Nietypowe meble stają się coraz bardziej popularne. W ostatnim czasie szczególne zainteresowanie wzbudzają meble wykonane samodzielnie. Typem takiego wyposażenia są meble z palet przemysłowych. Jak je zrobić?
Najczęściej palety wykorzystywane są jako podstawa łóżka czy stolika dziennego. Jednak bardziej kreatywne osoby mogą pokusić się również o zaprojektowanie fotela czy wypoczynkowej, salonowej sofy. Wszystko tak naprawdę zależy od fantazji właściciela mieszkania, jak również od ilości posiadanych palet. Własnoręcznie zrobione meble mają wiele zalet. Przede wszystkim wyglądają oryginalnie i dają gwarancję, że nigdzie indziej nie spotka się takiego samego egzemplarza. Ponadto palety są materiałem na tyle łatwym w aranżacji, że bez większych problemów można je dostosować do konkretnego wnętrza. Co więcej, sofa czy stolik z palet mogą stanowić doskonałe dopełnienie pokoju urządzonego np. w stylu ekologicznym.
Jak wybrać palety?
Zakup palet nie będzie trudnym zadaniem. Najlepszym miejscem do ich poszukiwań są skupy, które oferują nie tylko różnorodność typów, ale również rozmiarów. Palety są dostępne z reguły w trzech podstawowych rozmiarach: 1200x800x144 mm, 800x600x144 mm oraz 1200x1200x144 mm. Waga każdej palety wynosi około dwudziestu kilku kilogramów, co zapewnia odpowiednią stabilność stworzonego z nich mebla. Rozmiar palet warto wybierać w odniesieniu do ich przeznaczenia. Jeśli ma być z nich wykonana podstawa łóżka, w pierwszej kolejności należy zmierzyć materac, który będzie stanowił powierzchnię mebla. Palety w tym przypadku można dostosować idealnie do rozmiaru materaca bądź wybrać wariant nieco większy, dzięki czemu uzyska się dodatkową powierzchnię (np. w formie nocnego stolika). Przed doborem palet należy również przemyśleć wysokość mebla. Być może jedna warstwa palet okaże się niewystarczająca i trzeba będzie zakupić więcej materiału do wykonania mebla. Warto to przeliczyć jeszcze przed poszukiwaniem palet.
Jak przygotować?
Przed wykonaniem mebli w pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować palety. Te zakupione w skupie czy na budowie z pewnością nie zachwycają swoim wyglądem. Dlatego konieczne jest ich dokładne wyczyszczenie i wygładzenie (papierem ściernym bądź szlifierką). Odpowiednio wyczyszczone i wysuszone palety można dodatkowo zabezpieczyć bejcą czy lakierem. Odpowiednią konserwację zapewni również farba. W przypadku malowania palet na określony kolor, dodatkowa bejca jest zbędna.
Oryginalne meble tanim kosztem?
Zaletą mebli z palet jest przede wszystkim możliwość stworzenia oryginalnego wyposażenia wnętrz. Dodatkowym atutem jest również niewielki koszt materiału. Ceny palet, w zależności od ich rozmiaru i typu, wahają się w granicach 10-20 zł. Koszt wykonania chociażby łóżka z tego materiału będzie nawet kilkunastokrotnie niższy niż zakup tradycyjnego mebla.