Aranżacja wnętrza to rzecz o której często myślimy dopiero na końcu budowy domu. Okazuje się jednak, że warto wziąć ją pod uwagę już przy okazji wyboru projektu. W ten sposób przygotujemy sobie odpowiedni „grunt” do realizacji własnych marzeń i stworzenia wnętrza idealnego. O czym warto pamiętać podczas aranżacji domu.
Połącz pomieszczenia
Coraz popularniejszym rozwiązaniem w aranżacjach wnętrz domów parterowych jest połączenie kuchni z jadalnią i salonem. Zyskujemy tym samym jedno wielkie pomieszczenie, które daje nam poczucie przestronności, nawet w niewielkich domach. Ponadto wnętrze to prezentuje się zazwyczaj lepiej i okazalej, niż gdybyśmy się zdecydowali na trzy osobne pomieszczenia. Wspólna przestrzeń ułatwia też komunikację – zarówno pomiędzy wyznaczonymi umownie strefami, jak i między domownikami. Połączenie kuchni z salonem to także najlepsze środowisko dla marzenia wielu z nas, czyli dla użytecznej wyspy kuchennej rodem z filmów.
Wybierz element przewodni
Aby orientacja we wnętrzu nie była chaotyczna, dobrze jest wybrać punkt, wokół którego skupimy aranżację. Może to być np. designerski kominek, stolik kawowy, ekran rzutnika na ścianie lub ciekawa stylistycznie kanapa. Dzięki zachowaniu pewnej umownej osi i zachowaniu hierarchii stylistycznej, unikniemy wrażenia dezorientacji we wnętrzu. Dzięki temu pokój będzie spójny i nie stworzy złudzenia projektu niedokończonego, co mogłoby rozpraszać i irytować podczas codziennego korzystania.
Mniej znaczy więcej
Przechadzając się po sklepie z wyposażeniem wnętrz, jesteśmy wręcz zalewani ogromem pomysłów i ciekawych rozwiązań. Decydując się na nie często popełniamy błąd. Mnóstwo mebli, dodatków i ozdób popsuje efekt. Zagracone wnętrze nigdy nie wygląda dobrze. Wybierz mniej kilka współgrających ze sobą dodatków i oprzyj się pokusie wypełniania każdego skrawka powierzchni ozdobą. Niech wnętrze zachowa swoją przestronność oraz użyteczność. W szczególności dotyczy to kuchni, od której wymagamy choć minimum przestrzeni roboczej. Ozdobne deski, wazony, miski i inne drobnostki potrafią mocno utrudnić pracę, a ponadto najczęściej jedynie zbierają kurz.
Zerwij z popularnym kiczem
Plakaty z napisem „home sweet home”, naklejki o wartościach panujących w domu, magnesy z owocami na lodówce, a także obrazy z panoramą Nowego Jorku – widzieliśmy to już setki razy. Są niedrogie, często pojawiają się w modnych katalogach, więc nie trudno wytłumaczyć ich popularność. Trącą już jednak kiczem, podobnie jak meble stylizowane na zabytek, więc najlepiej z nich po prostu zrezygnować. Dużo lepiej sprawdzi się wysoka jakość. Lepiej postawić na drobniejszą ozdobę lub mniej okazały mebel, który będzie wykonany z wysokogatunkowego drewna oraz wysokiej jakości tkaniny. Zamiast galerii ze stockowymi zdjęciami, postawmy na własne zdjęcia. Gustowną sesję fotograficzną wykonaną przez profesjonalnego fotografa możemy bez obaw wliczyć w koszt wyposażenia wnętrza.
Pilnuj jednolitego stylu
Dość częstym mankamentem wnętrz jest kompletny miszmasz stylistyczny. O ile w osobnych pomieszczeniach nie razi w oczy tak mocno, to w przypadku połączonych pomieszczeń będzie wyglądał po prostu źle. Nie da się stworzyć projektu, w którym zastosujemy góralski stolik w kuchni, szklaną ławę w salonie i okna w stylu skandynawskim. Każdy z tych elementów może być piękny, jednak razem stworzy gryzącą się breję stylistyczną. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z projektu w którym mamy już wizualizację aranżacji wnętrz zrobioną przez profesjonalnego projektanta. Wówczas unikniemy podstawowych błędów stylistycznych oraz zaczerpniemy ogrom inspiracji.
Baw się
Pamiętaj, że pomimo wielu stylistycznych pułapek i reguł, wnętrze ma przede wszystkim służyć Tobie. Nie warto w stu procentach odwzorowywać projektów z katalogów, gdyż są jedynie sterylną bazą, w którą wypadałoby tchnąć nieco indywidualnego stylu. Wnętrze powinno być przytulnym miejscem kojarzącym się z najprzyjemniejszymi momentami i chwilami. Nie bój się ozdobić mieszkania zabytkową maszyną do pisania lub ulubioną gitarą. Niech wystrój mówi o Tobie i Twoich upodobaniach, pasjach, przeżyciach. Baw się także fakturami tkanin, odcieniami kolorów, wzorami poduszek. Dobierając fotele do kanapy, wybierz dwa zupełnie różne, z których każdy będzie miał jakiś własny urok. Identyczne fotele w komplecie z kanapą odchodzą powoli do lamusa. Ciekawym dodatkiem może być także własnoręcznie wykonana lampa lub stolik. Niech wnętrze mieszkania będzie jak najbardziej Twoje.