Sofa – wielofunkcyjna i mobilna

Wygodna sofa zajmuje honorowe miejsce w każdym salonie. To wokół niej koncentruje się życie rodzinne, tutaj też chętnie przyjmuje się gości. Przy czym sofa już dawno przestała być jedynie salonowym siedziskiem. Stała się elementem wyposażenia, który łączy w sobie różne dodatkowe funkcje.

Sofa – wielofunkcyjna i mobilna

Dawniej kanapa miała przede wszystkim zapewnić komfortowy wypoczynek. Jeśli posiadała jakieś dodatkowe funkcje, to najczęściej dotyczyły one możliwości jej przekształcenia w łóżko dla gości. Takie meble nadal są doceniane, zwłaszcza jeśli posiadają pojemniki na pościel. Sofy mogą rozkładać się na różne sposoby, są nawet takie, które przekształcają się w łóżka piętrowe. Przemyślnie zaprojektowana kanapa pozwala zaoszczędzić miejsce w salonie, przy czym chodzi tutaj nie tylko o miejsce na pościel. Ukryte w podłokietnikach lub w oparciu półki i schowki mogą skrywać książki i inne przedmioty, trzeba tylko pamiętać, że w takim przypadku dostęp do mebla musi być możliwy z każdej strony.

Sofa – wielofunkcyjna i mobilna

Ale to nie wszystko, co oferują nowoczesne sofy. Wiele spośród nich posiada wbudowane stoliki, podnóżki, profilowane zagłówki, wbudowane lampki do czytania czy nawet sprzęt grający. A wszystko to sterowane za pomocą pilota, jak przystało na sprzęt na miarę XXI wieku. Wiele spośród tego rodzaju zestawów pozwala na łatwe zmiany aranżacji wnętrza, meble są bowiem zaopatrzone w kółka, dzięki którym można je bez trudu przesuwać. Są też takie, które tworzą moduły. Można zatem poprzestać na jednym elemencie, ale równie dobrze, jeśli tylko powierzchnia salonu na to pozwala, można kupić kilka części, które stworzą mobilne kombinacje, a ich układ będzie można modyfikować i dostosowywać do bieżących potrzeb.

Sofa – wielofunkcyjna i mobilna

I na koniec kilka praktycznych uwag dla tych, którzy właśnie planują rozmieszczenie mebli w salonie i przymierzają się do zakupu najważniejszego spośród nich – sofy. Jak wygodna i wielofunkcyjna kanapa by nie była, to jeśli nie zapewnimy do niej odpowiedniego dostępu – zakup nie okaże się satysfakcjonujący. Aby zagwarantować swobodne przemieszczanie się, przed sofą powinno pozostać 90 cm wolnej powierzchni. Zalecana głębokość kanapy to 60-90 cm, długość natomiast zależy od tego, ile osób najczęściej będzie na niej zasiadać. Przyjmuje się, że sofa dla dwóch osób powinna mieć szerokość 120 cm. Ale zamiast kupować jeden duży mebel można zdecydować się na inne rozwiązanie, polegające na ustawieniu naprzeciwko siebie dwóch kanap z niskim stolikiem pośrodku. Lub nawet trzech bądź utworzenie podobnej kombinacji z zestawu modułowego. Wybierając sofę pamiętajmy jednak, że ta najbardziej miękka wcale nie musi okazać się najwygodniejsza.

Sofa – wielofunkcyjna i mobilna

Dodaj komentarz