Murale

Sposobów na wystrój ścian jest wiele. Szeroka gama barw, tapety i fototapety dają wiele możliwości aranżacyjnych. Jednak każdy, kto chciałby mieć naprawdę oryginalnie wykończoną ścianę, powinien przemyśleć możliwość wykonania muralu.

Murale wywodzą się z ulicznego graffiti. Nie oznacza to jednak, że są nieestetycznymi bohomazami. Malowidła ścienne zwane muralami to artystyczne dzieła wykonywane na wewnętrznych ścianach mieszkań. Cechuje je estetyka, wysoka jakość wykonania i dbałość o detale. Murale wewnątrz mieszkań dają wiele możliwości aranżacyjnych. Pozwalają na stworzenie oryginalnej ściany. Poza tym odpowiednio dobrane barwy muralu mogą uwydatnić charakter pomieszczenia, a nawet całego mieszkania. Oryginalne malowidła ścienne idealnie nadają się zarówno do dziecięcego pokoju, domowego gabinetu oraz przestronnego salonu.

Murale
Źródło: Ffffound

Farby wykorzystywane do wykonania muralu powstają najczęściej na bazie żywic sztucznych. Farby akrylowe i emulsyjne też są wykorzystywane do malowania niektórych części dzieł. Zabezpieczenie ściany specjalnym materiałem skutecznie chroni ścianę mieszkania. Wykonanie muralu jest więc bezpieczne zarówno dla budynku, jak też dla mieszkańców domu.

Technika dekoracyjnego malowania wewnętrznych ścian dopiero rozwija się w Polsce. Istnieje jednak już grupa artystów, którzy potrafią stworzyć na ścianie zachwycające malowidła. Coraz bardziej popularne staje się również malowanie z wykorzystaniem perspektywy, które daje wrażenie trójwymiarowości obrazu. Dzięki takiemu sposobowi prezentacji pejzażu możliwe jest optyczne powiększenie powierzchni pokoju.

Murale to coś więcej niż zwykłe malowanie ścian. To dziedzina sztuki, która ciągle się rozwija. Dowodem na to jest chociażby poszukiwanie coraz to nowych rozwiązań i technik pozwalających na wykonywanie niesamowitych ściennych dzieł. Artyści z bogatym doświadczeniem są w stanie nie tylko pomalować ścianę w oryginalny sposób. Coraz powszechniejsze staje się wykonywanie murali z wykorzystaniem dłuta. Wyrzeźbienie obrazu nadaje mu trójwymiarowości. Poza tym – ze względu na małą popularność – gwarantuje właścicielowi mieszkania pełną oryginalność.

Murale
Źródło: Design You Trust

Podstawowym zarzutem wobec murali może być wykorzystanie toksycznych farb i substancji. Artyści, chcąc sprostać oczekiwaniom zagorzałych ekologów, znaleźli również propozycję dla nich. Chociażby Shelley Miller, która słynie z wykonywania murali z… jadalnego, niebieskiego barwnika. Narzędziem do wykonania takiego muralu jest cukierniczy rękaw. Innym wariantem ekologicznego muralu jest reverse i moss graffiti. Pierwsza z metod polega na wykorzystaniu wody, która poprowadzona w specjalnym szablonie zmywa barwę dolnej powierzchni i tworzy oryginalny wzór. Moss graffiti to zaś rzeźbienie w mchu.

Jak widać murale to oryginalny pomysł na ozdobienie ścian. Wprawdzie nie każdy projekt uda się zrealizować w domowych wnętrzach,  o ściennych artystach warto jednak pamiętać w trakcie poszukiwania sposobu na przykład na aranżację salonu.

Dodaj komentarz