Wystrój w stylu marokańskim

Ostatnim hitem aranżacji wnętrz są motywy rodem z Maghrebu. Niezwykle barwne, ciepłe kolory ścian oraz dekoracji czynią mieszkanie bardziej przytulnym i oryginalnym. Zobaczcie, jak zaprojektować lokum rodem z baśni tysiąca i jednej nocy.

Wystrój w stylu marokańskim
Źródło: DecoSEE

Miłośnicy żywych, ciepłych kolorów lub barw ziemi zapewne zakochają się w marokańskich elementach dekoracyjnych. Na rynku są dostępne importowane lub stylizowane meble, lampy, różnego rodzaju siedziska, pufy czy materiały, będące istotnym elementem orientalnego wystroju wnętrz. By nadać wschodniego charakteru, należy zaopatrzyć się w piękne, mięsiste tkaniny i zasłony, drewniane komody oraz stoliki herbaciano-kawowe, mające dekoracyjne wzory ornamentowe lub wykaligrafowane sentencje arabskie. Najczęściej motywy marokańskie wykorzystywane są przy aranżacji sypialni lub łazienki. Stworzenie przytulnego oraz niezwykle nastrojowego wnętrza prosto z pałacu szejka będzie możliwe, jeśli skorzysta się z paru rad.

Arabska sypialnia

Urządzenie orientalnej sypialni nie jest wcale trudne. Wystarczy parę elementów, by w alkowie stworzyć bliskowschodni klimat. W wersji oszczędnej można zakupić jedynie elementy dekoracyjne, takie jak kolorowe świece, kadzidła czy lampiony. Tak skromne dodatki nadadzą wnętrzu nutkę pikanterii. Natomiast osoby, które wolą z rozmachem urządzić pomieszczenie, podejdą do tematu kompleksowo. Zacznijmy od łóżka. Najbardziej odpowiednie będzie wysokie z metalowymi ramami lub drewnianym zagłówkiem. Na nim powinno być wiele różnokolorowych poduch, najlepiej w oranżach, czerwieniach, ciepłych brązach lub zieleniach. Tkane narzuty z geometrycznymi wzorami świetnie oddadzą klimat marokańskiej sypialni. Jeśli łóżko posiada odpowiedni stelaż, warto pomyśleć o montażu baldachimu, który dopełni całość wnętrza. Na szafkach nocnych, na metalowych tackach, powinny stać walcowate świece. Dobrze jest zainwestować w dużą ilość świec, zwłaszcza zapachowych, które dadzą intymne, romantyczne światło. Różnego rodzaju kadzidła też są jak najbardziej wskazane. Luksusowym dodatkiem będzie dywan perski rozłożony pośrodku pokoju. Warto pomyśleć o przemalowaniu ścian na barwy inspirowane orientalnymi przyprawami: kurkumą, szafranem, imbirem czy curry.

Hammam, czyli łaźnia

Egzotyczna łazienka może być wykonana z większym lub mniejszym rozmachem. Jeśli nie planuje się wielkiego remontu, a jedynie odświeżenie wystroju, wystarczy kupić lustro w ażurowej ramie, dostępne w sklepie z orientalnymi meblami. Tam również warto nabyć ceramikę, tj. mydelniczkę czy pojemniki na mydło w płynie oraz na szczoteczki do zębów. Nawet bardzo drobne elementy spowodują, że łazienka nabierze innego charakteru. Jednak, kiedy chcemy mieć pełen wystrój marokański, należy na ścianach i obudowie wanny zastosować tadelakt – tynk wapienny, który po wypolerowaniu przypomina połyskujący kamień. To stara marokańska metoda dekoracji wnętrz. Dzięki barwnikom można uzyskać różne kolory tynku. Drobna glazura oraz marokańskie płytki ceramiczne świetnie nadadzą się do dekoracji wnętrza. Idealnym dopełnieniem całości będzie zakupienie zestawu Hammam do domowego spa, które umili czas spędzony w łazience rodem z Afryki Północnej.

Dodaj komentarz