Aranżacja jadalni i salonu stawia przed właścicielami wiele wyzwań. Jednym z nich jest wybór idealnych mebli, a w szczególności stołu. To w końcu on stanowi centrum rodzinnych wydarzeń. Oprócz spożywania wspólnie posiłków, przy stole spotykamy się ze znajomymi czy celebrujemy różne święta i uroczystości. Przed zakupem zastanawiamy się nad jego rozmiarem czy też dodatkową funkcją rozkładania. Ale to nie jedyny dylemat, ponieważ konieczne będzie ustalenie, jaki kształt stołu będzie pasował do naszej strefy jadalnianej. Prostokątny czy może okrągły? Sprawdź i dowiedz się więcej!
Idealny stół do jadalni – czym się kierować?
W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, ile miejsca możemy przeznaczyć na stół. Pamiętajmy, aby wokół niego pozostało miejsce do swobodnego przemieszczania się, nawet gdy odsuniemy krzesło. Zbyt mała ilość przestrzeni zaburzy ciągi komunikacyjne w jadalni i będzie problematyczna w codziennym funkcjonowaniu.
Kolejnym punktem jest uniwersalność stołu oraz jego dopasowanie do stylu, w jakim utrzymane jest wnętrze. Aby uniknąć niezadowolenia z nietrafnie dobranego mebla, warto starannie przeanalizować jego wygląd oraz kompozycję, bazując na innych elementach jadalni. W końcu stół wymieniamy, co kilka bądź nawet kilkanaście lat.
W zależności od tego, jak liczną mamy rodzinę oraz czy często urządzamy spotkania w większym gronie, blat musi być na tyle duży, aby każdy z domowników miał wystarczającą przestrzeń do spożywania posiłków.
Stół z funkcją rozkładania czy bez?
Wielu z nas zastanawia się nad wyborem stołu z możliwością rozkładania. Nie każdy może pozwolić sobie na duży stół z uwagi na ograniczoną przestrzeń. W takim przypadku świetnie sprawdzi się stół rozkładany. Na co dzień bardzo zgrabny i funkcjonalny, zaś w razie potrzeby stworzy miejsce dla wszystkich domowników i gości. Nowoczesne stoły rozkładane są równie estetyczne i solidne, co ich standardowi odpowiednicy.
Stoły z funkcją rozłożenia posiadają także minusy. Co prawda jest ich znacznie mniej niż plusów, ale należy o nich wspomnieć, aby w późniejszym czasie uniknąć rozczarowania. Jednym z nich jest przerwa w połowie blatu, której nie uświadczymy w stołach nierozkładanych. Powoduje ona, że okruchy z jedzenia mogą przedostawać się w głąb stołu, dlatego często taki blat wymaga nakrywania go obrusem lub bieżnikiem.
Zalety stołu okrągłego
Okrągły stół świetnie sprawdzi się do przestronnych wnętrz na planie kwadratu. Największą zaletą takich modeli jest zniesienie hierarchizacji gości – przy stole okrągłym żaden z uczestników nie poczuje się mniej ważny. Brak ostrych krawędzi sprawia, że są one zdecydowanie bardziej bezpieczne, jeśli posiadamy dzieci. Model okrągły pozwala na swobodną komunikację i utrzymywanie kontaktu wzrokowego z każdą osobą zajmującą miejsce przy stole. Szeroką ofertą stołów z okrągłym blatem znajdziesz na https://mebi.pl/126-stoly-okragle
Zalety stołu prostokątnego
Stoły prostokątne cieszą się dużą popularnością. To doskonały wybór do wnętrz o niedużym metrażu. Ich kształt pozwala na łatwe ustawienie mebla w dowolnym miejscu zgodnie z naszymi preferencjami. Świetnie będzie prezentował się zarówno na środku pokoju, jak i dosunięty krawędzią do ściany. Stół prostokątny może także stworzyć granicę pomiędzy dwoma strefami, np. kuchenną, a wypoczynkową. Dodatkowo, z powodzeniem można go wykorzystać jako miejsce do pracy lub dodatkowy blat roboczy, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Jaki stół do jadalni wybrać?
Aranżując jadalnię, często zastanawiamy się nad materiałem, z którego wykonany będzie nasz stół. Do dyspozycji mamy wiele wykończeń, które charakteryzują się różnym stopniem wytrzymałości. Do najpopularniejszych propozycji można zaliczyć:
– Stoły z litego drewna to jedne z najtrwalszych modeli. Decydując się na stół drewniany, mamy pewność, że nawet z upływem czasu będzie prezentował się niezwykle atrakcyjnie. Mebel z drewna jest odporny na wodę, dzięki czemu nie jest mu straszny rozlany płyn – przetarcie miękką ściereczką rozwiąże problem.
– Stoły z płyty laminowanej to znacznie tańsze odpowiedniki stołów z litego drewna. Do jego produkcji wykorzystuje się płytę wiórową lub płytę MDF, dzięki czemu mebel jest lekki, a jego przesuwanie nie będzie stanowić problemu.
– Stoły ze szklanym blatem to elegancka propozycja, która rozświetli i optycznie powiększy wnętrze. Warto jednak pamiętać, że jest zdecydowanie trudniejszy w utrzymaniu czystości w porównaniu do opcji drewnianej. Na szklanym blacie będą widoczne wszelkie zabrudzenia i kurz, jednak mimo tych minusów nie zapominajmy, że szklany stół jest niezwykle efektowny i wspaniale dopełni wnętrze.
Stół to najważniejszy element jadalnianej przestrzeni. Postawmy na model praktyczny, a zarazem stylowy. Zwróćmy szczególną uwagę na jakość wykonania, ponieważ to mebel, który posłuży nam przez wiele lat. Mamy nadzieję, że wskazówki okażą się pomocne i uda Ci się wybrać model, który w 100% spełni Twoje oczekiwania!