Style w projektowaniu wnętrz 2020: skandynawski, nowoczesny czy prowansalski?

Rok 2020 zbliża się wielkimi krokami! Jeżeli planujemy w tym czasie zmiany aranżacji, albo po prostu szukasz inspiracji, warto zobaczyć co do zaoferowania mają najpopularniejsze style, które będą HITEM przyszłego roku!

Styl skandynawski zachwyci fanów minimalizmu i natury!
Styl skandynawski zachwyci każdego kto lubi naturę i minimalizm!

Styl skandynawski

Styl skandynawski to moda, która zyskała sławę ponad 100 lat temu, a ciągle gości w domach ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się prostotą, funkcjonalnością, jasnymi kolorami i miłością do przestrzeni.  Popularny styl nie tylko inspiruje, ale sprawia, że buduje się coraz więcej domów zgodnych z jego zasadami. Wśród najważniejszych znajdują się m.in. obecność natury, przewaga bieli, wyraziste dodatki, dużo okien, ale przede wszystkim dostęp do naturalnego światła! Warto pozbyć się firan i zasłon, by do mieszkania wpadało jak najwięcej naturalnego światła!

Meble w stylu skandynawskim to inwestycja w dobrej jakości materiały. Cena powinna nieść za sobą jakość, ponieważ meble w skandynawskim mieszkaniu często mogą służyć jeszcze kolejnym pokoleniom, będąc nie tylko wspaniałą pamiątką, ale stylową i funkcjonalną dekoracją wnętrza. Warto wybrać białe drewno. Nie należy się również bać pustej przestrzeni, to właśnie ona sprawia, że w mieszkaniu odczuwa się brak zbędnych przedmiotów i można cieszyć się posiadanymi rzeczami bez wyrzutów sumienia.

Meble w stylu skandynawskim to wygoda i funkcjonalność, tak więc nie ma miejsca na rzeczy, których nie używa się w codziennym życiu… a przynajmniej nie w nadmiarze. Warto zastanowić się czego naprawdę potrzebujemy i wprowadzić w życie minimalizm, który nada codzienności harmonii.

Przewodnie kolory to różne odcienie białego, beżu i szarego. W 2020 będzie rządził również neo mint, więc warto wprowadzić go do swojego mieszkania! Styl skandynawski lubi motywy botaniczne. Rośliny często są przedstawiane w uproszczonej, geometrycznej formie. Dekoracją bywają też czarno-białe grafiki oraz cytaty, sentencje, litery, obrazy czy fotografie.

Ozdoby, jeżeli mamy na nie ochotę, warto wykonać z posiadanych już rzeczy, a raczej użyć ich, kiedy aktualnie nie są potrzebne w domu. Ubrania na wieszakach, czasopisma czy nawet kosz na pranie. Wszystko może pięknie podkreślać naszą aranżacje, jeżeli wystarczająco się postaramy.

Styl skandynawski lubi też łączyć style, więc jeżeli w 2020 pojawi się coś nowego, można śmiało dodawać do swojego mieszkania interesujące akcenty!

Styl nowoczesny – świetne rozwiązanie w stonowanych kolorach

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny był buntem przeciw zdobieniom, bogatej ornamentyce i przepychowi, które rządziły wnętrzami pod koniec XIX wieku. Choć niektórzy mieszają style, ten pozostaje w swoich fundamentach niezmienny, za co należy się ogromny szacunek dla jego zwolenników.

Styl nowoczesny od lat jest jednym z najpopularniejszych pomysłów na aranżację mieszkania. Prostota to rzeczy od której warto zacząć, jeżeli chcemy, by nasze mieszkanie było z nim zgodne. Następnie: dominacja linii prostych, mało skomplikowane figury, precyzyjny wybór materiałów wykończeniowych i kolorów – nie powinno być ich dużo, a te które wybierzemy muszą tworzyć stonowaną całość.

Tak jak w przypadku stylu skandynawskiego, przestrzenie cenią światło, więc dodatków i dekoracji powinno być niewiele – pozbywamy się też firan i zasłoń, naturalne światło jest zawsze w cenie! Rolę zdobniczą mają meble same w sobie, a nie to, co na nich mogłoby się znaleźć.

Kolory jakie są cenione przez te wnętrza to czarny, biały, szary i beż. Na podłodze sprawdza się drewno – deski lub panele, również żywica epoksydowa (idealnie nadająca się do paneli 3D!).

Styl nowoczesny, poza swoją podstawową odmianą ma jeszcze kilka, gdzie dwie z nich wybijają się na pierwszy plan. Jedną z nich jest minimalizm – jeszcze bardziej przestrzegany niż w wyżej wymienionych zasadach, oraz odmiana nawiązująca do estetyki pop-artu, która przejawia się częściej detalami niż całościową koncepcją wystroju. Lubiane są grafiki, plakaty, obrazy olejne, małe meble czy praktycznie dekoracje (również te opisywane przy stylu skandynawskim).

To styl, który chyba nigdy nie przeminie, zawsze będąc na topie. 2020 jest również jego stylu nowoczesnego… oby pozostało tak jak najdłużej!

Cromly Stories
Styl prowansalski to styl i szyk sam w sobie
źródło zdj: Cromly Stories

Styl prowansalski

Prowansja, obok Paryża i zamków nad Loarą, to jedno z najpopularniejszych miejsc we Francji. To właśnie tam zrodził się styl nawiązujący do spokojnej i malowniczej wsi sprzed lat. W 2020 można spodziewać się go w wielu domach!

Zgodnie z tym stylem wszędzie panuje biel, świeże kwiaty, znalezione na targu meble, lub swoim wyglądem przypominające rodzinne meble wcześniej zakurzone na strychu – to właśnie klimat, jakiego się oczekuje po aranżacji w tym stylu. Biel i jej odcienie oraz pastelowe kolory, jak i żółty, lawendowy, fiolet czy róż, to subtelne barwy, które są w stanie rozjaśnić każdą przestrzeń.

Nie powinno dziwić, że w konsekwencji również kwiaty oraz rośliny są popularnym motywem. Poza tym styl prowansalski to grube, masywne deski i grube belki, nawiązujące do dawnych stylów. Drewno i kamień to również lubiane motywy. Modne są również drewniane okiennice, świeże suszone kwiaty i lawenda.

Pomimo pozornej surowości, spowodowanej przewagą bieli, ten styl kojarzy się z ciepłem, rodziną i delikatnością. Popularne są lekkie zasłony, puszyste koce, wygodne poduszki, lniane serwetki, czy inne wprowadzające w dobry nastrój i zapewniające wygodę elementy.

Wnętrza prowansalskie lubią również delikatne świece, metalowe wieszaki, haczyki lub szafki na klucze, wszystko co delikatne, urocze i rodzinne.

Dodaj komentarz