Projekt pokoju nastolatka – co powinno się w nim znaleźć?

Pokój nastolatka to jego prywatna przestrzeń, gdzie spędza dużą część swojego czasu: uczy się, rozmawia z przyjaciółmi i rozwija zainteresowania. Co powinno znaleźć się w funkcjonalnym pokoju nastolatka? Odpowiadamy w artykule!

Młody człowiek spędza w swoim pokoju dużo czasu. Trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy, nie tylko funkcjonalne meble, by zapewnić nastolatkowi odpowiedni komfort.

Na co zwrócić uwagę planując pokój młodzieżowy?

Podczas planowania komfortowego pokoju dla nastolatka lub nastolatki, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  1. Łóżko to miejsce spania i odpoczynku – dziecko powinno widzieć z niego cały pokój.
  2. Pokój dla nastolatka to jego prywatna przestrzeń. Miejsce, które chroni jego prywatność. Może sam zarządzać swoimi rzeczami i jest decyzyjny w kwestiach niewielkich zmian wystroju, które nie wpływają na ogólny wygląd domu i komfort domowników.
  3. Marnowanie miejsca w pokoju młodego człowieka, który ma sporo rzeczy i chętnie nabywa nowe – to bardzo zła decyzja. Każda wolna przestrzeń na pewno znajdzie swoje zastosowanie.
  4. Nie może zabraknąć miejsca na komputer, który służy już nie tylko do rozrywki, ale też do odrabiania lekcji czy kontaktu z przyjaciółmi.
  5. Należy unikać pojedynczo stojących szaf, znacznie lepsza jest kombinacja z łóżkiem.

Warto pamiętać, że upodobania nastolatka… lubią się zmieniać. Osoba, która ciągle się rozwija, poznaje i doświadcza, bardzo szybko może całkowicie odrzucić wcześniejszy wygląd swojego pokoju. W takim przypadku warto pamiętać:

  1. Meble powinny dać się zmieniać oraz uzupełniać.
  2. Neutralnie urządzone ściany łatwiej przemalować. O takich decyzjach zdecydowanie warto najpierw porozmawiać z nastolatkiem.
  3. Na początek wybieramy kilka podstawowych mebli. Resztę można kupić, gdy nastolatek razem z rodzicami dojdzie do wniosku, że brakuje przestrzeni, np. na książki, kolekcję filmów czy notatki z zajęć.
  4. Zaplanować możliwość zmiany atmosfery pokoju przez tkaniny, plakaty lub inne ozdoby ścienne.
  5. Zachować możliwość urządzenia pokoju od czasu do czasu na nowo – ale w granicach rozsądku.

Plany pokoju dla nastolatka

Uwzględniając wymagania oraz biorąc pod uwagę dostępne meble, można przejść do konkretnego urządzania pokoju. Co należy zrobić? Wykonać pomiar pomieszczenia i narysować zarys powierzchni, wybrać rodzaj biurka oraz łóżka, jak i zadecydować o ich korzystnym ustawieniu w pokoju. Należy też funkcjonalnie zaplanować umiejscowienie gniazdek elektrycznych i światła, wybrać meble zgodne z gustem nastolatka i przetestować różne kombinacje urządzenia przestrzeni.

Urządzenie pokoju dla nastolatka może kosztować spore pieniądze. Największe wydatki związane będą z kupnem łóżka, szafy oraz komputera. Najlepiej, jeżeli nastolatek będzie miał stały wpływ, a nawet będzie decyzyjny, przy wyborze konkretnych przedmiotów.

Jak zaoszczędzić podczas kupowania produktów do pokoju nastolatka?

Jeżeli chcemy zaoszczędzić pieniądze, ale również czas – warto skorzystać z opcji, jaką jest zamawianie rzeczy online. W ten sposób nastolatek, lepiej orientujący się w sieci, może wyręczyć rodziców, sprawdzając najlepsze i najkorzystniejsze opcje. Polecamy zwrócić uwagę zarówno na większych, jak i mniejszych producentów – którzy często są w stanie dostosować się do indywidualnych potrzeb nastolatka.

Warto też poszukiwać pakietów produktowych, gdzie zakup kilku odpowiadających kolorystycznie rzeczy, wiąże się z rabatem. Jesteśmy pewni, że gdy razem z dzieckiem usiądziemy do ofert producentów, uda się znaleźć odpowiednie produkty, które spodobają się młodemu człowiekowi, jak i ucieszą portfel rodziców.

Dodaj komentarz