Co warto wiedzieć o zamiatarkach?

Zamiatarki to coraz chętniej kupowane urządzenia, zastępujące tradycyjne miotły. W odróżnieniu od nich, zamiatarki mogą pracować w oparciu o wmontowany napęd, a nie tylko za pomocą pracy ludzkich mięśni. Dzięki temu zamiatarki znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie ilość powierzchni do posprzątania przerasta możliwości pracy człowieka. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się: dlaczego sięgamy po zamiatarki, w czym tkwi ich wyjątkowość oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego urządzenia.


fot. tielbuerger.pl

Zamiatanie – już nie będzie takie uciążliwe

Zamiatanie kojarzy nam się najczęściej z dbaniem o czystość powierzchni płaskich w pomieszczeniach zamkniętych. Zamiatamy przede wszystkim podłogi w naszym miejscu zamieszkania. W pracach takich używamy najczęściej zwykłej miotły lub miotełki z szufelką, niekiedy także odkurzacza.

Tymczasem – nie każdy typ powierzchni nadaje się do pozamiatania przy użyciu zwykłej miotły. Przykładowo – zamiatanie kostki brukowej lub chodnika może być zbyt uciążliwe, gdy posługujemy się miotłą, zarówno ze względu na ilość zgromadzonych pyłków, jak i ich „poukrywanie” pomiędzy płytami chodnika.

Zamiatarka – przeznaczenie i rodzaje

Zamiatarkami nazywamy urządzenia przeznaczone do czyszczenia podłóg z najróżniejszego rodzaju zabrudzeń – kurzu, pyłu, drobinek piasku i innych niedużych zanieczyszczeń. Dzięki specjalnej konstrukcji zamiatarki wykonują tę pracę wyjątkowo skutecznie i praktycznie – wszystkie odpady zostają zgromadzone w dołączonym koszu.

Wśród dostępnych produktów znajdziemy zarówno zamiatarki przeznaczone do używania w domu, jak i urządzenia czyszczące kostkę brukową, asfalt, płyty chodnikowe i inne formy nawierzchni twardej. Z zamiatarek korzystają często właściciele domów jednorodzinnych, chcący oczyścić swoją posesję z opadłych liści.

Zamiatarki ręczne i spalinowe

Zamiatarki można także podzielić na kilka podstawowych kategorii, w zależności od sposobu wprawiania ich w ruch. Wyróżniamy zarówno zamiatarki spalinowe, jak i te obsługiwane ręcznie.

Zamiatarki ręczne to nieduże urządzenia o ograniczonych możliwościach. Stosuje się je przede wszystkim do sprzątania powierzchni w obrębie domu oraz płaskich powierzchni poza domem.

Zamiatarki spalinowe pracują bardziej skutecznie i wydajnie. W zależności od mocy użytego w ich konstrukcji silnika, mogą nadawać się do niektórych prac porządkowych służb miejskich. Przykładowo – z zamiatarek korzysta się w czyszczeniu parków, ścieżek i deptaków, a także parkingów i ulic.

Na co zwrócić uwagę w czasie zakupu zamiatarki?

Przystępując do zakupu zamiatarki, warto przyjrzeć się zastosowanemu napędowi i wybrać taki jego rodzaj, by urządzenie pasowało do czynności, które będziemy wykonywać przy jego użyciu. Istotny jest także rozmiar szczotki w zamiatarce. Również powinien odpowiadać rozmiarowi i typowi nawierzchni, na której zamiatarka będzie pracować. W przypadku niektórych modeli – istnieje możliwość dokupienia osobnej szczotki do zamiatarek.

Ponadto, szczotki w zamiatarkach mogą wykazywać inny poziom wytrzymałości oraz różnić się sposobem skonstruowania uchwytu. Ten ostatni element jest istotny zwłaszcza w przypadku zamiatarek sterowanych ręcznie, których obsługa wymaga aktywnej pracy rąk.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz