Szkło ornamentowe

Sposobów na ozdobienie ścian mieszkania jest wiele. Do najpopularniejszych materiałów należą z pewnością drewno, płytki ceramiczne oraz tapety. Jednak pospolite materiały nie zawsze zadowolą gusta bardziej wymagających klientów. Wszyscy, którym zależy na wytrzymałym i jednocześnie atrakcyjnym wykończeniu ścian, powinni zainteresować się szkłem ornamentowym.

Szkło ornamentowe to nic innego jak szkło pokryte określoną barwą czy wzornictwem. Przykładem są produkty oferowane przez Saint-Gobain Glass. Szklane tafle ozdobione wyrazistymi wzorami doskonale nadają się do aranżacji wyjątkowego wnętrza. Wyjątkowy wzór szkła Saint-Gobain Glass jest uzyskiwany dzięki specjalnej technologii wytwarzania. Walcowanie płynnej masy pozwala na uwypuklenie ornamentu na szklanej powierzchni. Dodatkowo wytwarzane w ten sposób szkło staje się półprzezroczyste, dzięki czemu pełni dodatkową funkcję osłony domowych pomieszczeń.

Szkło ornamentowe
Źródło: Tidbit Dujour

Istotną kwestią w wyborze szkła ornamentowego jest jego wzór. Wielkość ornamentu, jak również jego kolorystykę warto dopasować do ogólnej aranżacji mieszkania. Ważna jest również funkcja, jaką ma pełnić owe szkło: stanowić jedynie element mebla bądź dekorację wnętrza czy dodatkowo osłaniać pomieszczenie. Szkła z drobnymi wzorami są zalecane wówczas, kiedy samo szkło ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną. Odpowiednie oświetlenie szklanej tafli pozwoli uwypuklić walor estetyczny całej kompozycji. W zależności od kąta i intensywności naświetlenia szkła może się ono wydawać jaśniejsze lub bardziej wypukłe.

Ważna jest również funkcja, jaką ma pełnić szklana ozdoba. Z reguły stanowi ona jedynie element mebla czy wystroju wnętrza. Jednak coraz częściej właściciele mieszkań decydują się na wykorzystanie szkła jako ścianki działowej. Coraz częściej szkło ornamentowe wykorzystywane jest również do tworzenia szklanych przesłon w łazience. Kiedy szkło ma pełnić dodatkową funkcję osłony, powinno być z pewnością półprzezroczyste. Poza tym im większy wzór ornamentu, tym mniej widoczna przestrzeń umieszczona za szkłem. Wybierając pozornie nic nie znaczący wzór na szkle, warto uwzględnić przeznaczenie całej konstrukcji.

Czy rzeczywiście warto brać pod uwagę szkło ornamentowe w trakcie wykańczania wnętrz? Jego dużym atutem jest różnorodność nie tylko wzorów, ale również kształtów. Oprócz wypukłych ornamentów na rynku dostępne są również szkła zdobione dodatkowymi posrebrzeniami. Poza tym, w zależności od wymogów klienta, szklane tafle mogą być dostępne w wersji hartowanej, a nawet laminowanej. Samo szkło nie musi być też wcale proste: gięte z pewnością idealnie dopasuje się do wnętrza holu czy salonu. Tym bardziej, że szklana powierzchnia doskonale współgra z innymi elementami wykończeniowymi: drewnem, metalem, tapetą.

Dodaj komentarz