Pustaki szklane pozwalają dzielić pomieszczenia, jednocześnie przepuszczając światło. Są stosowane nie tylko w ścianach zewnętrznych, ale bywają wykorzystywane także we wnętrzach; możemy spotkać stworzone z nich ścianki działowe czy znaleźć je wkomponowane w podłogi.
Luksfery, bo tak potocznie określa się pustaki szklane, składają się z dwóch złączonych ze sobą części, pomiędzy którymi znajduje się pustka powietrzna. Luksfery posiadają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, akustyczne i izolacyjne. Charakteryzują się przy tym wysokim stopniem (60-80%) przenikania światła oraz dźwiękoszczelnością, są także odporne na mróz i wilgoć. Ich zaletą jest również to, że na ich powierzchni nie skrapla się woda. Luksfery chronią przed hałasem znacznie lepiej niż zwykłe okna i drzwi, a zbrojenie wewnętrzne pomiędzy nimi chroni przed włamaniem.
Pustaki szklane są nieocenione zwłaszcza w sytuacji, gdy odległość domu od granicy działki uniemożliwia montaż tradycyjnych okien. Ścianę zewnętrzną z luksferami można bowiem zbliżyć o 1 metr do granicy parceli (odległość ta wynosi wówczas 3 metry). Pustaki szklane mogą tworzyć duży fragment ściany lub stanowić jedynie niewielką wstawkę. Luksfery stosowane są także jako element dekoracyjny i na przykład zastępują płytki ceramiczne w kuchni lub łazience. Można z nich stworzyć ściankę działową w pokoju kąpielowym lub oddzielić aneks kuchenny w salonie. Bywają równie chętnie wykorzystywane w pomieszczeniach gospodarczych czy garażach, w których nie ma konieczności zapewnienia pełnego oświetlenia naturalnego.
Na rynku znajdziemy luksfery wykonane z różnego rodzaju szkła, w rozmaitych kolorach i wzorach. Poza typowymi kształtami i wymiarami można zamówić także produkty bardziej nietypowe; narożne, o zaokrąglonych i ściętych krawędziach. Oprócz produktów ściennych dostępne są także pustaki stropowe i podłogowe. Zamawiając tego rodzaju materiały budowlane, należy pamiętać, że pustaków nie można modyfikować i przycinać.