Furniture recykling, czyli nowe meble ze starych przedmiotów. Zobacz 10 inspiracji

Recykling starych rzeczy, przywracanie nieużywanym, zepsutym przedmiotom nowych funkcjonalności to doskonały sposób na urozmaicenie wnętrz i świetną zabawę. Pomysłów na domowe zrób to sam jest całe mnóstwo, a inspiracji można szukać w Internecie, wnętrzarskich czasopismach oraz własnej głowie, która jest kopalnią wspaniałych idei. Zobaczcie najlepsze pomysły, zainspirujcie się i zmieniajcie oblicze starych mebli na zupełnie nowe. Piękne, jedyne w swoim rodzaju i oryginalne.

Meble z palet
Meble z europalet nie są nowością, ale osoby, które sięgają po palety zaskakują swoją kreatywnością tworząc coraz bardziej unikatowe projekty, które warto przenosić do własnych wnętrz. Tym bardziej, że meble z palet robi się łatwo, przyjemnie i nie kosztują zbyt wiele. Europaletę wystarczy przetrzeć papierem ściernym, pomalować na dowolny kolor i zamocować kółka, by stworzyć mobilny stolik kawowy.

Stolik z palet
Źródło: Virginia-Esber

Z palet można stworzyć praktycznie każdy mebel. Stanowią one także doskonały stelaż i fundament dla elementów tapicerowanych. Wystarczy miękki materac ułożony na paletach i łóżko gotowe. W taki sam sposób można stworzyć także siedziska oraz wygodne sofy. Palety pomalowane na biało idealnie pasują do stylu skandynawskiego, surowe będą doskonałe do wnętrz utrzymanych w klimacie loft. Na rynku dostępne są gotowe meble z palet, ale po co odbierać sobie przyjemność tworzenia?!

Metamorfoza maszyny do szycia
Z pewnością każdy zna kultowe modele maszyn do szycia, które spoczywały na drewnianych blatach, kutych, metalowych nogach, a u ich dołu był pedał, który napędzał mechanizm maszyny. Modele te nadal święcą tryumfy, ale zmieniło się ich przeznaczenie. Dziś poddawane są recyklingowi i zamieniane na meble użytkowe. Nic dziwnego. Rustykalny klimat żeliwnych nóg oraz starego drewna, wprowadza do wnętrz ducha dawnych czasów, którego na próżno szukać w nowoczesnych meblach. Prawdziwymi szczęściarzami są Ci, którzy są spadkobiercami takiego przedmiotu. Najprostszym sposobem na jego zaaranżowanie jest wykonanie stolika lub biurka. Oryginalny mebel sprawi, że wnętrza będą unikatowe.

Stolik z różnych materiałów
Źródło: Pinterest

Recykling mebli nieużywanych

Zdarza się i tak, że meble, przestają być potrzebne. Dzieje się tak choćby z dziecięcym łóżeczkiem, które z czasem zastępuje duże łóżko. Co wtedy? Łóżeczko można zamienić w wyjątkowy przedmiot. Pozwala na to jego wielostopniowa konstrukcja. Zdjęcie jednej z barierek i obniżenie stelaża pozwoli stworzyć biurko z praktyczną półką. Jak? Wystarczy na górę położyć blat – szklany, drewniany lub z pleksi. Kto by pomyślał, że tak nowoczesne biurko jeszcze niedawno było łóżeczkiem?

Innym pomysłem na wykorzystanie dziecięcego łóżeczka jest stworzenie z niego mebla ogrodowego. Wystarczy zdjąć jedną z barierek, wzmocnić stelaż i położyć na nim miękki materac.

Ławka ogrodowa z łóżeczka dziecięcego
Źródło: Newdaybed

Zmiana obicia – meblowy recykling

Najprościej i najłatwiej zmienić wygląd mebla przemalowując go i zmieniając stare obicie na nowe. To doskonały sposób na odświeżenie starych, antycznych krzeseł. Zmiana tkaniny tapicerki odmieni design mebla i sprawi, że będzie on bardziej nowoczesny i stylowy.

Do takich metamorfoz idealnie nadają się PRLowskie fotele, które niegdyś budziły odrazę, a dziś są prawdziwymi dziełami sztuki.

Krzesło w stylu PRL przed i po metamorfozie
Źródło: Inhabitat

Nie bójcie się eksperymentów. Wnętrza nie lubią nudy. Postawcie na kreatywność, która sprawi, że wnętrze nabierze innych barw.

1 komentarz

  • Ja polecam użyć starych deskorolek albo desek od snowboardu. Idealny materiał na ciekawą półkę, zwłaszcza do pokoju młodzieżowego. Tak naprawdę wystarczy przymocować deskę do wspornika i mamy wszystko gotowe do montażu. Na mój gust świetna opcja.

Dodaj komentarz