Furniture recykling, czyli nowe meble ze starych przedmiotów. Zobacz 10 inspiracji

1


Recykling starych rzeczy, przywracanie nieużywanym, zepsutym przedmiotom nowych funkcjonalności to doskonały sposób na urozmaicenie wnętrz i świetną zabawę. Pomysłów na domowe zrób to sam jest całe mnóstwo, a inspiracji można szukać w Internecie, wnętrzarskich czasopismach oraz własnej głowie, która jest kopalnią wspaniałych idei. Zobaczcie najlepsze pomysły, zainspirujcie się i zmieniajcie oblicze starych mebli na zupełnie nowe. Piękne, jedyne w swoim rodzaju i oryginalne.

Meble z palet
Meble z europalet nie są nowością, ale osoby, które sięgają po palety zaskakują swoją kreatywnością tworząc coraz bardziej unikatowe projekty, które warto przenosić do własnych wnętrz. Tym bardziej, że meble z palet robi się łatwo, przyjemnie i nie kosztują zbyt wiele. Europaletę wystarczy przetrzeć papierem ściernym, pomalować na dowolny kolor i zamocować kółka, by stworzyć mobilny stolik kawowy.

Stolik z palet

Źródło: Virginia-Esber

Z palet można stworzyć praktycznie każdy mebel. Stanowią one także doskonały stelaż i fundament dla elementów tapicerowanych. Wystarczy miękki materac ułożony na paletach i łóżko gotowe. W taki sam sposób można stworzyć także siedziska oraz wygodne sofy. Palety pomalowane na biało idealnie pasują do stylu skandynawskiego, surowe będą doskonałe do wnętrz utrzymanych w klimacie loft. Na rynku dostępne są gotowe meble z palet, ale po co odbierać sobie przyjemność tworzenia?!

Metamorfoza maszyny do szycia
Z pewnością każdy zna kultowe modele maszyn do szycia, które spoczywały na drewnianych blatach, kutych, metalowych nogach, a u ich dołu był pedał, który napędzał mechanizm maszyny. Modele te nadal święcą tryumfy, ale zmieniło się ich przeznaczenie. Dziś poddawane są recyklingowi i zamieniane na meble użytkowe. Nic dziwnego. Rustykalny klimat żeliwnych nóg oraz starego drewna, wprowadza do wnętrz ducha dawnych czasów, którego na próżno szukać w nowoczesnych meblach. Prawdziwymi szczęściarzami są Ci, którzy są spadkobiercami takiego przedmiotu. Najprostszym sposobem na jego zaaranżowanie jest wykonanie stolika lub biurka. Oryginalny mebel sprawi, że wnętrza będą unikatowe.

Stolik z różnych materiałów

Źródło: Pinterest

Recykling mebli nieużywanych

Zdarza się i tak, że meble, przestają być potrzebne. Dzieje się tak choćby z dziecięcym łóżeczkiem, które z czasem zastępuje duże łóżko. Co wtedy? Łóżeczko można zamienić w wyjątkowy przedmiot. Pozwala na to jego wielostopniowa konstrukcja. Zdjęcie jednej z barierek i obniżenie stelaża pozwoli stworzyć biurko z praktyczną półką. Jak? Wystarczy na górę położyć blat – szklany, drewniany lub z pleksi. Kto by pomyślał, że tak nowoczesne biurko jeszcze niedawno było łóżeczkiem?

Innym pomysłem na wykorzystanie dziecięcego łóżeczka jest stworzenie z niego mebla ogrodowego. Wystarczy zdjąć jedną z barierek, wzmocnić stelaż i położyć na nim miękki materac.

Ławka ogrodowa z łóżeczka dziecięcego

Źródło: Newdaybed

Zmiana obicia – meblowy recykling

Najprościej i najłatwiej zmienić wygląd mebla przemalowując go i zmieniając stare obicie na nowe. To doskonały sposób na odświeżenie starych, antycznych krzeseł. Zmiana tkaniny tapicerki odmieni design mebla i sprawi, że będzie on bardziej nowoczesny i stylowy.

Do takich metamorfoz idealnie nadają się PRLowskie fotele, które niegdyś budziły odrazę, a dziś są prawdziwymi dziełami sztuki.

Krzesło w stylu PRL przed i po metamorfozie

Źródło: Inhabitat

Nie bójcie się eksperymentów. Wnętrza nie lubią nudy. Postawcie na kreatywność, która sprawi, że wnętrze nabierze innych barw.1 komentarz

  1. Ja polecam użyć starych deskorolek albo desek od snowboardu. Idealny materiał na ciekawą półkę, zwłaszcza do pokoju młodzieżowego. Tak naprawdę wystarczy przymocować deskę do wspornika i mamy wszystko gotowe do montażu. Na mój gust świetna opcja.

Skomentuj