Bezkarne rysowanie po ścianach to pomysł, który przypadnie do gustu najmłodszym członkom rodziny. Ale nie tylko. Również rodzicom może spodobać się możliwość dokonywania swobodnych zapisków bezpośrednio na ścianie.
Farbą tablicową można pomalować praktycznie wszystkie powierzchnie – ściany, szafy, drzwi, blaty stołów i biurek; elementy wykonane z drewna, sklejki, a także metalu (te ostatnie po wcześniejszym zagruntowaniu). Pokryte nią powierzchnie przypominają powłokę tablicy szkolnej. Przy czym ich kolor wcale nie musi być tradycyjnie czarny; farby tablicowe są dostępne w różnych kolorach, są matowe lub półmatowe. Na pomalowanej farbą tablicową powierzchni można pisać i malować kredą, a gdy dotychczasowe rysunki i zapiski znudzą się – zetrzeć je i rozpocząć tworzenie kolejnych dzieł. Taka powierzchnia jest przy tym odporna na wielokrotne ścieranie wilgotną gąbką i nawet po setkach podobnych zabiegów nie traci koloru. Jest to zatem doskonały sposób na ukierunkowanie twórczości najmłodszych artystów, którzy najchętniej zamalowaliby wszystkie ściany w domu. Dzięki zastosowaniu farby tablicowej mogą spełnić swoje marzenia, nie niszcząc przy tym ścian i nie denerwując rodziców.
Ale farba tablicowa może pojawić się nie tylko w pokojach dzieci. Zastosowana w kuchni (lub gabinecie) pozwoli zrezygnować z przyczepiania karteczek z wiadomościami; zamiast nich ważne notatki będzie można zapisywać bezpośrednio na ścianie, jednocześnie tworząc oryginalną – i zmywalną – dekorację. Można też na przykład pokryć nią szafki kuchenne i następnie opisać, co się w nich znajduje. A domownicy z bardziej artystyczną duszą mogą pomalować farbą tablicową także ściany w sypialni lub salonie i następnie tworzyć tam niepowtarzalne dzieła.
Malowanie ścian to czynność, którą często wykonuje się we własnym zakresie, bez zatrudniania fachowców. Nasuwa się więc pytanie, czy w przypadku zastosowania farby tablicowej też będzie to możliwe? Czy malowanie ścian taką emulsją wymaga jakichś szczególnych umiejętności? Na szczęście – nie. Farba jest specjalna, ale żeby jej użyć nie trzeba posiadać wyjątkowych umiejętności ani specjalistycznych narzędzi. Wystarczy tradycyjny zestaw malarski; zaleca się użycie wałka, a nie pędzla, gdyż po pierwsze – malowanie wałkiem jest dużo łatwiejsze, a po drugie – daje ładniejszą strukturę powłoki. Jedyną dodatkową czynnością, ale wymaganą jedynie w przypadku malowania powierzchni lakierowanych, jest konieczność ich zmatowienia papierem ściernym. Farba tablicowa nie kapie podczas malowania oraz posiada bardzo dobre właściwości kryjące. Zazwyczaj nanosi się ją w jednej lub dwóch warstwach. Pomalowana powierzchnia schnie w ciągu 24 godzin, ale docelową wytrzymałość osiąga dopiero po około 30 dniach, lepiej więc przez ten czas wstrzymać się z wykorzystywaniem jej jako tablicy. Na rynku dostępne są tablicowe farby akrylowe i lateksowe; wszystkie spełniają normy unijne dotyczące bezpieczeństwa dzieci.