Rysy na meblach? Poznaj 10 sposobów na ich ukrycie!

Wraz z upływem czasu na meblach zaczynają pojawiać się rysy. To zupełnie normalne zjawisko, które wynika z naturalnego zużycia. Są jednak sposoby, dzięki którym rysy można ukryć i znów cieszyć się widokiem mebli jak prosto z salonu.
Natura na pomoc meblom
Bardzo skuteczne metody na walkę z rysami podsuwa nam natura. Jedną z nich jest użycie specyfiku sporządzonego z soku z cytryny wymieszanego pół na pół z olejem roślinnym. Zanurzona w powstałym płynie bawełniana szmatka skutecznie poradzi sobie z płytkimi zadrapaniami. Wystarczy pocierać nią drewnianą powierzchnię aż rysa przestanie być widoczna.

Kolejnym naturalnym sposobem jest użycie orzechów. Tak, orzechów! Sprawdzą się w tej roli odmiany: pekan, brazylijskie, włoskie oraz migdały (orzechy powinno się dopasowywać do koloru mebla). Wystarczy pocierać rysę orzechem, który wniknie w nią i sprawi, że stanie się niewidoczna. Uwaga! Ta metoda nie będzie skuteczna w przypadku mebli lakierowanych oraz tych wykonanych z ciemnego drewna.

Usuwanie rys orzechem
Źródło: Thrive Market

Kawa i herbata nie tylko do picia!
Lubicie pić kawę lub herbatę? Nie uwierzycie, jakie właściwości poza tymi powszechnie znanymi mogą jeszcze mieć te popularne napoje. Fusy z kawy umożliwią przyciemnienie rysy na meblach z drewna ciemnego – wystarczy nałożyć je na zadrapanie przy pomocy patyczka do uszu i odczekać kilka godzin. Przyciemnić rysy można również wykorzystując bardzo mocny napar z czarnej herbaty. Wystarczy zaparzać ją 2-3 min (w kilku łyżkach wody), następnie zanurzyć w niej wacik kosmetyczny i pocierać nim powierzchnię drewna.

Kosmetyki, kredki i jodyna pomocne w walce z rysami
Z niewielkimi zadrapaniami na powierzchni mebla bez problemu poradzicie sobie przy pomocy kredki do makijażu, np. brwi. Dostępne są one w różnych kolorach, więc bez problemu można je dopasować do barwy mebla. Podobnie można zamalować rysy przy użyciu kredek woskowych. Po zabiegu należy wypolerować mebel miękką szmatką, by zebrać nadmiar wosku. Zamalowanie drobnych rys tym sposobem sprawdzi się na komodach i regałach. Do ukrycia zadrapań na krzesłach i stołach wybierzcie jednak inną metodę, gdyż kredka może potem brudzić ubrania.

Czyszczenie ściereczką drewnianego blatu
Źródło: ForumSal

Jeżeli chcecie zamalować rysy (szczególnie te głębsze), możecie wybrać też pastę do butów lub farbę olejną. Obie substancje należy nakładać na powierzchnię drewna cienkim pędzelkiem. Pastę postarajcie się włożyć również do środka zadrapania. Farba powinna być natomiast w kolorze nieco ciemniejszym niż drewno, gdyż po wyschnięciu jej kolor stanie się nieco jaśniejszy.

Innym sposobem przyciemnienia rysy jest użycie jodyny. Stosuje się ją, nakładając cienkim pędzelkiem i starając się zamalować również wnętrze zadrapania. Do jasnych mebli polecamy użycie jodyny rozcieńczonej denaturatem w proporcji 1:1.

Co zrobić, gdy te sposoby zawiodą?
Gdy wymienione 9 sposobów walki z rysami na meblach drewnianych zawiedzie, pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie: użycie specjalnego, permanentnego markera. W sklepach budowlanych można znaleźć specjalne markery do drewna, ale możecie spróbować wykorzystać taki z papierniczego – ważne, by dobrać kolor jak najbardziej zbliżony do barwy drewna.

1 komentarz

  • Gitara u mnie się porysowała, drewno lakierowane na połysk i usuwanie rys to teraz duży problem. Najłatwiej by było chyba polakierować ale też będzie widoczne.

Dodaj komentarz