Trendy w designie na 2019 rok

Design, jak wiele innych dziedzin ulega modom. Niektóre z nich są chwilowe, trwają tylko przez jeden sezon, inne wracają co jakiś czas lub zostają z nami na dłużej. Jakie trendy czekają nas w wystroju wnętrz w tym sezonie i które wybrać, by urozmaicały aranżacje wnętrz przez lata?

Gdy we wnętrzu pojawia się metal

Metalowe dodatki to trend, który zauważamy już od kilku sezonów. Złote, srebrne czy mosiężne elementy wystroju dodają wnętrzom elegancji, prestiżu i wyrafinowania. W tym roku warto postawić na łączenie kilku metali – mieszanie tych w barwach ciepłych z zimnymi. Teraz złoto czy miedź mogą pojawić się w towarzystwie srebra. Takie połączenia można zaobserwować również w biżuterii – coraz częściej nosi się jednocześnie łańcuszki, bransoletki i kolczyki z różnych metali szlachetnych i w różnorodnej kolorystyce. To kolejny raz, kiedy trendy z mody i designu wzajemnie na siebie wpływają.

W jakich elementach wystroju zastosować metale? Na pewno wyjątkowo wyglądają lustra w ramach o złotym, mosiężnym czy srebrnym kolorze. Metalowe dodatki mogą pojawić się również w formie lamp, w zdobieniach mebli. Ci, którzy nie chcą wprowadzać w aranżacji metalowej rewolucji, mogą postawić na drobne elementy dekoracyjne, np. świeczniki.

Elegancka toaletka w łazience
Joshta Home Designs

Wnętrza w bieli

Białe ściany, meble i dodatki – to trend, który powraca, a od kilku już lat święci tryumfy w aranżacjach wnętrz. Biel to barwa dająca duże pole do popisu – charakter pomieszczeniom dodają wtedy dodatki w innych kolorach. Obecność bieli we wnętrzach na pewno jest związana z ogromną popularnością skandynawskiego stylu urządzania pomieszczeń, w którym właśnie ta barwa pozwala na rozjaśnienie pomieszczeń i stanowi piękne tło dla naturalnych dodatków takich jak drewno, wiklina, płótno. Doskonale sprawdza się również w aranżacjach eleganckich i nowoczesnych. Biel może być we wnętrzu kolorem dominującym. W tedy w aranżacji wykorzystuje się nie tylko białe ściany, ale też meble, tkaniny i dodatki dekoracyjne. Takie białe wnętrza można przełamać delikatną szarością.

Świetnie z bielą łączą się też wyraziste kolory, takie jak czerwień, granat, zieleń. Na tle białych ścian pięknie wyglądają meble z ciemnego drewna. Biel jest barwą bardzo uniwersalną – pozwala na urządzenie wnętrza właściwie w każdym stylu. Białe pomieszczenia kojarzą się z czystością i światłem.

Nowoczesna kuchnia z przeszklonymi ścianami
Imanada

Industrialny charakter – wnętrza z betonem

Beton architektoniczny wykorzystywany jest w ostatnich latach w aranżacjach wielu typów pomieszczeń. Z powodzeniem może być stosowany w holach miejsc publicznych, we wnętrzach biurowych, ale też w domach i mieszkaniach. Beton znajduje zastosowanie w łazience, kuchni, a nawet salonie czy sypialni. Jego surowy charakter daje różnorodne możliwości aranżacji – na jego tle pięknie wyglądają meble z naturalnego drewna i roślinność.

Urządzając różne typy wnętrz możemy korzystać z płyt betonowych lub z tańszego rozwiązania jakim są tynki imitujące beton. Nałożone na ścianę dodają wnętrzu nieco industrialnego, surowego charakteru.

Ściana z betonu w łazience
Trendir

Duże okna – światło we wnętrzu

Kolejnym istotnym trendem w aranżacji jest rezygnacja z firan – teraz okna powinny być odsłonięte, by wpuszczały do wnętrz jak najwięcej światła. Pozwala to na uzyskanie jasnych przestrzeni z naturalnym oświetleniem. Firany zastępuje się czasem roletami rzymskimi, które dodają aranżacji elegancji. W oknach wiesza się zasłony, które nie tyle mają osłaniać od promieni słonecznych, co dopełniać całość wystroju wnętrza. Ważne jest również, by parapety pozostawić bez dekoracji – tę rolę mają spełniać same okna oraz widok, który rozpościera się za nimi.

Minimalizm charakteryzuje obecnie nie tylko wystrój okienny. Również wzornictwo meblarskie stawia na prostotę i minimalizm. Meble powinny być proste, w geometrycznych kształtach. To właśnie takie formy mają nowoczesny charakter, zgodny z aktualnymi trendami designerskimi.

Dodaj komentarz