Mozaika we wnętrzu

Mozaika kojarzy się ze sztuką starożytnej Grecji. Jednak te niewielkie, złożone z dużej ilości elementów ozdoby, także współcześnie znajdują zastosowanie. Czy mozaika może rzeczywiście stanowić element dekoracyjny domu i czy warto ją mieć?

Materiałami, jakie najczęściej wykorzystuje się do ułożenia mozaiki, są kamień, marmur, ceramika oraz – niekiedy – szkło. Ułożone z niewielkich elementów ornamenty mogą stać się najbardziej charakterystyczną dekoracją domu. Wybór mozaiki należy jednak dokładnie pomyśleć, chociażby ze względu na mozolność jej wykonania. Niewielkie elementy są układane w jeden wzór dwiema metodami: prawo i lewostronną. Częściej stosowana jest metoda lewostronna. Aby ułatwić sobie ułożenie całego wzoru, wykorzystuje się specjalne szablony. Początkowo tessery (elementy mozaiki) układa się bez wykorzystania spoiwa. Dopiero po ukształtowaniu ornamentu całość pokrywa się masą papierową, która jest nasączona specjalnym klejem. Tak unieruchomioną mozaikę zalewa się po jej lewej stronie zaprawą. Kiedy zastygnie, masę papierową usuwa się za pomocą wody.

Mozaika we wnętrzu
Źródło: Tubadzin

Trudniejszą metodą, wymagającą dużej precyzji i doświadczenia, jest metoda prawostronna. Polega ona na układaniu wzoru bezpośrednio na miękkie spoiwo. Ułożony raz wzór jest ostateczny i nie ma możliwości późniejszej modyfikacji.

Układanie mozaiki jednak tylko pozornie wydaje się skomplikowane. Każdy, kto chciałby mieć wyjątkowe ornamenty w swoim wnętrzu, może skorzystać z zestawów mozaiki gotowej do montażu. Przyklejone maszynowo na papierową siatkę elementy wzoru bez problemu mogą zostać zastosowane w domowym wnętrzu. Z ułożeniem tego wariantu mozaiki bez problemu poradzi sobie każdy glazurnik.

Atutem mozaiki jest jej uniwersalność. Ornamenty mogą zdobić zarówno podłogi, jak też ściany mieszkania. Mogą stanowić główny wystrój wnętrza, bądź je jedynie uzupełniać. Z mozaiki może zostać ułożona również rama lustra, a pojedyncze elementy mogą być wkomponowane w wypukłe czy wklęsłe powierzchnie. Poza tym szerokie pole do popisu pozostawia zarówno gramatura, jak też kolorystyka mozaikowych elementów. Ułożone regularnie niewielkie kostki w kolorze dopasowanym do wnętrza z pewnością będą stwarzać atmosferę ogólnej harmonii i spokoju. Niekonwencjonalny wzór czy wkomponowanie jedynie kilku mozaikowych elementów w aranżację mieszkania pozwolą na dużą dozę artystycznej kreatywności. Kompozycje mozaikowe polecane są wszystkim tym, dla których wykończenia drewniane czy tapetowe stały się nieciekawe i monotonne.

Dodaj komentarz