Styl boho w sypialni i salonie – charakterystyka stylu

Czujesz, że jasne, ale puste przestrzenie stylu minimalistycznego i skandynawskiego nie są dla Ciebie? Chcesz w końcu móc bez skrępowania ustawiać na półkach wszystkie swoje piękne pamiątki z różnych podróży? Chcesz powiesić na ścianach własne amatorskie obrazy, ubrać poduszki we własnoręcznie zrobione na szydełku poszewki i ustawić w honorowym miejscu ustawić krzywy kubek wykonany na pierwszych zajęciach z ceramiki? Jeśli tak, przyjrzyj się stylowi boho – ponieważ właśnie on pozwala łączyć wszystkie te elementy bez konsekwencji.

Styl boho nawiązuje do artystycznej bohemy

Styl boho w nazwie i wyglądzie nawiązuje do artystycznej bohemy z początku XIX wieku. Wówczas był to styl biednych artystów, dla których bardziej liczył się artystyczny wyraz niż skostniałe zasady rządzące sztuką, w tym – wystrojem wnętrz. Odrzucali dawne zasady i tak samo należy postępować urządzając dziś dom lub mieszkanie w stylu boho. Oznacza to, że można mieszać dowolnie kolory, tekstury i wzory, nie martwiąc się o ogólnie przyjęte zasady.

Styl boho – czym się charakteryzuje?

W praktyce styl boho to połączenie przytulnego wnętrza z nieskrępowaną artystyczną ekspresją. Wnętrza są pełne barw: poza kolorami ziemi, jak beż, brąz, biel, czy piaskowa żółć, mogą pojawiać się tutaj wszystkie odcienie czerwieni, pomarańcz, magenta, neonowy niebieski, turkus – wszystko dozwolone. Przynajmniej część z nich powinna być mocno nasycona. Wyraziste wzory (i te geometryczne, i roślinne) mogą pojawiać się w dowolnych miejscach i kombinacjach.

Styl boho jest eklektyczny: to znaczy, że można w nim mieszać elementy odpowiednie dla różnych stylów. W boho meble mogą być bardzo nowoczesne, ale także stare i odnowione. Dlatego meblując takie wnętrze można udać się z jednej strony do sklepu meblowego z designerskimi produktami, jak i na lokalny targ staroci. Można łączyć także przedmioty eleganckie z tymi, które w innej stylizacji wyglądałyby po prostu kiczowato. Jednak eklektyzm wiąże się też z pewnym ryzykiem – bez wewnętrznego poczucia estetyki, zamiast stworzyć wnętrze, które “mówi”, można uzyskać po prostu bałagan.

Styl boho inspiruje się kulturami Dalekiego Wschodu, ale można znaleźć w nim także nawiązania do wzornictwa afrykańskiego czy indiańskiego. W dużej cenie są ręcznie robione ozdoby przywiezione z dalekich miejsc. Tutaj elementy z różnych stron świata będą ze sobą pokojowo współżyć.

Mieszkanie w stylu boho

Salon w stylu boho

Wnętrza w stylu bohemy powinny być ciepłe i przytulne. Dlatego do salonu dobrym rozwiązaniem będą drewniane podłogi. Ściany bezpiecznie będzie pomalować w kolorach ziemi – będą wtedy doskonałym tłem dla bardziej wyrazistych mebli. Tych zaś powinno się tutaj znaleźć naprawdę dużo. Wygodna, miękka kanapa, fotele i różnokolorowe pufy – salon boho to miejsce spotkań artystów i hipisów, musi być tutaj dużo miejsca do spędzania wspólnie czasu. Oświetlenie: najlepiej nastrojowe o ciepłej barwie. Idealnie będą pasować tutaj rattanowe szerokie klosze, ale dlaczego by nie ozdobić pokoju też żyrandolem wykonanym z muszelek? Poza głównym źródłem światła warto dodać również mniejsze lampy, o kolorowych abażurach z tkaniny. Warto jednak pamiętać, że choć przyciemnione światło jest bardzo nastrojowe, to jednak w codziennym życiu czasem może przydać się mocniejsze oświetlenie.

Jeżeli chodzi o pozostałe meble, jak szafy, regały i komody, to wcale nie muszą pochodzić z jednego kompletu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić tu obok siebie meble z “odzysku”, zreperowane domowymi metodami oraz nowoczesne sprzęty. Na półkach powinny znaleźć się osobiste drobiazgi, pamiątki oraz ozdoby.

W pomieszczeniach w stylu boho bardzo ważną rolę pełnią też ściany. To na nich mieści się bardzo wiele ozdób – poza obrazami mogą być to zdjęcia,makramy (prawdziwy must-have tego typu wnętrz), dywaniki i arrasy.

Urządzając salon trzeba unikać zbytniego zagracenia pomieszczenia i zostawić odrobinę wolnego miejsca, w którym będzie toczyć się życie.

Elementy charakterystyczne dla stylu boho

Sypialnia w stylu boho

Sypialnie w stylu boho urządzamy odrobinę inaczej. Tutaj najlepiej zdecydować się na prostsze wzory i przede wszystkim delikatniejsze barwy. To pomieszczenie, w którym mamy się wyciszyć przed snem, odprężyć i zrelaksować. Dlatego w wielu sypialniach boho króluje biel – zarówno na ścianach, jak i w pościeli i dodatkach. Jeżeli nie jesteś fanem białego koloru ściany, możesz zdecydować się na ciepły pomarańcz, brąz czy beż. Na takich ścianach idealnie wyeksponujesz ozdoby takie jak makramy czy łapacze snów.

Łóżko – najlepiej żeby było naprawdę szerokie, może być z baldachimem, ale mówimy tutaj o stylu nie angielskiej sypialni królewskiej ale o egzotycznych wakacjach na Malediwach. Królować powinny naturalne materiały, jak dobrej jakości bawełna czy len oraz zwiewne muśliny. Na łożu niech znajdzie się wiele miękkich poduszek, o różnej wielkości i fakturze. Łóżko może być przykryte pledem lub patchworkową narzutą.

Mieszkanie boho – rośliny pięknie się w nim prezentują

Rośliny – niezawodny dodatek do wnętrza

Nie zapomnij o roślinach (które powinny pojawić się we wszystkich pomieszczeniach). Duże, zielone, egzotyczne – właśnie takie wybieraj do swoich pomieszczeń w stylu boho. Duże donice mogą stać na podłodze, mniejsze – wisieć w misternie plecionych makramowych doniczkach.

Oświetlenie? Koniecznie rozproszone i delikatne. Świeczki różnych rozmiarów i kształtów rozświetlą narożniki, ledowe girlandy dodadzą niezwykłego efektu. W dzień, o ile to możliwe, odsłoń okna i wpuść maksymalnie dużo światła słonecznego. Wraz ze światłem do pomieszczenia wpadnie również wiatr, który bawiąc się lekkimi tkaninami i ozdobami sprawi, że wnętrze ożyje.

Styl boho to idealny wybór, jeśli masz duże poczucie estetyki. Możliwość dowolnego łączenia elementów różnych stylów może okazać się dużym wyzwaniem, a gdy do pomieszczenia zdaje się pasować wszystko, trudno poprzestać na odpowiedniej ilości dodatków. Styl ten można budować stopniowo, przywożąc kolejne pamiątki z wyjazdów i kolejne meble z targu staroci. Jego mocną stroną z pewnością jest naturalność i brak konieczności trzymania się sztywnych zasad. To całkowite przeciwieństwo stylu minimalistycznego, tutaj można z większą swobodą podejść do wybieranych dodatków. Styl boho to wnętrza, które mają ogromną siłę oddziaływania i w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia.

Dodaj komentarz