Skosy w łazience

Skosy na poddaszu mogą zostać wykorzystane do zaaranżowania niepowtarzalnego wnętrza. Z drugiej strony jednak trzeba przyznać, że nie ułatwiają urządzania pomieszczeń, zwłaszcza wówczas, gdy zależy nam nie tylko na ich wyjątkowym klimacie, ale także na funkcjonalności. Dotyczy to również łazienek.

W najbardziej obecnie popularnych projektach domów jednorodzinnych z poddaszem w układzie wnętrz najczęściej stosuje się podział na część dzienną (na parterze) oraz prywatną (na drugiej kondygnacji). Trudno sobie wyobrazić, aby przy sypialniach na poddaszu nie było choć jednej łazienki. Łazienki więc oczywiście są, a ich optymalne zaplanowanie często uważa się za dużo trudniejsze wyzwanie niż zaaranżowanie na przykład wygodnej sypialni. Zadanie może nie należy do najłatwiejszych, ale z pewnością nie jest niemożliwe do wykonania. Trzeba tylko poświęcić mu nieco więcej czasu i uwagi i zarazem pamiętać, że ewentualne korekty (przestawienie zamontowanej już wanny czy kabiny prysznicowej) nie wchodzą w rachubę. Wanny nie przesuniemy tak jak łóżka w sypialni, a na dodatek każde urządzenie zamontowane w łazience, aby zapewniało wygodę korzystania, będzie wymagało innej wysokości i przestrzeni wokół. Jeśli jednak niezbędne wytyczne zostaną zachowane, łazienka pod skosami w porównaniu z jej pełnowymiarowym odpowiednikiem z pewnością nie wypadnie gorzej, a charakterystyczne dla poddaszy zakamarki, gdy zostaną wykorzystane na użyteczne półki, schowki i tym podobne, podniosą jej funkcjonalność.

Skosy w łazience
Źródło: Shelterness

Na wygodę korzystania z łazienki, tak jak i pozostałych wnętrz na poddaszu, największy wpływ ma jej wysokość. Wybierając projekt domu, należy pamiętać, że powierzchnia podłogi jest wartością, która może wprowadzić nas w błąd. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na rzuty, ale także na przekroje poddasza i sprawdzić nad jaką częścią powierzchni łazienki sufit znajduje się na odpowiedniej wysokości (powyżej 1,9 m).

Urządzając łazienkę na poddaszu, wydaje się, że miejsce bezpośrednio pod skosami to doskonała lokalizacja na wannę. Wanna rzeczywiście może zostać ciekawie wkomponowana w takie wnętrze, pod warunkiem jednak, że sufit nad nią nie będzie znajdował się zbyt nisko. Dla dorosłego człowieka siedzącego w wannie wymagana wysokość w tym miejscu to około metr, licząc od podłogi. Zbyt nisko schodzące skosy nie pozwolą na wygodne korzystanie z wanny. W odległości 70-100 cm od niej wysokość pomieszczenia powinna wynosić 2 m. Dopiero takie wymiary zapewnią funkcjonalność wanny.

Z kolei jeśli chodzi o umieszczenie umywalki, to można ją zamontować już na wysokości 85 cm, ale wygodniejsza będzie zamocowana na wyższej ścianie. Jeśli nad umywalką miałoby zostać powieszone lustro, to wysokość ściany powinna wynieść 190 cm.

Skosy w łazience

Jeszcze więcej przestrzeni potrzeba do zamontowania kabiny prysznicowej. W tym przypadku najsensowniejsze wydaje się umieszczenie jej naprzeciwko skosów – przy ścianie, przy której sufit jest na najwyższym poziomie, najbardziej optymalne miejsce często wypada w pobliżu drzwi. Wymiary najmniejszej kabiny to 80 x 80 cm, do tego trzeba doliczyć co najmniej jeszcze raz tyle powierzchni przed nią. Umieszczenie kabiny po drugiej stronie – pod skosami – nie jest niemożliwe, ale na pewno wymaga więcej wysiłku. Ściany kabiny powinny wówczas zostać przycięte na wymiar lub zamówione indywidualnie. Producenci obecnie oferują różne udogodnienia dla klientów urządzających łazienki na poddaszu – w tym m.in. obniżone stelaże podtynkowe do muszli klozetowych. Aranżacja łazienki pod skosami nie powinna więc przerażać – jest to jedno z tych zadań, które po wcześniejszym dokładnym zaplanowaniu na pewno przyniesie satysfakcję.

Dodaj komentarz