Oświetlenie jest nieodłącznym elementem każdego domu i mieszkania. Rozbudowana sieć elektryczna nie musi jednak oznaczać szeregu włączników umieszczonych w najmniej odpowiednich miejscach. Systemy sterowania oświetleniem pozwolą w pełni dostosować rodzaj oświetlenia do konkretnego wnętrza.
Rodzaj oświetlenia powinien być dopasowany do pomieszczenia, w którym będzie zainstalowane. Dotyczy to zarówno jego intensywności, jak również systemu sterowania. Tradycyjne włączniki doskonale sprawdzą się np. na klatce schodowej. Jednak w przypadku podświetlenia podjazdu praktyczniejszym rozwiązaniem mogą być tzw. czujniki ruchu. Warto się nad tym zastanowić na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Jednym z najpopularniejszych systemów sterowania oświetleniem są tzw. ściemniacze ręczne. Włączniki dostępne w wersji obrotowej i dotykowej umożliwiają regulację intensywności oświetlenia w pomieszczeniu bez konieczności wymiany żarówki na słabszą czy mocniejszą. Tego rodzaju rozwiązanie jest zalecane zwłaszcza do salonu bądź sypialni, gdzie przyciemnione światło może doskonale zastąpić nocną lampkę.
Innym, wcześniej wspomnianym rozwiązaniem, związanym ze sterowaniem oświetleniem, mogą być czujniki ruchu. Działają one w oparciu o analizę zmian zachodzących w tzw. polu detekcji. Zmiana promieniowania podczerwonego powoduje, że czujnik reaguje na pojawiający się w polu zasięgu obiekt. Polecanym rozwiązaniem świetlnym, które pozwoli również na dodatkową oszczędność energii elektrycznej, są czujniki natężenia oświetlenia. Dzięki nim włączanie i wyłączanie światła w pomieszczeniu jest zależne od aktualnego naświetlenia. Tego rodzaju rozwiązanie może okazać się przydatne w salonach (gdzie duże okna zapewniają dostateczne oświetlenie w ciągu dnia) czy w domowych pracowniach (światło włącza się wtedy, gdy w pomieszczeniu jest zbyt ciemno).
System sterowania oświetleniem w domu może być również skutecznym sposobem na odstraszenie złodziei. Wyposażenie instalacji elektrycznej w programatory sprawi, że światło będzie automatycznie włączane i wyłączane mimo nieobecności domowników. Tego rodzaju rozwiązanie polecane jest szczególnie rodzinom, które często podróżują.
Istotną zaletą systemu sterowania oświetleniem jest nie tylko jego pozytywny wpływ na koszty energii, ale również możliwość sterowania na odległość. Coraz więcej firm wyposaża bowiem systemy sterowania oświetleniem w możliwość zdalnej regulacji. Telefon komórkowy staje się „pilotem” sterującym mieszkaniem. Możliwość zdalnej regulacji to idealne rozwiązanie dla wszystkich zapominalskich, u których pozostawienie włączonego światła w domu jest normą.