Multiroom, czyli rozrywka w inteligentnym domu

Prawdziwie nowoczesny dom nie może obejść się bez zintegrowanego centrum rozrywki, które zapewni komfortowe, wspólne zarządzenie wszystkimi multimediami.

Multiroom, czyli rozrywka w inteligentnym domu

Pojęciem multiroom określa się się system umożliwiający rozprowadzanie obrazu i dźwięku z centralnego urządzenia do wielu pomieszczeń jednocześnie. Główne elementy całego układu to jednostka centralna oraz źródło (serwer, telewizja kablowa, tuner radiowy, tablet lub smartfon). Sterowanie systemem odbywa się za pośrednictwem pilota, jednostka centralna może więc zostać umieszczona w dowolnym, nawet najrzadziej używanym, pomieszczeniu. Ponadto w każdym pokoju montuje się specjalne panele dotykowe, które pozwalają na indywidualne dostosowanie źródła odtwarzania. Do systemu można podłączyć nieograniczoną liczbę pomieszczeń; nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt pokoi może zostać połączonych do jednego źródła, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo rozbudowanych możliwościach wykorzystania tego ostatniego. Za pomocą pilota można nie tylko wybierać muzykę lub filmy, ale także na przykład sterować konsolą do gier, tworzyć listy odtwarzania i budować inne dodatkowe funkcje – na przykład programować pobudkę.

A jak korzystanie z systemu wygląda w praktyce? Dzięki multiroomowi przede wszystkim w jednym miejscu można zebrać całą domową płytotekę i filmotekę, które następnie będą non-stop dostępne dla wszystkich domowników. Nie trzeba przy tym kupować kilku osobnych zestawów hi-fi, ponieważ dzięki systemowi w każdym pomieszczeniu zaopatrzonym w głośniki będzie można słuchać innej muzyki czy stacji radiowej. A jeśli w mieszkaniu jest kilka telewizorów, to posiadając dostęp do jednej sieci telewizyjnej, można na poszczególnych odbiornikach oglądać różne programy. Wartą rozważenia propozycją jest urządzenie prywatnej sali kinowej z ekranami oraz projektorami, które po zakończeniu seansu zostaną schowane w suficie lub ścianie. Podobne, dyskretne rozwiązania można zastosować w przypadku głośników montowanych we wszystkich pozostałych wnętrzach. Głośniki, umieszczone w ścianach lub sufitach, staną się wówczas praktycznie niedostrzegalne.

Rozważając wyposażenie domu w system inteligentnej rozrywki, naturalnie pojawia się pytanie o jego koszty. Producenci podają, że standardowy sprzęt wraz z montażem to wydatek około 30 tys. zł, ale bardziej zaawansowana i rozbudowana wersja może kosztować nawet dwa razy więcej. Przy czym o realizacji systemu warto pomyśleć na odpowiednio wczesnym etapie, nie na samym końcu – po zakończeniu budowy i wykańczania domu. Podstawą układu jest okablowanie. Dokładnie rozplanowane musi zostać nie tylko rozprowadzenie wszystkich kabli, ale także pozostałych elementów – w tym paneli sterujących oraz głośników. System najwygodniej jest więc zamontować podczas budowy domu, ewentualnie – w trakcie gruntownego remontu.

Dodaj komentarz