dowolnym momencie eksploatacji domu (w przeciwieństwie do pomp gruntowych i wodnych). Dlatego też bardzo często znajdują zastosowanie tam, gdzie nie ma możliwości instalacji ich odpowiedników o wyższej sprawności (np. w przypadku braku miejsca na ułożenie rur kolektora płaskiego, przy gruntach uniemożliwiających wykonanie odwiertów pionowych, w zagospodarowanych już terenach przydomowych, itp.).
Największą opłacalność posiadania pompy powietrznej zauważą z pewnością użytkownicy kotłów na gaz płynny oraz na olej opałowy. To stosunkowo drogie paliwa i generujące duże koszty wytworzenia energii cieplnej w skali roku. Zatem 30-50% oszczędności poczynionych przy współudziale pompy nie pozostanie tu bez znaczenia dla budżetu domowego.
Powietrzne pompy ciepła montowane są też w domach energooszczędnych, w których zapotrzebowanie na energię cieplną jest niewielkie. Wówczas instalację wspomaga się najczęściej grzałkami elektrycznymi bądź systemem wodnego ogrzewania podłogowego. W pierwszym przypadku trzeba liczyć się z nieco wyższymi rachunkami za prąd. Jednak przy solidnym ociepleniu budynku i szczelnych oknach nie powinno być to dużym uszczerbkiem dla comiesięcznych wydatków. Natomiast drugie rozwiązanie jest najlepszym z możliwych pod względem sprawności działania pompy. Dodatkowo, połączenie tych dwóch systemów instalacyjnych przynosi poprawę mikroklimatu w pomieszczeniach oraz optymalizuje rozkład temperatury powietrza wewnątrz budynku.
Jakie są rodzaje powietrznych pomp ciepła?
Wszystkie dostępne na rynku pompy, używające powietrza jako dolnego źródła ciepła wymagają wspomagania pracy istniejącym systemem grzewczym. Niektóre z tych urządzeń współtowarzyszą w procesie ogrzewania pomieszczeń, a inne służą wyłącznie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Ze względu na ich budowę oraz miejsce montażu dzieli się je na:
- pompy powietrzne monoblokowe wewnętrzne (wszystkie elementy urządzenia znajdują się w jednej obudowie, którą umieszcza się wewnątrz domu);
- pompy powietrzne monoblokowe zewnętrzne (jedna obudowa umieszczana jest poza budynkiem);
- pompy powietrzne typu split (składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej).
Gdzie ustawić powietrzną pompę ciepła?
Pompy powietrzne, które w całości umieszcza się w budynku (monoblokowe wewnętrzne) wymagają wyposażenia pomieszczenia, w którym je zlokalizowano, w dwa kanały wentylacyjne, służące do pobierania powietrza z zewnątrz i usuwania go po przejęciu ciepła. Kanały powinny mieć odpowiedni przekrój i winny być poprawnie zaizolowane. Zaś wyrzut nie może znajdować się zbyt nisko nad ziemią, ponieważ w zimie będzie się obladzał. Ze względu na dość wysoki poziom hałasu, który tego rodzaju pompy generują w czasie swojej pracy, lokalizuje się je z dala od pomieszczeń sypialnianych, a czerpnię i wyrzutnię powietrza umieszcza w jak najdalszym oddaleniu od okien wnętrz, w których szczególnie zależy nam na komforcie akustycznym.
Pompy monoblokowe zewnętrzne umieszcza się poza domem – najlepiej w niewielkim od niego oddaleniu. Wewnątrz montuje się tylko zasobnik na ciepłą wodę. Zbyt duże oddalenie pompy od budynku nie jest wskazane, ponieważ długie rury łączące urządzenie z instalacją grzewczą mogą być przyczyną większych strat ciepła do otoczenia. Ważne jest też, by usuwane przez pompę powietrze (po odebraniu z niego ciepła) nie płynęło bezpośrednio na ściany domu i nie powodowało powstawania w nich wilgoci. Ponadto pamiętajmy, że i ten typ pomp generuje spory hałas. Zatem umieszczajmy je tak, by ich praca była możliwie jak najmniej dokuczliwa dla naszych uszu.
Pompy typu split składają się z jednostki zewnętrznej, która pozyskuje powietrze z otoczenia oraz wewnętrznej – przekazującej ciepło do instalacji grzewczej. Obie części urządzenia łączy się rurami, które następnie wypełnione zostają niezamarzającym płynem lub specjalnym czynnikiem chłodniczym. O oddaleniu jednostek od siebie decydują poszczególni producenci pomp, co wymuszane jest przez zróżnicowane konstrukcje tych urządzeń. Na rynku znaleźć można pompy typu split z dopuszczalną długością rur od kilku do 30 metrów. Dzięki temu, że większość hałasu jest generowana przez jednostkę zewnętrzną – urządzenia te są dużo mniej dokuczliwe dla domowników niż pompy monoblokowe. Oba rodzaje pomp ma w swojej ofercie firma VINSAR, zapewniająca wysoką wydajność urządzeń i ich kompleksowy montaż.
Zalety powietrznych pomp ciepła:
- Powietrzne pompy ciepła są o wiele tańsze od innych rodzajów urządzeń tego typu (np. gruntowych pomp ciepła).
- Ich instalacja jest szybka, tania i nie wymaga dużych zmian, w przeciwieństwie do innych systemów.
- Pompy ciepła nie wymagają dużej ilości powierzchni – można je instalować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.
- Podstawową zaletą powietrznej pompy ciepła jest energooszczędność. Inwestycja w to urządzenie może się zwrócić nawet w ciągu kilku lat.