Jak urządzić małą sypialnię?

Mały metraż sypialni nie musi Cię ograniczać. Nawet skromna przestrzeń może być katalizatorem dla Twojej kreatywności, prowadząc do powstania niesamowitych rozwiązań, dzięki którym stworzysz piękne i w pełni funkcjonalne wnętrze. Z myślą o tych, którzy stoją przed wyzwaniem urządzenia sypialni w małym pomieszczeniu, zebraliśmy kilka praktycznych porad, które pomogą wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Przeczytaj i zainspiruj się!

Urządzanie małej sypialni – o czym należy pamiętać?

Tworząc wystrój małej sypialni, pamiętaj o stosowaniu jasnych kolorów, głównie różnych odcieni bieli, ale też beżu, jasnych szarości czy delikatnych pasteli, które optycznie powiększą wnętrze. Dodatkowo możesz wykorzystać duże lustra lub lustrzane panele na ścianach, które tworzą iluzję większej przestrzeni.

Warto wpuścić do pomieszczenia więcej światła, pozostawiając odsłonięte w ciągu dnia okno. Dla zapewnienia prywatności wystarczą opuszczane na noc rolety lub lekkie zasłony. Nie bez znaczenia pozostaje sztuczne oświetlenie. Dobrze rozmieszczone źródła światła mogą znacząco wpłynąć na wrażenie przestrzeni. Świetnym pomysłem będzie oświetlenie wielopunktowe, które pozwoli uzyskać równomierne rozproszenie światła.

Stosuj się do zasad minimalizmu. Wiąże się on z ograniczeniem do niezbędnego minimum wyposażenia oraz dekoracji. Mniej zagracona przestrzeń wydaje się przestronniejsza. Sprzyjają temu również proste i czyste formy, geometryczne linie. Unikać należy zbyt skomplikowanych wzorów i ozdobnych detali.

Jakie łóżko do małej sypialni wybrać?

Skup się na tym, co najważniejsze. Takim elementem jest bez wątpienia łóżko. W małej sypialni lepiej sprawdzi się wizualnie lżejsze łóżko ramowe niż masywne łóżko kontynentalne. Można wybrać każdy rodzaj: drewniane, tapicerowane czy metalowe. Kieruj się stylem wnętrza i własnymi preferencjami.

Jaka wielkość podłoża do spania będzie optymalna? W sypialni przeznaczonej dla jednej osoby możesz wstawić standardowe łóżko 90×200 cm, ale są też węższe modele o szerokości 80 cm. Z kolei w sypialni dla dwóch osób wystarczy szerokość 140 cm. Wybierając łóżko, zastanów się nad modelem z pojemnikiem na pościel, aby wykorzystać przestrzeń pod nim do przechowywania pościeli, sezonowych ubrań czy innych rzeczy, na które gdzie indziej brakuje miejsca. Takie rozwiązanie jest bardziej praktyczne niż łóżko bez pojemnika.

Innym pomysłem są łóżka chowane w szafie, tzw. półkotapczany. To idealne, a niekiedy jedyne wyjście, gdy istotne znaczenie ma możliwość dostosowania przestrzeni do własnych potrzeb. Docenią je z pewnością osoby, które mieszkają w niewielkich kawalerkach lub salon wykorzystują jednocześnie jako sypialnię.

Półkotapczan sprawdzi się też w małej sypialni dziecka. Ten mebel oferuje nie tylko oszczędność przestrzeni, ale również komfort snu w niczym nieodbiegający od nocnego odpoczynku na klasycznym łóżku. Półki w górnej części mebla posłużą do stworzenia domowej biblioteczki dla miłośników dobrej lektury przed snem albo jako miejsce ekspozycji dekoracji podkreślających styl wnętrza.

Choć półkotapczany niektórym osobom mogą kojarzyć się z bardzo modnymi w latach 70. i 80. XX w. meblami, nie są wcale reliktami przeszłości. Dziś znów wróciły do łask, choć w nowej odsłonie: zaprojektowane zgodnie ze współczesnymi trendami, wyposażone w nowoczesne udogodnienia, jak np. rozkładany blat, który spełni funkcję biurka po złożeniu łóżka.

Jakie meble do małej sypialni?

Jednym z kluczowych trików przy urządzaniu małej sypialni jest zastosowanie mebli na miarę. Dzięki temu można wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, zapewniając dokładnie te funkcje, które są potrzebne. Duża szafa w zabudowie pozwoli dobrze zorganizować przechowywanie garderoby i utrzymać porządek.

Przestrzeń w pionie możesz też dobrze zagospodarować, wykorzystując półki wiszące na ścianie za łóżkiem. Mogą one nawet zastąpić stoliki nocne, jeśli nie jesteś w stanie ich pomieścić w pokoju.

Jeśli natomiast zmieścisz stoliki, choćby kompaktowe, polecamy modele z szufladami lub szafkami, dzięki którym zyskujesz dodatkowe miejsce do przechowywania drobnych akcesoriów. W małych wnętrzach warto skupić się na wielozadaniowej roli poszczególnych elementów wyposażenia.

Przy wyborze mebli zawsze zwracaj uwagę na ich wielkość i proporcje w stosunku do wymiarów sypialni, aby nadmiernie nie przytłoczyć pomieszczenia. Dobrym pomysłem będą meble na cienkich nóżkach, które dodają konstrukcji lekkości.

Staranne zaplanowanie aranżacji pozwoli Ci efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń, dostosować ją do Twoich potrzeb, uniknąć bałaganu oraz uzyskać stylowe miejsce do odpoczynku, które w niczym nie ustępuje większym sypialniom.

Dodaj komentarz