Stylowy i nowoczesny salon

Nowoczesny styl charakteryzuje się prostotą, otwartą przestrzenią i funkcjonalnością. Przy urządzaniu salonu, nie zapominajmy, że to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu i przyjmujemy gości, więc powinno być przede wszystkim praktyczne i przytulne. Jak urządzić nowoczesny salon, by był nie tylko piękny, ale również funkcjonalny? Zobaczcie wskazówki i inspiracje.

Fot. Fabryka Mebli Forte
Fot. Fabryka Mebli Forte

Otwarta przestrzeń

Nowoczesne salony najczęściej są połączone z kuchnią i jadalnią. Otwarta strefa dzienna daje bowiem mnóstwo możliwości aranżacyjnych, wprowadza naturalne światło i sprawia, że wnętrze wydaje się większe niż jest w rzeczywistości. Sprzyja również integracji wszystkich członków rodziny. Przy urządzaniu otwartej strefy dziennej należy zadbać o to, by wystrój, wyposażenie i barwy współgrały ze sobą w obu przestrzeniach. Wnętrza spójne to wnętrza harmonijne, gdzie wszystko jest na właściwym miejscu.

Istnieje kilka sposobów na symboliczne oddzielenie kuchni i salonu. Pierwszym z nich jest zastosowanie różnych materiałów na podłogach, np. w pokoju dziennym można ułożyć panele, a w kuchni płytki podłogowe. Dobry efekt uzyskamy również, gdy ustawimy meble (np. stół jadalniany, barek, kanapę) w taki sposób, żeby oddzielały od siebie pomieszczenia.

Fot. Fabryka Mebli Forte
Fot. Fabryka Mebli Forte
Fot. Fabryka Mebli Forte
Fot. Fabryka Mebli Forte
Fot. Fabryka Mebli Forte
Fot. Fabryka Mebli Forte

Wykończenie i kolorystyka ścian w salonie

Do malowania ścian nowoczesnych salonów najczęściej wybiera się biel, beż oraz – najbardziej pożądane – różne odcienie szarości. Ale farba to niejedyny sposób na wykończenie ściany. Coraz bardziej popularny jest kamień dekoracyjny, który pięknie się prezentuje w szczególności od strony telewizora. Cegła w salonie występuje z reguły w kolorze białym, czerwonym, szarym oraz czarnym. Dużym zainteresowanie cieszą się również panele ścienne, tapety, fototapety oraz beton architektoniczny. Ten ostatni materiał przypadnie do gustu miłośnikom stylu industrialnego i szarości. Beton dekoracyjny prezentuje się minimalistycznie, a zarazem efektownie.

Oświetlenie nowoczesnego salonu

W nowoczesnym wnętrzu bardzo ważne jest oświetlenie, które pełni funkcje praktyczne i dekoracyjne. Kluczem do sukcesu jest maksymalne wykorzystanie zarówno światła naturalnego, jak i sztucznego. Wybierając lampy, warto zwrócić uwagę, by oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji, wnosiły do domu przytulność i klimat. Modne i praktyczne są proste, ale wyraziste lampy podłogowe, stołowe, kinkiety, taśmy LED i halogeny. Za pomocą ich pomocą można podkreślić w pomieszczeniu jego zalety, ukryć wady i zmienić proporcje. Już dawno minęły czasy, gdy na suficie w salonie zawieszało się jedynie żyrandol, który dawał rozproszone, mało przytulne światło.

Fot. Fabryka Mebli Forte
Fot. Fabryka Mebli Forte

Meble i dodatki do nowoczesnego salonu

Najlepszym wyborem do nowoczesnego salonu będą meble proste, uniwersalne i funkcjonalne, które nie wyjdą tak szybko z mody. Podążanie za trendami jest niestety złudne – modny dziś salon za parę lat straci na nowoczesności i konieczny będzie zakup nowego wyposażenia. Aby urozmaicić nieco przestrzeń, możemy pokusić się o jeden charakterystyczny, stylowy mebel. Może to być oryginalny stolik kawowy lub kanapa w intensywnym kolorze, np. brudnym niebieskim lub musztardowym.

W aranżacji nowoczesnego salonu nie może zabraknąć oczywiście dodatków. Warto przy tym pamiętać, że ich nadmiar przytłoczy wnętrze. Oczywiście nie powinno też być monotonnie, więc bez obaw możemy postawić na wyrazisty detal, np. lustro z dekoracyjną ramą, obraz, kolorowy wazon. Do ożywienia wnętrza doskonale nadają się również kolorowe poduszki lub narzuta.

Więcej inspiracji i pomysłów na urządzenie nowego salonu: www.forte.com.pl

Dodaj komentarz