Salon w ogrodzie

Latem staramy się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Balkon i taras stają się naturalnym przedłużeniem wnętrz – jadalnią, pokojem wypoczynkowym, miejscem spotkań ze znajomymi. Jakie meble wybrać, aby w ogrodowym salonie czuć się w pełni komfortowo?

Możliwości jest wiele. Do wyboru mamy meble zaprojektowane w rozmaitych stylach i wykonane z najróżniejszych materiałów. Oczywiście przede wszystkim należy kierować się tym, aby balkonowe, tarasowe bądź ogrodowe wyposażenie jak najlepiej pasowało do otoczenia. Jeśli budynek jest nowoczesny, to na jego tarasie mogą pojawić się krzesła z tworzyw sztucznych o bardziej futurystycznych kształtach. Natomiast przy tradycyjnej willi lepiej jeżeli zagości drewniany bądź metalowy zestaw wypoczynkowy.

Salon w ogrodzie

Ważny jest nie tylko styl otoczenia, ale także wielkość tarasu lub ogrodu, w którym mają zostać umieszczone nowe sprzęty. Do małego ogrodu nie będzie pasować ogromny stół z masywnymi krzesłami. W takiej sytuacji lepiej postawić na lekkie, plastikowe lub aluminiowe krzesła składane, w atrakcyjnym, estetycznym wzornictwie. Jeśli jednak powierzchnia ogrodowego salonu w niczym nas nie ogranicza, to można kierować się wyłącznie stylem otoczenia – kolorem podłogi czy wyposażeniem pomieszczenia, do którego balkon lub taras bezpośrednio przylega.

Salon w ogrodzie

Wydaje się, że do ogrodów nadal najczęściej trafiają meble drewniane. Stanowią dobry wybór, choćby z tego powodu, że elementy wykonane z naturalnego materiału mają szansę doskonale wkomponować się w równie naturalne, ogrodowe otoczenie. Kupując jednak drewniane krzesła, trzeba pamiętać o tym, że wymagają one regularnej konserwacji i nawet te wytworzone z najbardziej wytrzymałych gatunków drewna powinny być chronione przed deszczem. Do ich zalet natomiast należy zaliczyć możliwość dokonywania napraw oraz bardzo zróżnicowaną stylistykę – od rustykalnej po całkiem współczesną.

Salon w ogrodzie

Jeśli nie drewniane, to może wiklinowe lub rattanowe? Również bywają zaprojektowane w różnych stylach, ponadto są wygodne i bardzo lekkie, ale jednocześnie, niestety, mniej trwałe. I nie nadają się raczej do salonu pod chmurką. Lepiej sprawdzą się na zadaszonym tarasie, nie są bowiem odporne na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne, nie powinny moknąć.

Salon w ogrodzie

Coraz większą popularność w ogrodach zdobywają meble metalowe. I to zarówno te cięższe, wyposażone w wygodne poduchy, jak i dużo lżejsze meble z aluminium. To z pewnością propozycje, które wyróżniają się największą trwałością, ale one również wymagają stałej konserwacji. Na uwagę zasługuje coraz większa różnorodność stylistyczna, w jakiej są obecnie oferowane.

Salon w ogrodzie
Źródło: Bubble Chairs Direct

I na koniec meble z tworzyw sztucznych. Najtańsze, ale i najmniej trwałe. Nie wymagają wykonywania zabiegów konserwacyjnych. Rzadko zaskakują efektownym wyglądem. Chyba, że wybierzemy propozycje z designerskiej oferty znanych projektantów. Ale wtedy musimy liczyć się ze znacznie większym wydatkiem, zazwyczaj przekraczającym 1 tys. zł za sztukę.

Kupując meble ogrodowe, powinniśmy także wziąć pod uwagę miejsce i sposób, w jaki będziemy je przechowywać zimą. Meble ogrodowe, zwłaszcza drewniane lub rattanowe, powinny być zimowane w suchym i przewiewnym miejscu.

Dodaj komentarz