Stół czy ławostół – co i kiedy wybrać?

Wybierając wyposażenie do salonu, można się spotkać z dylematem, jeżeli chodzi o wybór pomiędzy stołem a ławostołem. Kiedy i w jakich przypadkach może sprawdzić się jeden lub drugi mebel? Jakie są ich funkcjonalności?

Stół czy ławostół – oto jest pytanie?

Wybór stołu do domu czy mieszkania wydaje się być pewną oczywistością, jednak biorąc pod uwagę mniejsze metraże i niewielkie pomieszczenia, nagle ich wstawienie okazuje się co najmniej kłopotliwe. W takich przypadkach na pomoc przychodzą ławostoły, czyli meble łączące w sobie funkcjonalność ław i stolików kawowych, z pełnoprawnymi stołami. Ich zalety są bezsprzeczne, jednak mają też kilka wad, przez co pojawia się dylemat, co będzie lepsze w danej sytuacji. Stół czy ławostół? Oto jest pytanie.

Jakie są zalety stołów?

Z pewnością wybór stołów jest ogromny – można je znaleźć zarówno w różnych rozmiarach, jak i w wielu ciekawych stylach. W ten sposób potencjalnie można je dopasować do każdego wnętrza, tworząc nie tylko ciekawą aranżację, ale i mając na uwadze ich praktyczne zastosowanie. Stoły w różnych kształtach i wymiarach podejrzysz na meblobranie.pl, gdzie znajduje się wiele ich rodzajów. Do takich modeli można dokupić krzesła, które pasują stylem i stworzą spójną całość. To klasyczne rozwiązanie, które sprawdza się w wielu salonach i jadalniach.

Jakie są wady stołów?

Trzeba pamiętać, że nawet najmniejsze stoły, zajmują mimo wszystko sporo miejsca, jednocześnie mogą być mało praktyczne gdy przyjmuje się więcej gości. Jest to wyraźnie widoczne zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie nie ma możliwości oddzielania pomieszczenia jadalnego od dziennego. Wstawienie stołu może wówczas sprawić, że salon stanie się mniej funkcjonalny. Oczywiście zawsze można też zdecydować się na wersje rozkładane. Wówczas małe stoły na co dzień zmieszczą rodzinę, a w razie czego można powiększyć blat, by pomieścić także gości.

Czym są ławostoły i jakie mają zalety?

Czym właściwie są ławostoły? To połączenie klasycznej niskiej ławy wykorzystywanej jako stolik kawowy oraz stołu. Działa to w ten sposób, że posiadają one dodatkowy mechanizm – ręczny lub automatyczny, który pozwala na podwyższenie blatu i dostawienie krzeseł, przez co tworzy się pełnoprawny stół. Niektóre modele mają też możliwość rozkładania, co zwiększa ich funkcjonalność. W ten sposób mebel ten sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca do wstawienia normalnego stołu. Na co dzień może pełnić rolę ławy, przez co świetnie sprawdza się do spotkań przy kawie, a w czasie rodzinnych posiłków łatwo zamienić go na stół.

Jakie są wady ławostołów?

Z reguły ławostoły są przede wszystkim mniejsze zarówno na szerokość, jak i długość, nawet w wersji rozłożonej. To oczywiście ogranicza możliwość postawienia na nim rzeczy takich jak zastawa stołowa czy posiłki. Poza tym, po podwyższeniu staje się niewygodna, gdy siedzi się na kanapie czy fotelu i będzie wymagała odsunięcia i dostawienia krzeseł. Tak czy inaczej, wymagać będzie dostosowania – tego czy chcemy, by był niski, czy wysoki oraz umiejętnego dopasowania innych mebli, które sprawią, że wszystkim będzie wygodnie.

Dodaj komentarz